Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: Objaviteľky a vedkyne

VEDA NA DOSAH

Ženy to mali vo vede v minulosti ťažké, no i tak ich to nezastavilo. Veľké množstvo žien prispelo a prispieva k novým objavom, ktoré pozitívne ovplyvňujú naše životy. Otvorte si kvíz a zistite, koľko toho o nich viete.

Koncept vedy a vedomostí v siluete dievčaťa. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Kvíz pripravilo občianske združenie All4Science, o. z.

Ktorá žena ako prvá oboplávala zemeguľu, na dlhých 7 rokov sa usadila na Mauríciu, kde zdokumentovala desiatky nových rastlinných druhov, avšak veda pred ňou zatvorila svoje brány a v jej dobe ju spoločnosť považovala len za excentrickú spoločníčku uznávaného prírodovedca Philiberta Commersona?

Nemecká mystička, prírodovedkyňa, spisovateľka, botanička a skladateľka je dnes považovaná za prvú spisovateľsky činnú nemeckú lekárku a zakladateľku vedeckej prírodovedy i entomológie v Nemecku. S jej dielom sú spojené počiatky vlastnej nemeckej filozofie, tzv. Frauenmystik. Ktorú mníšku benediktínskeho rádu a zakladateľku kláštora na Rupertsbergu pri Bingene spomíname?

Svetovo známa vedkyňa získala (zatiaľ ako jediná žena) dve Nobelove ceny. Svoje objavy dokázala využiť aj v medicíne. Počas prvej svetovej vojny zriadila pojazdný röntgenový voz, ktorý poháňal motor automobilu, s ktorým navštevovala francúzske a belgické nemocnice a pomáhala zraneným vojakom. Vďaka nej sa röntgenové pracoviská rozšírili po celom svete a lekári už viac nemuseli rozrezať celú časť tela zraneného vojaka, len aby našli guľku či črepinu z granátu. O ktorej vedkyni hovoríme?

Dorothy Hodgkin vyštudovala chémiu na Oxforde, kde neskôr pôsobila ako profesorka. Zaoberala sa röntgenovou kryštalografiou, v rámci ktorej používala röntgenové lúče na biomolekuly penicilínu a inzulínu, vďaka čomu objavila nové spôsoby liečby bakteriálnych infekcií a cukrovky. V roku 1964 získala Nobelovu cenu. Za čo túto cenu získala?

Josephine Cochrane bola vnučkou vynálezcu parných lodí Johna Fitcha a k vede mala odmalička blízko. Okrem toho vďaka svadbe s bohatým podnikateľom Williamom Cochranom nemala núdzu o financie potrebné na realizáciu svojich projektov a v roku 1886 získala za svoj vynález patent. Čím sa preslávila?

Ako sa volala spoluvynálezkyňa Georga Antheila, s ktorým vymysleli systém Frequency Hopin Spread Spectrum, jednu z metód prenosu rádiových signálov? Vynález si dali patentovať v roku 1942 a bez neho by dnes neexistovalo GPS, bluetooth či Wifi.

Marion Donovan mala sľubne rozbehnutú kariéru editorky v magazínoch Harper´s Bazaar a Vogue. Vtedy ešte netušila, že práve deti ju privedú k slávnemu objavu. Čo objavila?

Ada Byron King, grófka Lovelace žila v prvej polovici 19. storočia (nar. 1815 v Londýne). Jej otec v nej objavil talent a podporoval ju v štúdiu matematiky. Vďaka tejto svojej záľube sa zoznámila s mnohými vynikajúcimi vedcami svojej doby, medzi inými aj s „otcom počítačov“ Charlesom Babbageom. Čím sa grófka Lovelace preslávila?

Ako sa volá prvá žena, ktorá sa stala profesorkou v oblasti prírodných vied a druhou ženou, ktorá získala doktorát z filozofie v Európe? Táto žena sa venovala problému gravitácie, optiky, svetla, elektriny, alebo vody. Pôsobila na Univerzite v talianskej Bologni.

Irène Joliot-Curie sa vydala v stopách svojich rodičov (M. C. Sklodowska a P. Curie) a po získaní doktorátu z prírodných vied pracovala so svojím manželom na výskume prírodnej a umelej rádioaktivity. V roku 1935 spoločne získali Nobelovu cenu za chémiu. Za aký objav alebo prácu túto cenu získali?

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky