Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: Slovenské liečivé rastliny

Ivan Šalamon

Liečivé rastliny rastú často všade naokolo. Treba však vedieť, ktoré to sú a na čo slúžia. Viete používať prírodnú lekárničku?

Sušené bylinky. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Kvíz pripravil profesor Ivan Šalamon.

Zdroje:
Gondolová, M., Hadrabová, V. (výber a zostavenie) 2008: Herbár. 1. Vyd., Nakladateľstvo Nestor: Bratislava, 535 s.
Horozienčik, J. 1981: Turčiansky olejkári a šafraníci. 1. vyd., Vydavateľstvo Tatran, Bratislava, 170 s.
Kresánek, J., Krejča, J. 1982: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov. 2. vyd., Vydavateľstvo Osveta, n.p.: Martin, 767 s.
Lust, J. 1974: The Herb Book. Bantam Books: Toronto, New York, London, Sydney, Auckland, 660 p.
Ottov sprievodca prírodou – liečivé rastliny (preklad: Jindrova, J., Malovcová, M.). Ottovo nakladateľstvo: Praha, 2010, 485 s.

Liečivým bylinám dávali ľudia pre zjednodušenie a na základe praktických poznatkov často ľudové názvy. Ktorej rastline patrí ľudový názov „koreň svätého Petra“?

Ktorý druh rastliny sa skrýva za ľudovými názvami arček, hrebíček, konopenec, konopinec, kráľovský traňk, starček, stonček, traňk svätej Kunhuty, útrobník a varkočky Panny Márie?

Významnými objektmi šírenia liečenia rastlinami boli v minulosti kláštory. V prvej polovici 17. storočia prichádzajú na územie Slovenska jezuiti a zakladajú Kláštor pod Znievom. Poddaní kláštorného „Dŕžavia“ museli odovzdávať jezuitskej reholi každoročne naturálne dávky – plody jednej liečivej rastliny, viete ktorej?

Na východnom Slovenskú je známy stredovekou lekárňou Červený Kláštor s najstarším herbárom frátra Cypriána. Na 97 stranách opisuje 286 rastlinných druhov. Jedna z liečivých rastlín, ktorá je aktuálne chránená a rastie len v oblasti Pienin, sa v ňom nachádza dva krát. Viete, o ktorý rastlinný druh ide

Z viacerých olejov, ktoré preslávili turčianskych olejkárov pri ich putovaní na západe a východe, bol najpredávanejší olej s obchodným názvom „vodička uhorskej kráľovnej“ („L'eau de la reine d'Hongrile“, „Aqua reginae Hungariae“). Uveďte, z ktorej známej aromatickej rastliny sa tento olej pripravoval lisovaním?

Počas Slovenského samostatného štátu v roku 1942 vznikol na našom území prvý farmaceutický podnik na výrobu morfínu z makovíc v Hlohovci. Koľko hektárov maku siateho bolo osiatych pre potreby farmaceutického spracovania v roku 1945?

Obrázok ktorej liečivej rastliny nosili pri sebe a používali denne milióny Slovákov a Čechov vyše 35 rokov?

Plody pagaštanu konského sú dôležité pre farmaceutický priemysel. Aká významná prírodná látka sa z nich získava?

Vitamín C je jedným z najdôležitejších vitamínov s výraznými antioxidačnými účinkami. Podieľa sa na tvorbe hormónov, znižuje hladinu cholesterolu, je nevyhnutný pre svaly, kosti, cievy i kožu. Ktorá slovenská liečivá rastlina je jeho najlepším zdrojom?

Slovensko je známe veľkoplošným pestovaním jednej liečivej rastliny, ktorej výskum a vývoj priniesol množstvo vynikajúcich výsledkov. Vyšľachtili sme odrody s vysokými obsahmi účinných látok, majú certifikáciu na úrovni EÚ, vyvinuli sme patentovo chránené stroje na mechanizovaný zber, pozberovú úpravu a technologické spracovanie suroviny. O ktorý rastlinný druh ide?

O autorovi

Ivan Šalamon

Ivan Šalamon | externý redaktor

Prof. RNDr. IVAN ŠALAMON, CSc.

  • Ukončil štúdium odboru všeobecná biológia so špecializáciou fyziológia rastlín na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde od roku 1986 pracuje. Vo svojej vedeckej kariére sa zameriava na biodiverzitu, šľachtenie a prírodné látky liečivých rastlín.
  • Od roku 1995 do roku 2002 bol vedeckým sekretárom Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach s možnosťou realizácie výskumných aktivít pri veľkoplošnom pestovaní, zbere a pozberovej úprave špeciálnych plodín.
  • V roku 1999 vypracoval pre Ministerstvo pôdohospodárstva SR „Rozvojový program výroby a spracovania liečivých, aromatických a koreninových rastlín v SR“.
  • Od roku 2003 pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Prešovskej univerzite v Prešove s orientáciou na výučbu a aplikovaný výskum v oblasti ekológie jedinca a populácií liečivých rastlín.
  • V júni 2006 mu bola udelená medaila Medzinárodnej spoločnosti záhradníckych vied (International Society of Horticultural Science: ISHS) so sídlom v Leuvene, Belgicko, za organizáciu 1. svetového sympózia o rumančeku kamilkovom pod záštitou tejto významnej medzinárodnej organizácie.
  • Je hlavným autorom prvých slovenských odrôd liečivých rastlín (mäty piepornej „KRISTÍNKA“ a rumančeka kamilkového „LIANKA“), na ktoré v rokoch 2017 a 2018 vydal osvedčenia Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín (Community Plant Variety Office: CPVO) so sídlom v Angers, Francúzsko.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky