Nesie sa v duchu Pripravení na budúcnosť. Uskutoční sa uprostred mája v Bratislave.
Medzinárodná konferencia Vodíkové technológie v doprave – Pripravení na budúcnosť! bude 17. a 18. mája 2022 hosťovať špičkových odborníkov v hoteli Sheraton v Bratislave. Cieľom konferencie je nielen otvoriť tému vodíkových technológií širokej verejnosti, ale rovnako aj konfrontácia skúseností, vízií a názorov so svetovými zástupcami v odbore.
Vstup je voľný. Na výber sú lístky pre prezenčnú, ako aj online účasť a registrovať sa môžete až do dátumu začiatku konferencie.
Spaľovacie motory ničia životné prostredie a ceny pohonných hmôt zas naše peňaženky. Ako bude vyzerať udržateľná doprava budúcnosti, ktorá nám pomôže dosiahnuť uhlíkovú neutralitu?
To je otázka, ktorá rezonuje v spoločnosti stále viac. Doprava, ako ju poznáme dnes, už nie je dlhodobo udržateľná a ľudstvo musí hľadať alternatívne zdroje. Jednou z možností pre budúcnosť dopravy sú vodíkové technológie.
V zmysle Parížskej dohody, ktorú Slovensko podporilo, sa Európska únia zaviazala na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030. Tento záväzok reflektuje aj Akčný plán Ministerstva hospodárstva SR pre vodíkovú stratégiu Slovenska.
Podľa poslednej verejne dostupnej verzie dokumentu by malo Slovensko investovať do vodíkových technológií necelú miliardu eur. Finančné prostriedky by mali byť vyčlenené z nášho rozpočtu, no rovnako aj z európskych zdrojov. Akčný plán počíta s deviatimi tisícmi automobilov a s takmer tromi stovkami vodíkových autobusov na našich cestách do roku 2030. K verejným zdrojom by mal prispieť aj súkromný sektor, a to sumou 1,5 miliardy eur.
Hľadanie alternatívnych zdrojov energie v doprave považujeme za kľúčové pre našu budúcnosť. Cieľom akčného plánu je získať informácie o reálnej potrebe využitia vodíka v národnom hospodárstve. Na jeho tvorbe sa podieľali viacerí odborníci – Juraj Sinay, Martin Jesný, Ján Weiterschutz, Peter Blaškovitš a aj minister hospodárstva Richard Sulík. Spomenuté mená vystúpia počas medzinárodnej konferencie.
Okrem toho Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO) predstaví po prvýkrát štúdiu mapujúcu všetky existujúce vodíkové technológie, príklady nedávnych celosvetových vynálezov, analýzu patentovania, prípadové štúdie prenosu technológií z univerzít do priemyslu, hodnotenie environmentálnych aspektov a porovnanie ich udržateľnosti s elektrickými dopravnými prostriedkami.
Zdroj: TS Techevents
(JM)