Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Archeológovia objavili desiatky výnimočne zachovaných vikinských kostier

VEDA NA DOSAH

Archeológovia v dedine Åsum objavili desiatky vikinských hrobov so vzácnymi artefaktmi.

Detail ľudskej kostry v archeologickom nálezisku. Zdroj: iStock.com/tuulimaa

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: tuulimaa

Archeológovia múzea v Odense pod ospalou dánskou dedinou Åsum objavili viac ako 50 vikinských hrobov, ktoré pravdepodobne prinesú nové poznatky o každodennom živote dávnych Vikingov.

Vykopávky, ktoré prebiehali posledných šesť mesiacov, odhalili výnimočne dobre zachované kostry pochované s množstvom rôznorodých artefaktov, ako sú nože, šperky či kryštály. Informáciu prinieslo múzeum v Odense na svojej webovej stránke.

„Je skutočne nezvyčajné nájsť toľko dobre zachovaných kostier naraz ako tých, ktoré sa našli v dedine Åsum. Takýto nález poskytuje mimoriadne príležitosti na vykonanie širokej škály prírodno-vedeckých analýz, ktoré nám môžu povedať viac o všeobecnom zdravotnom stave, stravovacích návykoch pochovaných i to, odkiaľ pochádzajú,“ vysvetľuje archeológ a múzejný inšpektor z múzea v Odense Michael Borre Lundø. Ďalej dodáva: „Analýzy môžu odhaliť, či Vikingovia nájdení v hroboch boli navzájom príbuzní, čo by bolo celkom zvláštne, pretože to sa v podobných hroboch nikdy predtým neskúmalo.“

Odhaduje sa, že hroby a kostry pochádzajú z 9. storočia z čias vlády Gorma a Thyry v dánskom Jellingu.

Kostra objavená vo vikingskom pohrebisku v Åsum. Zdroj: Museum Odense

Kostra objavená v dedine Åsum. Zdroj: Museum Odense

Medzi najzaujímavejšie objavy nájdené na tomto mieste patrí žena, ktorá bola pochovaná v niečom, čo vyzerá ako pozostatky vikinského voza. Pri ženskej kostre sa našiel aj náhrdelník zo sklenených korálikov a železný nôž so striebornou rukoväťou, čo naznačuje, že mohla mať v spoločnosti vysoké postavenie. Pri voze sa nachádzala i pekne dekorovaná drevená truhlica, no výskumníci zatiaľ nepreskúmali jej obsah.

Archeologické nálezisko pohrebiska v Åsum. Zdroj: Museum Odense

Archeologické nálezisko pohrebiska v dedine Åsum. Zdroj: Museum Odense

V ďalších hroboch našli napríklad trojcípovú bronzovú brošňu, náhrdelník s jednou guľôčkou z červeného skla a časť horského kryštálu. Archeológovia poukazujú na to, že takéto kryštály neboli v Dánsku prirodzene dostupné a pravdepodobne boli dovezené až z Nórska.

Viaceré predmety z hrobov v dedine Åsum poukazujú podľa Lundøa na to, že pochovaní Vikingovia boli spojení s medzinárodnými obchodnými sieťami, ktoré sa rozvinuli počas veku Vikingov.

Väčšina kostier bola odobratá z hrobov a uložená v kartónových škatuliach v múzeu v Odense, aby sa vysušili pred záverečným čistením a podrobnejším výskumom.

Archeológovia objavili 50 výnimočne zachovaných vikinských kostier. Video: Global New

 

Zdroj: Museum Odense

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky