Nestihli ste si prečítať najčítanejšie články z rubriky Ľudia, ktoré sme pre vás v roku 2022 pripravili? Prinášame vám niekoľko z nich.
Psychológ Tomšik: Predstava, že narcista miluje sám seba, je mýtus. Nenávidí sa
V rozhovore s Robertom Tomšikom sa dočítate: o typických črtách narcistu; o tom, kedy a prečo vzniká narcistická porucha; o tom, prečo je narcista na začiatku partnerského vzťahu tým najočarujúcejším človekom; o syndróme narcistického zneužívania; o taktikách narcistu, pomocou ktorých obeť udržuje vo vzťahu; o možných následkoch blízkeho vzťahu s narcistom na zdravie; o tom, prečo je ťažké vymaniť sa zo vzťahu s narcistom a ako sa to dá; o dôvodoch, pre ktoré by mal byť syndróm narcistického zneužívania v zozname duševných porúch aj na Slovensku.
Na severe Slovenska objavili nepoznané jaskyne. A v jednej z nich vzácny nález
Jaskyniari zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva objavili na skalnej terase vo vápencovom masíve na severe Slovenska niekoľko jaskýň. Kvôli výskumu miesto zatiaľ nechcú spresniť. Jedna z jaskýň skrývala ľudské pozostatky a keramické nádoby bádenskej kultúry z obdobia zhruba 3 000 rokov pred n. l. Pamiatkari, archeológovia a antropológovia teraz budú zisťovať funkciu nájdených predmetov a skúmať, či sa v týchto jaskynných priestoroch odohrávali nejaké obrady.
Psychoterapeutka Závěrková: Diagnostika ADHD často pomôže oddeliť človeka od problému
Hyperaktivita, impulzívnosť, nespoľahlivosť… Prejavy ADHD približuje Markéta Závěrková, odborníčka na terapiu tejto poruchy. Z rozhovoru sa dozviete: ako nediagnostikovaná porucha ADHD ovplyvňuje sebaobraz človeka, ktorý ňou trpí; ako sa odlišuje u mužov a žien; na akých pilieroch stojí jej terapia.
Historik Pekár označil útok Ruska na Ukrajinu za ohrozenie európskeho mieru
Historik Martin Pekár hovorí, že dnešná situácia na Ukrajine je nebezpečnejšia, ako bol pre našu spoločnosť traumatizujúci rok 1968. O súčasnej situácii sme hovorili s Martinom Pekárom, vedúcim Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.
Pandémia výrazne skrátila strednú dĺžku života na Slovensku
Od začiatku deväťdesiatych rokov 20. storočia až do roku 2019 sa život Slovákov a Sloveniek v podstate kontinuálne predlžoval. Nepriaznivá epidemická situácia v roku 2020 priniesla pomerne významný pokles hodnôt strednej dĺžky života pri narodení. U mužov to bolo približne o 0,9 roka menej a u žien o 0,7 roka menej. Hlavnou príčinou zhoršenia mortalitných pomerov bolo najmä zvýšenie pravdepodobnosti úmrtia v seniorskom veku.
Štúdia zameraná na single ľudí vyvracia mýtus, že sa im žije ťažšie ako zadaným
Pred niekoľkými desaťročiami boli na Slovensku ľudia, o ktorých dnes hovoríme ako o singles, v porovnaní s väčšinovou spoločnosťou v nevýhode. Aspoň z ich pohľadu a pre to, ako ich stav hodnotila verejnosť. Ľudia, ktorí žili v socializme, si to môžu ešte pamätať.
Zapálená sviečka na Hromnice mala chrániť pred bleskami a hromami
Ľudia verili, že zapálená sviečka dokáže vyliečiť aj rôzne choroby, napríklad bolesti hrdla. Druhý február sa spája s kresťanským sviatkom Obetovania Pána. Súčasná podoba Hromníc je podľa etnologičky Emílie Horváthovej výsledkom viacerých vplyvov a ich korene je možné nájsť v predkresťanských tradíciách.
V rubrike Ľudia máme pre vás pripravených vyše 1 200 článkov, videí, podcastov a kvízov. Ak máte nápady na zaujímavé témy z oblasti vedy a techniky, neváhajte nás kontaktovať na vnd[@]cvtisr.sk.