Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ministerstvo spúšťa projekt Čítame radi

VEDA NA DOSAH

Vďaka projektu by malo do škôl pribudnúť viac ako 16 tisíc kníh.

Otvorená kniha na stole v knižnici. Zdroj: iStockphoto.com

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky vyhlasuje výzvu na podávanie žiadostí o rozvojový projekt Čítame radi.

O projekt môžu žiadať všetky verejné, cirkevné i súkromné základné školy. Jeho cieľom je to, aby deti čítali rady a mali v školách k dispozícii atraktívnu a veku primeranú literatúru.

„Ja sám som ako dieťa veľa čítal a myslím si, že je dôležité viesť deti k čítaniu, a rozvíjať tak ich čitateľskú gramotnosť. Preto ma teší, že prinášame tento projekt, prostredníctvom ktorého chceme do školských knižníc dostať nové a zaujímavé tituly pre žiakov,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Z projektu je možné kúpiť detské a mládežnícke knihy, ale i odbornú literatúru pre zamestnancov škôl.

Rezort školstva vyčlenil na projekt 128 200 eur, pričom jedna škola môže získať maximálne 800 eur.

Ako to bude fungovať?

Na základe dohovoru so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky škola získa u svojho miestneho kníhkupca, ktorého uvedie v prihláške, najmenej 20-percentnú zľavu na nákup detských a mládežníckych kníh, resp. audiokníh.

V prípade, ak si škola dohodne lepšie podmienky, môže knihy či audioknihy nakúpiť aj v inom kníhkupectve.

Očakávame, že za takýchto podmienok si budú môcť školy zaobstarať približne 100 – 120 kníh. Celkovo by malo do škôl pribudnúť viac ako 16 tisíc kníh.

Prihlášku do projektu musia školy zaslať elektronicky podľa pokynov na stránke ministerstva, a to najneskôr do 14. 12. do 23.59.

Finančné prostriedky by mali školy dostať ešte v decembri. Následný nákup kníh je potrebné zrealizovať od 2. 1. 2021 do 15. 3. 2021.

Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky