Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medzinárodný deň bielej palice: Zoznámte sa s učebnými pomôckami pre nevidiacich

VEDA NA DOSAH

Biele palice sa podľa účelu delia na orientačné, signalizačné a oporné. Nazrite s nami do Múzeu špeciálneho školstva v Levoči.

Nevidiaca žena s paličkou. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Medzinárodný deň bielej palice si pripomíname každoročne 15. októbra. V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči sa máte možnosť zoznámiť s učebnými pomôckami, ktoré nevidiaci používali v minulosti, ale aj s takými, ktoré používajú dnes.

V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči je môžete zistiť, ako sa nevidiaci učia čítať, ako sa pohybujú a orientujú v neznámom priestore. Môžete tu tiež vidieť slepeckú skladaciu 5-dielnu palicu z konca 20. storočia.

„Exponát pochádza z konca 20. storočia, vo vrchnej a spodnej časti je zvýraznený reflexným pásikom. Prvá časť názvu palice určuje účel palice, teda ich delíme na: orientačné, signalizačné a oporné. Viac o slepeckej palici sa dozviete počas prehliadky našej interaktívnej expozície. Dokonca si u nás môžete vyskúšať aj spôsob používania bielej palice,“ priblížila Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Policajt na križovatke. Zdroj: iStockphoto.com

Používanie bielej palice pre nevidiacich bolo inšpirované bielou palicou, ktorou kedysi riadili dopravu francúzski policajti. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Sprevádzala nevidiacich parížskymi križovatkami

Zaujímavý je zároveň podľa nej aj pôvod bielej palice. Za jej vynálezkyňu sa považuje Francúzka Guilly d´Herbemont, ktorá sprevádzala nevidiacich parížskymi križovatkami. To ju priviedlo na myšlienku používať bielu palicu, ktorou policajti riadili dopravu. Na jej podnet uverejnil denník Echo de Paris v novembri 1930 vyhlásenie, aby nevidiacich vybavili bielymi palicami. Výzva sa stretla s pochopením úradov a už 7. januára nasledujúceho roka dostali parížski nevidiaci prvé biele palice. Počas niekoľkých rokov sa biela palica rozšírila do mnohých krajín a napokon ju Svetová únia nevidiacich odporúčala vládam ako oficiálny ochranný znak nevidiacich.

V súčasnosti je slepecká palica základnou pomôckou pri orientácii a samostatnom pohybe nevidiacich a slabozrakých, a zároveň slúži na ich označenie pri pohybe po verejných komunikáciách. Slepecká palica je uvedená aj v dopravnej vyhláške ako symbol, ktorý sú povinní rešpektovať všetci účastníci cestnej premávky.

Začína debarierizácia škôl pre zrakovo znevýhodnených

Biela palica je dôležitou pomôckou aj z pohľadu rezortu školstva. Každodenný život nevidiacich v školách je spojený s orientáciou v triedach a priestoroch školy. „Preto sa chce ministerstvo školstva zamerať aj na debarierizáciu budov tak, aby boli prispôsobené svetu, ktorý nevnímame očami, ale ostatnými zmyslami,“ vysvetlila štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.

Do konca roka 2021 vznikne manuál debarierizácie, ktorý obsahuje časť týkajúcu sa žiakov so zrakovým znevýhodnením. Dôraz pritom bude kladený napríklad na zvukový výstup vo výťahoch, označenie miestnosti Braillovým písmom, vodiace lišty po krajoch na stene, označené rohy stolov, ale aj na dodržiavanie jednoduchých zásad, ako je nepremiestňovať nábytok v triede či dozor nad zabezpečením zvukového komfortu, teda nad tým, aby nesedeli pri okne a podobne.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky