Inšpirujte sa ďalšími tipmi slovenských odborníkov na populárno-náučné publikácie.
V posledný deň Mesiaca knihy vám prinášame ďalšie tipy na výborné populárno-náučné čítanie. Ktoré knihy si trojica odborníkov počas života najviac obľúbila a čo by odporučila na čítanie priaznivcom portálu VEDA NA DOSAH?
Nech sú pre vás tipy našich kapacít užitočné.
Barbara Ukropcová
vedie Centrum pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra SAV, v.v.i.
Norman Doidge: Váš mozek se dokáže změnit
Podstata je zhrnutá už v názve – ľudský mozog nie je nemenný. Náš mozog plasticky reaguje na rôzne vplyvy prostredia, vonkajšieho aj vnútorného, a dokážu ho modulovať dokonca aj naše myšlienky. Funkciu poškodených častí mozgu môžu niekedy do určitej miery prevziať či nahradiť jeho iné časti. Norman Doidge, psychiater a spisovateľ, ilustruje rôzne podoby neuroplasticity na zaujímavých, často fascinujúcich kazuistikách. Princípy opísané neurovedou sa zhmotňujú v konkrétnych ľudských príbehoch.
Yuval Noah Harari: Sapiens. Stručná história ľudstva a Homo Deus. Stručná história zajtrajška
Minulosť, prítomnosť a budúcnosť nášho živočíšneho druhu z vtáčej perspektívy. Hybné sily evolúcie ľudskej spoločnosti vo veľmi čitateľnom formáte. Stimulácia kritického myslenia. Obe Harariho knihy sú podľa mňa výbornými kandidátmi na povinné čítanie.
Rutger Bregman: Ľudskosť. Optimistická história človeka
Je Homo sapiens prirodzene dobrý alebo v nás prevláda skôr egotizmus a egoizmus? Bregman nepracuje s domnienkami, jeho presvedčivá argumentácia je založená na dôkazoch. A tie poukazujú na to, že ľudí môžeme všeobecne považovať skôr za dobrých a primárna motivácia človeka nie je dominantne egoistická. Kniha sa výborne číta a optimistická perspektíva, ktorú ponúka, je veľmi osviežujúca.
Gabriel Lešinský
speleológ
I. Zmoray, A. Gutteková: Svet živočíšnej ríše
Zbožňoval som knihu Svet živočíšnej ríše z roku 1978, dodnes si pamätám, že slovenské vydanie redigoval doc. Zmoray a Dr. Gutteková. Vedel som ju takmer naspamäť. A práve som si ju vďaka vašej otázke objednal z antikvariátu za pár eur, lebo svoju z detstva neviem nájsť, takže ďakujem!
Zdeněk Burian: Podivuhodný svět a Pravěký svět
Sú to dve obrovské výpravné knihy. Buriana milujem od útleho detstva a rovnako profesora Augustu. Nedávno som sa zúčastnil na dvoch paleontologických expedíciách – do púští Gobi v Číne a Kyzylkum v Uzbekistane. Korene to má práve v týchto dvoch mimoriadnych osobnostiach českého umenia a vedy.
Helena Kanďárová
riaditeľka Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.
Ryder Carroll: Metóda Bullet Journal
Od začiatku roka, keď som sa stala riaditeľkou ÚEFT, mám trošku zaneprázdnené obdobie, preto mi zostáva na knihy čoraz menej času, hoci som bola v našej rodine známa ako knihomoľ. Momentálne mám na pracovnom stole knihu Metóda Bullet Journal autora Rydera Carrolla o technikách, ktoré ľuďom pomáhajú lepšie manažovať čas a priority a nájsť energiu na riešenie skutočne dôležitých úloh, ktoré človeka posúvajú nielen v práci, ale aj v osobnom živote.
Dalajláma: Cesta k zmysluplnému životu
S tým, čo uvádzam pri prvej knihe, súvisí aj ďalšia kniha, ktorá je skôr z oblasti rozvoja duchovnej úrovne a ktorou listujem najmä cez víkendy: Cesta k zmysluplnému životu od dalajlámu. Táto publikácia ma zaujala úvahami o tom, ako sa dá nájsť šťastie a zmysluplný život, prekonávať pocity hnevu, frustrácie či neistoty. Je to veľmi zaujímavá kniha, ktorá oplýva nadčasovou múdrosťou.
Elsevier: Encyklopédia o toxikológii (2. vydanie)
Keďže momentálne píšem dve kapitoly do štvrtého vydania Elsevier Encyklopédie o toxikológii, na stole mám aj jednu z jej predchádzajúcich verzií. Fascinuje ma, koľko práce a vedomostí táto publikácia obsahuje. Som veľmi rada, že ma vydavateľstvo Elsevier oslovilo na spracovanie problematiky z oblasti toxikológie in vitro.
Renáta Matúšková: Bratislavské povesti
S našou dcérou Helenkou, ktorá zbožňuje knihy, momentálne čítame Bratislavské povesti Renáty Matúškovej, ktoré si priniesla z besedy s autorkou v mestskej knižnici Vrakuňa. Z knihy sa dozvedáme zaujímavé príbehy o Bratislave a zároveň spoznávame konkrétne miesta, ktoré sú s týmito príbehmi spojené. Naposledy sme sa inšpirovali povesťou o zamurovanom okne na dome U dobrého pastiera a navštívili sme Múzeum hodín.