Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nobelovu cenu za mier si rozdelia Ukrajinci, Rusi a Bielorus

VEDA NA DOSAH

Ide o aktivistu Alesa Biaľackého z Bieloruska a dve ľudskoprávne organizácie – ruskú Memorial a ukrajinské Centrum pre občianske slobody.

Ales Bialiastsky, znaky Memorial a Centra pre občianske slobody. Ilustrácia: Niklas Elmehed. Zdroj: © Nobel Prize Outreach

Ales Biaľacki, znaky Memorialu a Centra pre občianske slobody. Ilustrácia: Niklas Elmehed. Zdroj: © Nobel Prize Outreach

Švédsky Karolínsky inštitút dnes 5. októbra 2022 o 11.00 hodine oznámil, že Nobelovu cenu za mier 2022 získava obhajca ľudských práv Ales Biaľacki z Bieloruska, ruská ľudskoprávna organizácia Memorial a ukrajinská ľudskoprávna organizácia Centrum pre občianske slobody.

Laureáti tohtoročnej Nobelovej ceny za mier vo svojich domovských krajinách zastupujú občiansku spoločnosť. Dlhé roky presadzovali právo kritizovať moc a chrániť základné práva občanov. Vyvinuli mimoriadne úsilie na zdokumentovanie vojnových zločinov, porušovania ľudských práv a zneužívania moci. Spoločne demonštrujú význam občianskej spoločnosti pre mier a demokraciu.

Ales Biaľacki v 80. rokoch minulého storočia spoluinicioval vznik demokratického hnutia v Bielorusku. V roku 1996 v reakcii na kontroverzné ústavné zmeny, vďaka ktorým získal prezident Alexander Lukašenko diktátorské právomoci a ktoré vyvolali rozsiahle demonštrácie, založil organizáciu Viasna (Jar). Tá poskytla podporu uväzneným demonštrantom a ich rodinám a v nasledujúcich rokoch protestovala proti mučeniu politických väzňov.

Vládne orgány sa opakovane snažia Alesa Biaľackého umlčať. V rokoch 2011 až 2014 bol väznený a po rozsiahlych demonštráciách proti režimu v roku 2020 bol zatknutý. Vo väzbe je bez rozhodnutia súdu.

Napriek obrovským osobným ťažkostiam Biaľacki v boji za ľudské práva a demokraciu v Bielorusku nepoľavuje.

Memorial je ľudskoprávna organizácia, ktorú založili ľudskoprávni aktivisti v bývalom Sovietskom zväze v roku 1987. Ich cieľom bolo zabezpečiť, aby sa nikdy nezabudlo na obete útlaku komunistického režimu. Boli medzi nimi aj nositeľ Nobelovej ceny za mier Andrej Sacharov a obhajkyňa ľudských práv Svetlana Gannuškinová. Memorial je založený na myšlienke, že konfrontácia so zločinmi minulosti je nevyhnutná, ak chceme predísť novým zločinom. Po páde Sovietskeho zväzu sa Memorial rozrástol na najväčšiu ľudskoprávnu organizáciu v Rusku. Okrem toho, že zriadil stredisko pre dokumentáciu obetí stalinskej éry, zhromažďoval a systematizoval informácie o politickom útlaku a porušovaní ľudských práv v Rusku.

Aktéri občianskej spoločnosti v Rusku sú už mnoho rokov vystavení hrozbám, väzneniu, zmiznutiu a vraždám. Ako súčasť vládneho prenasledovania Memorialu bola organizácia čoskoro označená ako „zahraničný agent“. V decembri 2021 rozhodli úrady o jej násilnej likvidácii a trvalom zatvorení jej dokumentačného strediska.

Centrum pre občianske slobody bolo založené v Kyjeve v roku 2007 za účelom presadzovania ľudských práv a demokracie na Ukrajine. Centrum zaujalo stanovisko k posilneniu ukrajinskej občianskej spoločnosti a nátlaku na úrady, aby sa Ukrajina stala plnohodnotnou demokraciou. V záujme rozvoja Ukrajiny do podoby právneho štátu aktívne obhajovalo pričlenenie Ukrajiny k Medzinárodnému trestnému súdu. Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa Centrum pre občianske slobody zapojilo do úsilia identifikovať a zdokumentovať ruské vojnové zločiny proti ukrajinskému civilnému obyvateľstvu. V spolupráci s medzinárodnými partnermi zohráva priekopnícku úlohu s cieľom zodpovedať vinníkov za ich zločiny.

Udelením Nobelovej ceny za mier za rok 2022 Alesovi Biaľackému, Memorial a Centru pre občianske slobody chce nórsky Nobelov výbor oceniť troch vynikajúcich bojovníkov za ľudské práva, demokraciu a mierové spolunažívanie v Bielorusku, Rusku a na Ukrajine. Svojím dôsledným úsilím v prospech humanistických hodnôt, antimilitarizmu a princípov práva tohtoroční laureáti oživili a uctili víziu Alfreda Nobela o mieri a bratstve medzi národmi – víziu, ktorá je v dnešnom svete najpotrebnejšia.

Zdroj: Nobel Prize
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky