Moderné medzinárodné výskumné projekty zásadne zmenili doterajšie pohľady na vývoj ľudskej spoločnosti a jej osudy na našom území. Hovorili sme o veľkomoravských hradiskách vo Vrábľoch, čo je praveké mesto z doby bronzovej. Spomenuli sme tiež kniežaciu hrobku v Poprade, ale reč bola aj o Matejovciach či o Bratislavskom hrade ako pozostatku architektúry zo záveru doby laténskej.
V prvej časti prednášky sme si predstavili najvýznamnejšie archeologické objavy na Slovensku a pozreli sme sa aj na ranokresťanskú osadu v Kuvajte. V druhej časti prednášky sme sa v krátkosti dotkli praktických otázok spojených s realizáciou archeologických výskumov na Slovensku. Uviedli sme dobré i zlé príklady a, samozrejme, aj možné východiská a perspektívy.
Kto je Matej Ruttkay
Doc. PhDr. Matej Ruttkay, CSc. pôsobí ako riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre. Viedol a koordinoval viacero domácich a medzinárodných výskumných projektov zameraných na výskum od doby sťahovania národov po vrcholný stredovek. Popri vedeckej a organizačnej práci sa venuje aj pedagogickej činnosti a výchove doktorandov. Je členom viacerých medzinárodných organizácií, členom redakčných rád časopisov a publikácií doma i v zahraničí. Aktuálne je aj vedúcim kuvajtsko-slovenskej archeologickej misie na ostrove Failaka v Perzskom zálive a vedie projekt na výskum hradísk na Slovensku.
Čo je Vedecká cukráreň
Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.
(OG)
Foto a video: CVTI SR