Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Festival Ars Electronica opäť premení rakúsky Linz na centrum kreativity

Zuzana Šulák Hergovitsová

Linz sa stane epicentrom kreativity a inovácií. Už zajtra sa začína medzinárodný festival umenia, technológií a spoločnosti Ars Electronica.

Klimatická rozprávka Peter, Paula a Panini.

Klimatická rozprávka Peter, Paula a Panini (autori Lina Alea Roth (DE/AT), Ilona Roth (DE), Damián Cortés Alberti (AR/ES). Projekt obsahujúci detské kresby dotvorené umelou inteligenciou bude súčasťou festivalu Ars Electronica 2024 v podobe workshopu. Zdroj: Ars Electronica. Foto: Astrid Safron

Už tento týždeň sa začína Ars Electronica, najväčší európsky festival prepájajúci umenie, vedu, technológie a aktuálne spoločenské témy. Od 4. do 8. septembra 2024 sa verejnosti predstavia umelci, vedci, vývojári, dizajnéri, podnikatelia a aktivisti z celého sveta.

Kontinuita od roku 1979

Festival Ars Electronica sa koná pravidelne už od roku 1979 a tento rok oslavuje 45 rokov na scéne mesta Linz, s ktorým je úzko prepojený. Z malého formátu (začínal ako sympózium s 20 umelcami a vedcami) sa stal úspešný projekt, ktorý priťahuje tie najlepšie mozgy a teší sa veľkému záujmu zo strany laickej verejnosti.

Každoročne sa v rámci festivalu udeľuje cena Prix Ars Electronica. Súčasťou festivalu je aj Ars Electronica Center, ktoré je počas celého roka otvorené ako múzeum pre verejnosť. Od roku 2019 sa v ňom nachádza stála expozícia Understanding AI, ktorá sprostredkúva poznatky o umelej inteligencii. Návštevníci sa dozvedia viac o neurobionike, biotechnológiách, nových materiáloch a globálnych zmenách našej doby. Súčasťou Ars Electronica Center je priestor Deep Space 8K prezentujúci súčasné mediálne umenie.

Inšpirovať nádejou

Každý rok sa festival nesie v duchu konkrétnej témy, ktorá rezonuje v spoločnosti. Tohtoročné motto festivalu je Hope – who will turn the tide (vo voľnom preklade Nádej – kto prinesie zmenu).

Ako zdôrazňujú organizátori festivalu, „NÁDEJ ako festivalová téma nie je rezignovaným konštatovaním, že nám neostáva nič iné, len dúfať, že niekto alebo niečo vyrieši naše problémy“.

Radkyňa mesta Linz pre kultúru Doris Langová-Mayerhoferová na margo tohtoročnej témy uviedla: „Ars Electronica chce inšpirovať nádejou – nie jednoduchými riešeniami a prázdnymi slovami, ale jasným pohľadom na výzvy, ktoré sú pred nami, a vierou v naše schopnosti uskutočniť potrebné zmeny.“

Počas piatich dní sa tak návštevníkom predstavia umelci a organizácie z celého sveta, ktorí svojou kreativitou a angažovanosťou prinášajú nádej na pozitívne zmeny.

Od rastu k redukcii

V tomto ohľade možno badať zmenu perspektívy, keď postupne nastáva obrat od veľkolepých projektov a rastu smerom k redukcii. Smer udáva všadeprítomná snaha o zníženie krivky emisií oxidu uhličitého.

ArtEO prepája umelcov s odborníkmi a vedcami. Rozpráva príbeh Zeme prostredníctvom umenia.

ArtEO prepája umelcov s odborníkmi a vedcami. Rozpráva príbeh Zeme prostredníctvom umenia. Zdroj: Ars Electronica. Foto: SockRedding

Príkladom sú napríklad mladí architekti, ktorí už nechcú stavať nové domy a namiesto toho obnovujú existujúcu infraštruktúru. Ďalej obce, ktoré úspešne žijú filozofiou zero-waste (nulový odpad). Priemyselní dizajnéri, ktorí svoje návrhy stavajú na opätovnom používaní produktov namiesto ich recyklácie.

