Psychológ Anton Heretik hovoril aj o štruktúre spánku.
Prinášame krátky prepis prednášky psychológa a súdneho znalca Antona Heretika, ktorú predniesol v rámci webinára Inspire Academy. V prednáške hovoril primárne o tom, ako psychológia pristupuje k snom. Začal časťou o význame spánku, ktorú si môžete prečítať. Okrem štruktúry spánku sa dozviete aj o radách, ako si ho zlepšiť.
Spánok je dôležitá časť našej existencie, prespíme tretinu až štvrtinu života. Zhruba tridsať percent ľudí trpí jeho poruchami, pričom ich výskyt stúpa s vekom. Psychoterapia sa aj preto zaujíma o spánok a chce pomôcť klientom, aby ho mali hlbší, zdravší a inšpirujúcejší. Tiež viaceré zdravotné problémy sa dotýkajú spánku, napríklad apnoe, astma, kardiovaskulárne ochorenia, dokonca aj stomatologické ťažkosti.
Z psychologického hľadiska je spánok zúženie vedomia, keď prestávame do značnej miery vnímať okolie i kontinuitu nášho správania. Neznamená to pritom útlm, keď sa nič nedeje, naopak, ako dokazujú rôzne výskumy pomocou zobrazovacích metód, je to aktívny proces.
Štruktúra spánku
Veľmi dôležitá je dĺžka spánku. Dospelí vo všeobecnosti potrebujú od šesť do deväť hodín, no netreba zabúdať ani na individuálne potreby.
Dĺžka a rytmus spánku súvisia s dvomi faktormi. Jednak s tým, ako dlho sme aktívni, teda bdelí, jednak s dennou dobou. Sú totiž typy ľudí, ktorým vyhovuje byť hore veľmi skoro (ranné vtáčatá, zhruba 40 percent populácie), a typy ľudí, ktorí sú dlho hore (nočné sovy, zhruba 30 percent).
Počas noci sa strieda päť spánkových fáz. Prvé štyri sa nazývajú NREM, piata REM. Názov vychádza z objavu z polovice minulého storočia. Vedci zistili, že vo fáze REM dochádza k zvláštnemu pohybu očí. Nazvali ho Rapid Eye Movement, teda rýchle očné pohyby. Počas tejto fázy sa nám veľmi často sníva.
Vo fáze NREM (Non Rapid Eye Movement) je, naopak, pokojný pohyb očí a hoci sa nám aj vtedy sníva, ide skôr o myšlienky, ktoré si málokedy pamätáme. Päť fáz tvorí spánkový cyklus, ktorý u dospelého trvá zhruba 1,5 hodiny a počas noci sa viackrát zopakuje, pričom sa mení i dĺžka.
Fáza, ktorá pomáha s učením
Fázu REM máme v spánku približne štyrikrát až päťkrát za noc. Ide o hlboký spánok, počas ktorého dochádza k svalovému uvoľneniu, niekedy sa objaví apnoe, teda krátka zástava dýchania, u mužov dochádza aj k spontánnej erekcii. EEG ukazuje, že počas tejto fázy je veľmi živá elektrická aktivita mozgu.
Sny sú v tejto fáze scénické, výpravné, často živé, halucinačné a vizuálne, a hlavne nabité emóciami. Väčšinou si tieto sny pri zobudení pamätáme.
Táto fáza má hneď niekoľko funkcií. Pomáha usporiadať pamäť a taktiež spracováva novonaučené informácie (pri učení sa pomáha práve táto fáza). Predpokladá sa, že je dôležitá aj pre stimuláciu mozgu a jeho rozvoj.
Čo môže človek spraviť pre lepší spánok
Základom je zistiť si, koľko spánku potrebujeme a snažiť sa oň. Veľmi pomáha pravidelný čas spánku, paradoxne môže pomôcť budík, ktorý upozorní, kedy treba ísť spať. Individuálnou potrebou môže byť aj dvojfázový spánok, teda napríklad po obede a v noci. Denný spánok by však mal byť krátky, najviac by mal trvať hodinu.
Taktiež netreba zabúdať, že spálňa má slúžiť na spánok, nie ako pracovňa, herňa a podobne. Alkohol síce môže pomôcť zaspať, no, naopak, môže narušiť jeho štruktúru. Taktiež by sme nemali piť neskoro kávu, môže narušiť zaspávanie.
Zdroj: Inspire Academy
(MAT)