Dovolenka vplýva pozitívne na naše psychické aj fyzické zdravie. Koľko dní však potrebujeme na to, aby sme si dokonale oddýchli?
Je tu leto a s ním aj čas dovoleniek. Pre mnohých predstavuje práve letná dovolenka, či už ide o aktívnu dovolenku v horách, pobyt pri mori, alebo poznávací zájazd, dlho očakávaný oddych od každodenných pracovných povinností. Každému vyhovuje iná aktivita, pri ktorej dokáže najlepšie vypnúť a zrelaxovať.
Pozitívny vplyv na zdravie
Dovolenka má preukázateľne pozitívny vplyv na naše zdravie. Švédska psychologička Marianne Frankenhaeuserová už v 80. rokoch 20. storočia zistila, že počas pracovného pokoja sa v tele znižuje množstvo stresových hormónov, ako je adrenalín.
V americkej longitudinálnej štúdii, uverejnenej v roku 2000, vedci sledovali v priebehu dlhšieho časového obdobia ľudí, ktorí trpeli zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Tí, ktorí uviedli, že chodili na dovolenku menej často, mali v nasledujúcich rokoch vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na infarkt. Platilo to i v prípade, keď vedci štatisticky zohľadnili faktory, ako sú ročný príjem alebo spotreba cigariet.
Aká je ideálna dĺžka dovolenky?
Zistenie psychológov, že ľudia sú na dovolenke zvyčajne uvoľnenejší, čo prispieva aj k zlepšeniu ich zdravotného stavu, asi nie je veľmi prekvapivé. V roku 2010 holandský vedec, venujúci sa oblasti cestovného ruchu, Jeroen Nawijn dokonca zostavil typickú „krivku dovolenkového šťastia“. Na začiatku cesty sa nálada zvyčajne ešte nezlepší, po dvoch až troch dňoch nálada prudko stúpne, ku koncu opäť klesne.
Aká je však ideálna dĺžka dovolenky, aby sme si naozaj oddýchli a načerpali novú energiu? Práve trvanie dovolenky je predmetom častých diskusií. Stačí jeden týždeň? Alebo to musia byť najmenej dva či dokonca tri týždne? Odpoveď na tieto otázky hľadali aj vedci z fínskej Tamperskej univerzity. Výsledky uverejnili v medzinárodnom časopise Journal of Happiness Studies.
Menej ako týždeň nestačí
S cieľom zistiť, aký dlhý čas potrebuje človek na to, aby si čo najviac oddýchol, sledovali vedci pôsobiaci v oblasti výskumu spánku a psychológie 54 probantov pred nadchádzajúcou dovolenkou, počas nej a po návrate z dovolenky. Výsledok: dlhšia dovolenka neznamenala nevyhnutne vyššiu mieru spokojnosti dovolenkujúcich ako kratšia dovolenka.
Pre všetkých dovolenkárov však platilo, že najväčší pocit uvoľnenia dosiahli v ôsmy deň. Práve takýto dlhý čas potrebuje človek na to, aby sa zbavil stresu, adaptoval sa na dovolenkovú destináciu, prípadne na iné časové pásmo. Ideálna dĺžka dovolenky by mala preto podľa vedcov trvať od 8 do 10 dní.
Zmena časového pásma si vyžaduje dlhší oddych
Neurológ a vedec W. Christopher Winter, výskumník v oblasti spánku na Univerzite vo Virgínii, skúma okrem iného vplyv, aký má na človeka zmena časového pásma počas cestovania.
Podľa Wintera, ktorý má aj prezývku zaklínač spánku, pripadá na každé časové pásmo, ktoré pri cestovaní človek prekročí, jeden deň navyše na adaptáciu. Je to preto, že každá telesná činnosť – tlkot srdca, trávenie, spánok – podlieha určitému rytmu. Pre Condé Nast Traveler Winter uviedol, že na cestách trvá určitý čas, kým sa zmenám prispôsobí aj rytmus nášho tela.
Ako dlho nám vydrží dovolenkový efekt?
Vedcov zaujíma tiež otázka, ako dlho trvá pozitívny efekt dovolenky po návrate domov. Vedecké zistenia sú v tomto prípade skôr triezve. Už po pár dňoch sa väčšinou pocit uvoľnenia a oddychu vytratí.
Potvrdzujú to aj výsledky výskumu psychologičky Jessicy de Bloomovej, ktorá v roku 2009 zosumarizovala vo svojej metaanalýze poznatky výskumov na túto tému. Jej záver znie: „Vo väčšine prípadov efekt dovolenky zmizne v priebehu prvého týždňa.“
Vedci preto odporúčajú radšej absolvovať niekoľko krátkych dovoleniek ročne ako jednu dlhú dovolenku. Nášmu telu i našej psychike tak poskytneme viac príležitostí na regeneráciu.
Na záver pridávame radu psychologičky Jessicy de Bloomovej. Odporúča, aby sme sa i po návrate z dovolenky venovali veciam, ktoré nám robia radosť a pri ktorých si oddýchneme. Pomôže nám to udržať si dovolenkovú pohodu čo najdlhšie. Do všedného dňa môžeme začleniť činnosti, ktoré nás tešili aj na dovolenke, napríklad ranné plávanie alebo prechádzku po lese po práci.
„Večer a cez víkend si doprajte minidovolenky v blízkosti domova. A možno sa vyberte na prehliadku rodného mesta alebo múzea, aby ste si udržali prázdninový pocit,“ dodáva.
Zdroj: GEO.de, Spektrum.de, Condé Nast Traveller, Tampere University
(zh)