Vznikla nová kniha Pády impérií. Prispeli do nej aj poprední slovenskí a zahraniční archeológovia, historici, novinári a politológovia.
Mohli byť vojny, vnútorné krízy, ekonomická nestabilita alebo klimatické zmeny príčinou úpadku obrovských svetových impérií? Čo môžeme z týchto historických príbehov vyčítať pre súčasnosť? V spolupráci Archeologického ústavu SAV, v. v. i., a Historického ústavu SAV, v. v. i., vznikla kniha Pády impérií. Skryté mechanizmy úpadku civilizácií.
Do knihy prispelo viacero popredných slovenských aj zahraničných archeológov, historikov, novinárov a politológov, ktorí sa venovali otázke, prečo nakoniec postihol kolaps i zdanlivo večné ríše, ako boli Stará ríša v Egypte, Rímska ríša, Franská ríša, britské impérium, ZSSR atď. Nová kniha odhaľuje nielen dynamiku a faktory – politické, ekonomické, environmentálne a sociálne –, ktoré viedli ku kolapsom veľkých ríš, ale skúma tiež otázku, či sú dnešné veľmoci ako USA, Čína alebo Rusko na prahu podobného osudu.
Neporaziteľné impériá
Príbeh vzostupu a pádu impérií je starý ako civilizácia sama. Od impérií zaniknuvších v pieskoch púští Mezopotámie až po rušné metropoly 20. storočia sa veľké ríše dostávajú na výslnie, zažívajú svoj zlatý vek, len aby sa potom rozpadli a rozplynuli v dejinách. Nevyhnutnosť úpadku je v prácach mnohých archeológov a historikov opakujúcou sa témou, ktorá neustále pripomína, že žiadna moc nie je večná.
„Impériá sa vo svojej podstate zdajú byť na svojom vrchole neporaziteľné. Rozširujú svoje územia, upevňujú svoju moc a často, podobne ako Rímska ríša alebo britské impérium, vytvárajú auru neporaziteľnosti. História nás však učí, že semená úpadku sú často zasiate v samotnej štruktúre ich úspechu,“ približuje knihu jeden z autorov Branislav Kovár z Archeologického ústavu SAV, v. v. i. Sily, ktoré poháňajú ich expanziu – vojenské dobývanie, ekonomické vykorisťovanie a kultúrna asimilácia –, v sebe zároveň nesú aj potenciál preťaženia, stagnácie a eventuálneho kolapsu.
Pomalý rozpad
Pád impérií nie je jednoduchou alebo jedinou udalosťou. Je to zložitý proces, ktorý formuje nespočetné množstvo faktorov – geopolitických, hospodárskych, environmentálnych a sociálnych. Rímska ríša, ktorá kedysi kontrolovala rozsiahle územia v Európe, Afrike a Ázii, je typickým príkladom. Jej úpadok nebol výsledkom jednej katastrofickej udalosti, ale skôr pomalého rozpadu spôsobeného vnútorným rozkladom, vonkajšími tlakmi a nadmerným využívaním jej zdrojov. Podobne i kolaps Byzantskej ríše, rozpad Sovietskeho zväzu a dekolonizácia britského impéria odrážajú jedinečnú kombináciu okolností, ktoré viedli k ich pádu.
Pri čítaní jednotlivých kapitol knihy Pády impérií budete skúmať rôznorodé a zložité príčiny pádu niektorých z najväčších ríš v histórii. Každá kapitola ponúka dejiny konkrétnej ríše a analyzuje jedinečnú kombináciu faktorov, ktoré viedli k jej úpadku a pádu. Od starovekých ríš Egypta a Ríma až po moderné príklady britského a sovietskeho impéria uvidíte, ako formuje súhra geografie, životného prostredia, politiky, hospodárstva a kultúry osud týchto kolosálnych celkov.
„Kniha vám poskytne nielen možnosť hlbšie pochopiť minulosť, ale získate aj cenné poznatky o súčasnosti a budúcnosti. Sily, ktoré viedli k pádu impérií v histórii, pôsobia vo svete aj dnes. V čase, keď národy prekonávajú zložité problémy globalizácie, klimatickej krízy, neustále sa vracajúcich vĺn epidémií a vnútorných rozporov, nám lekcie z histórie pripomínajú krehkosť moci a dôležitosť odolnosti, prispôsobivosti a predvídavosti. Na pády impérií sa totiž dá pozerať aj inak – ako na transformáciu od starých, nefungujúcich a rigidných štruktúr, ktoré sú naďalej neudržateľné, k niečomu novému a lepšie fungujúcemu,“ dodáva Jakub Drábik z Historického ústavu SAV, v. v. i.
Spracovali: Jakub Drábik, Historický ústav SAV, v. v. i., Branislav Kovár, Archeologický ústav SAV, v. v. i.
Zdroj: SAV
(JM)