Radia sa k nim aj vizionári v oblasti technológií, ktorí vyvíjajú nové, efektívnejšie spôsoby výroby energie, či ekonómovia navrhujúci nové modely sociálne a globálne spravodlivého rozdelenia práce a zisku v budúcnosti formovanej automatizáciou a digitálnymi systémami.

PostCity – epicentrum diania

Festival sa bude konať na viacerých festivalových lokalitách v centre mesta (Lentos Kunstmuseum, Univerzita umenia v Linzi, JKU MED Campus, Dóm Panny Márie, Atelierhaus Salzamt, Stadtwerkstatt, Súkromná univerzita Antona Brucknera na úpätí Pöstlingbergu a Design Center Linz). Na ďalších miestach sa uskutočnia výstavy, koncerty, predstavenia, konferencie, workshopy a prehliadky tvorcov z celého sveta.

Unikátny industriálny priestor PostCity sa rozprestiera na 80 000 metroch štvorcových.

Unikátny industriálny priestor PostCity sa rozprestiera na 80 000 štvorcových metroch. Zdroj: Ars Electronica. Foto: Martin Hieslmair

Epicentrom diania bude opäť monumentálna PostCity na centrálnej vlakovej stanici, ktorá ponúka takmer neobmedzené možnosti na prezentácie v rámci festivalu Ars Electronica. PostCity poslúži ako jedinečná kulisa, na pozadí ktorej sa predstavia nápady, vízie a projekty prepájajúce umenie, technológie a spoločnosť.

Počas trvania festivalu bude v PostCity sídliť ústredná výstava festivalu nesúca názov HOPE: the touch of many. V priestrannom podzemí sa predstaví 30 umeleckých projektov z celého sveta. Viac sa o nich dočítate na oficiálnej stránke festivalu.

PostCity – jedinečný industriálny priestor

Bývalé poštové distribučné centrum ukončilo svoju prevádzku v roku 2014. Je to obrovský niekoľkoúrovňový industriálny priestor. Na 80 000 štvorcových metroch sa nachádza 4 000 metrov dlhý systém distribúcie balíkov, sklad pre 10 000 balíkov či 240 metrov dlhá koľajová hala pre prichádzajúce a odchádzajúce vlaky.

FutureLab – ateliér a laboratórium súčasne

Ars Electronica FutureLab je akýmsi mediálnym laboratóriom, ktoré je založené na interdisciplinárnom výskume a práci umelcov a vedcov počas ich pobytu na festivale. Za jeho úspechom stojí rozsiahla spolupráca súkromného sektora, umelcov, kreatívcov, akademickej sféry a vzdelávacej oblasti.

Zameriava sa na témy, ako je umelá inteligencia, robotika, architektúra médií a interaktívne technológie. Jeho cieľom je predstaviť širokej verejnosti nové myšlienky a prístupy v oblasti nových technológií. Výsledkom má byť diskusia o ich ďalšom smerovaní a dosahu na spoločnosť.

Hudobné a audiovizuálne vystúpenia

Neodmysliteľnou súčasťou festivalu Ars Electronica je hudba. Tento rok si festival pripomína 200 rokov od narodenia významného rakúskeho skladateľa obdobia neskorého romantizmu Antona Brucknera (1824 – 1896).

Pri tejto príležitosti na festivale po prvý raz zaznie Pergerovo prelúdium od Antona Brucknera v novom spracovaní pod názvom BruQner The Sound of Entanglement. Podľa organizátorov pôjde o akúsi symbiózu kvantovej fyziky a organovej hudby, ktorá 4. septembra 2024 v Dóme Panny Márie zaháji festival Ars Electronica.

V piatok 6. septembra čaká divákov audiovizuálne predstavenie COCON počas Veľkého koncertného večera. Vystúpi na ňom holandská formácia Cello Octet Amsterdam v sprievode japonskej pianistky Maki Namekawa. Osem violončelistov skupiny Cello Octet Amsterdam zahrá na scéne vytvorenej umelcom Nickom Verstandom v objatí veľkých robotických rúk.

Všetky informácie o programe nájdete tu.

Zdroj: Ars Electronica (1, 2, 3), MUNI, MeinBezirk

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky