JA Business Idea je súťaž podnikateľských nápadov študentov, ktorú organizuje nezisková organizácia JA Slovensko v spolupráci so spoločnosťou ANASOFT. Podnikateľské nápady študentov vznikali v rámci vzdelávacieho programu JA Aplikovaná ekonómia, realizovaného na stredných školách.
Do celoslovenského finále v Bratislave postúpilo 10 študentov z rôznych oblastí podnikania, od zdravej výživy až po inteligentné zariadenia pre domácnosti. Podmienkou účasti súťažiacich bolo zaslanie video vizitky s prezentáciou originálneho nápadu – produktu, služby alebo vývoja prototypu. Odborná porota posudzovala inovatívnosť a originalitu nápadu, ale aj schopnosť uplatniť sa s produktom na reálnom trhu. Rovnako dôležitá bola tvorivosť a spôsob prezentácie.
Predseda poroty Stanislav Čekovský, výkonný riaditeľ spoločnosti ANASOFT APR, ktorá bola hlavným partnerom súťaže, po vyhodnotení povedal: „Aj v treťom ročníku súťaže JA Business Idea najviac u mňa bodovali tí, ktorí sa od nápadu čo najviac priblížili k jeho realizácii a umiestneniu na trhu. Som rád, že bolo opäť z čoho vyberať.“
Členmi poroty boli Boris Rybár, riaditeľ Oddelenia EKS ANASOFT APR, Juraj Kavecký, riaditeľ VTP Žilina, Martin Potrok, manažér pre financie a administratívu a Silvia Kovácsová, manažérka ľudských zdrojov – obaja zo spoločnosti ManpowerGroup.
Víťazi súťaže v školskom roku 2016/2017
Prvé miesto v celoslovenskej súťaži JA Business Idea získal Jakub Brénainn Kyseľ z Technickej akadémie vo Zvolene so snímacím zariadením MIOS – Modulárny Inteligentný Ochranný Systém. (Učiteľka: Mgr. Valentína Kaljužna)
Ide o prototyp inteligentného zariadenia, ktoré sníma a detekuje akýkoľvek pohyb v budove alebo na pozemku. „Produkt, ktorý plánujem uviesť na trh, bude výnimočný v tom, že jeho dizajn sa bude navrhovať na mieru podľa požiadaviek zákazníka a výrobok sa bude tlačiť na 3D tlačiarni. Pracujeme aj na vytvorení kompatibilnej aplikácie s prepojením na mobilný telefón,” priblížil víťazný nápad Jakub Brénainn Kyseľ.
Na druhom mieste sa umiestnila Simona Mahútová z Gymnázia, Školská ul., Považská Bystrica. Jej nápad vyrábať štýlové obojky Classy Paw pre domácich miláčikov určite zaujme všetkých psíčkarov. (Učiteľka: RNDr. Silvia Závadská)
Tretie miesto obsadil Filip Krupa zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej, Hálova ul., Bratislava, s prototypom bezdrôtovej nabíjačky QiPocket s vstavanou bezdrôtovou 32GB pamäťou. (Učiteľka: Ing. Mariana Veličová)
Autori prvých šiestich nápadov zároveň dostali pozvánku na študentskú konferenciu JA Mladý líder 2017, ktorú pre najlepších absolventov vzdelávacích programov tohto školského roka pripravuje JA Slovensko.
Finálové projekty a podrobné informácie o súťaži
Finále súťaže JA Business Idea 2017 sa uskutočnilo 20. júna 2017 v priestoroch firmy ANASOFT v Bratislave.
JA Slovensko je nezisková vzdelávacia organizácia, ktorá už 25 rokov realizuje na školách ucelenú koncepciu nadštandardného zážitkového vzdelávania. Formuje podnikateľské myslenie a finančnú gramotnosť mladých ľudí a ponúka preventívne riešenia pre ich zamestnanosť. V spolupráci so školami vytvára priaznivé a stimulujúce prostredie pre rozvoj osobných kompetencií študentov a učiteľov v rámci podnikateľského vzdelávania. Všetky vzdelávacie programy sú lokálne implementované v partnerstve s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a učitelia majú možnosť absolvovať akreditované inovačné vzdelávanie.
Školy sa môžu zapojiť do vzdelávacích programov JA Slovensko prostredníctvom online registrácie na webovej stránke www.jaslovensko.sk/vzdelavanieucitelov
ANASOFT patrí medzi popredných výrobcov softvéru už od roku 1991. Softvérové riešenia spoločnosti pomáhajú zákazníkom na celom svete inovovať procesy, hlavne v oblasti výroby, logistiky, bezpapierovej administratívy a správy nehnuteľností. Zastúpenie má ANASOFT na Slovensku, v Čechách, Nemecku a USA. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení, ako IT Firma roka alebo ceny Via Bona za filantropiu. Viac informácií: www.anasoft.sk
Informácie poskytli: Gréta Balátová, programová manažérka JA Slovensko a Jana Gžibová, Internal Communication and HR, ANASOFT
Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj foto: JA Slovensko, n. o.