Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Archeológovia objavili v Rakúsku pozostatky rímskeho mesta

VEDA NA DOSAH

Nálezisko vydalo pozostatky doteraz neobjaveného rímskeho mesta Tasinemetum pri rieke Dráva, ktorého súčasťou bol aj rímsky chrám.

Archeologický výskum pri meste Rosegg.

Archeologický výskum pri meste Rosegg. Zdroj: FB ORF Kärnten

V rakúskom Korutánsku sa archeológom podaril mimoriadny nález. Po dvojtýždňových výkopových prácach potvrdili nález doteraz neznámeho rímskeho mesta Tasinemetum, ktoré sa kedysi rozprestieralo na približne deviatich hektároch. Mesto ležalo na hlavnom ťahu medzi mestami Aquilea v severnom Taliansku a Virunum v dnešnom Rakúsku, ktoré bolo kedysi súčasťou rímskej provincie Noricum. O archeologickom výskume informuje stránka kaernten.ORF.at.

Pozostatky rímskeho mesta pri Dráve

Obec Rosegg v Korutánsku je miestom s bohatou históriou. Nachádza sa tam zrúcanina hradu a v neďalekej obci Frög aj hallstattské pohrebisko. Teraz archeológovia objavili severne od Drávy aj pozostatky rímskeho mesta.

Pozornosť archeológov upútali ešte v čase pandémie dva antické priechody cez rieku Drávu. Merania pomocou georadarov, ktoré sa realizovali pred samotnými výkopovými prácami, naznačovali, že sa pod zemou niečo nachádza. Istotu však mohli priniesť až výkopové práce.

Objavili časť posvätného okrsku

Na výskume sa podieľali Korutánsky archeologický inštitút, Spolok priateľov Rudolfína a Spolkový pamiatkový úrad. Ako uviedol vedúci výskumu Stefan Pircher, medzi Sv. Lambrechtom a Emmersdorfom sa archeológom podarilo nájsť  pozostatky osídlenia.

Počas dvojtýždňového výskumu odkryli základy chrámového komplexu. „Objavili sme tam časť posvätného okrsku, presnejšie rímsky chrám s rozlohou tristo štvorcových metrov, ktorého kultový priestor a okolie v súčasnosti skúmame.“

Archeológovia odkrývajú históriu

Archeológovia postupne odkrývajú vrstvu po vrstve. Časť materiálu, z ktorého pozostávali stavby starého mesta, bola pravdepodobne v priebehu dvoch tisícročí znova použitá. „Vedomie toho, že sa po takom dlhom čase nájdu dôkazy o meste, má niečo do seba,“ povedala Gunda Stroheckerová zo Spolku priateľov Rudolfína a dodala: „Človek kope s pocitom napätia, pretože sa chce podieľať na výskume a nájsť niečo, čo možno ešte v histórii a vo vede neexistuje.“

Počas výkopových prác sa našli drobné nálezy, medzi nimi medené a strieborné mince, prsteň, fibula (spona), pravdepodobne obetný nôž a ruky figúrky, pri ktorej išlo pravdepodobne o votívnu sošku.

Mimoriadne cenné nálezisko

Na výskume sa okrem profesionálnych archeológov podieľajú aj amatérski nadšenci archeológie. Jedným z nich je napríklad Roland Steiger z mesta Rosegg, ktorému sa pomocou detektora kovov podarilo objaviť väčšinu mincí.

Nálezisko má pre obec Rosegg veľký význam a vytvorí kontinuum medzi keltským svetom obce Frög a obdobím Rímskej ríše. V nedeľu 15. septembra 2024 bude nálezisko otvorené pre verejnosť a archeológovia počas toho predstavia nálezy starovekého mesta Tasinemetum.

Zdroj: kaernten.ORF.at

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky