Podľa amerických vedcov starodávna tradícia cvičenia jogy môže výrazne pomáhať pacientom s generalizovanou úzkostnou poruchou.
Už v minulosti vyšlo viacero štúdií, ktoré ukázali, že populárne cvičenie pomáha napríklad regulovať hladinu glukózy v krvi či kardiovaskulárny systém, zlepšuje trávenie a v neposlednom rade zvyšuje množstvo svalovej hmoty.
Jednou z najväčších výhod jogy však je jej pestrosť, a teda to, že si každý môže vybrať typ cvikov, ktorý mu najviac vyhovuje.
V novej štúdii sa rozhodli odborníci z Newyorskej univerzity zistiť, či môže byť v liečbe pacientov s generalizovanou úzkostnou poruchou efektívnejšie cvičenie Kundalini jogy alebo kognitívna behaviorálna terapia a vzdelávanie ako lepšie znášať stres.
V experimentoch rozdelili 226 dospelých trpiacich týmto ochorením do troch skupín.
Zatiaľ čo prvá skupina absolvovala trojmesačnú liečbu pomocou kognitívnej behaviorálnej terapie (90 účastníkov), druhá podstúpila cvičenie Kundalini jogy (93 účastníkov) a tretia sa venovala vzdelávaniu v oblasti stresu (43 účastníkov).
Zvládnu ju aj začiatočníci
Kundalini joga kombinuje niekoľko základných prvkov: strečing, pózovanie tela, kontrolované dýchanie, sústredenú pozornosť, silné uvedomovanie si mentálnych procesov a meditáciu.
Keďže jej cieľom je naplno prebudiť vedomie v jednotlivcovi, často býva nazývaná aj joga vedomia. Jej hlavnou výhodou však je to, že nie je veľmi fyzicky náročná, a tak ju bez problémov zvládnu aj začiatočníci.
Základnou technikou je naťahovanie a sústredené držanie rozličných pozícií, pri ktorých ovládate svoje dýchanie. Pozície, ktoré nesú mená kobra, lukostrelec alebo mačka vyžadujú koncentráciu a rovnováhu, a tak vás nenápadne odvedú od všetkých nepríjemných myšlienok a obáv.
Potvrdil to aj dvanásťtýždňový výskum, ktorý ukázal, že Kundalini joga výrazne znižuje príznaky generalizovanej úzkostnej poruchy.
Skupiny, ktoré absolvovali cvičenia jogy a kognitívnu behaviorálnu terapiu, vykazovali oveľa lepšie výsledky než účastníci, ktorí sa liečili vzdelávaním v oblasti stresu.
Až 54 percent pacientov, ktorí cvičili jogu, dospeli k výraznému zlepšeniu príznakov. Stále najúčinnejšou technikou ostala kognitívna behaviorálna terapia, pri ktorej posun v liečbe zaznamenalo 71 percent účastníkov, zatiaľ čo vzdelávanie v oblasti stresu pomohlo zmierniť príznaky generalizovanej úzkostnej poruchy u 33 percent pacientov.
Je ľahko dostupná
Podľa Ligy za duševné zdravie pacienti s generalizovanou úzkostnou poruchou prežívajú voľne plynúcu úzkosť alebo strach, pričom ich myseľ ovláda otázka: „Čo ak sa niečo stane?“ Človek s touto poruchou prežíva aj bežné situácie s nereálnymi obavami a v hlave sa mu odohrávajú často katastrofické scenáre udalostí, ktoré sa nikdy nestanú.
Žiaľ, mnoho pacientov sa zdráha alebo nemá prístup k liečbe vo forme terapie, ďalší nie sú ochotní užívať lieky.
V porovnaní s kognitívnou behaviorálnou terapiou môže byť preto veľmi populárne, no najmä cenovo dostupné cvičenie jogy veľmi nápomocné pri liečbe úzkostí u dospelých. „Naše výsledky ukazujú, že joga je bezpečná a ľahko dostupná.
„U niektorých ľudí s touto poruchou môže byť cenným nástrojom v procese liečby a môže ju zlepšiť,“ vysvetlila v tlačovej správe Newyorskej univerzity profesorka Naomi Simon, vedúca výskumná pracovníčka projektu.
Zdroje: