Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

UNESCO organizuje výstavu, ktorá spája tému žien vo vede a umenia

VEDA NA DOSAH

Svoje diela môžu vedkyne-umelkyne na výstavu prihlásiť do 9. augusta 2021.

UNESCO na svojich stránkach spomína ako príklad vedkyne a umelkyne botaničku a maliarku Mariu Sibyllu Merianovú, ktorá tvorila koncom 17. storočia. Na obrázku v strede je jej portrét z nemeckej päťstomarkovej bankovky, v pravo a vľavo ukázky z jedného z jej diel – knihy Metamorfózy surinamského hmyzu. Zdroj fotografií: Wikimedia

UNESCO na svojich stránkach spomína ako príklad vedkyne a umelkyne botaničku i maliarku Mariu Sibyllu Merianovú, ktorá tvorila koncom 17. storočia. Na obrázku v strede je jej portrét z nemeckej päťstomarkovej bankovky, vpravo a vľavo ukážky z jedného z jej diel – knihy Metamorfózy surinamského hmyzu. Zdroj fotografií: Wikimedia

UNESCO v Paríži vyzýva vedkyne a umelkyne, aby sa zapojili do výstavy Creative Resilience – Art by Women in Science, čo v preklade znamená Kreatívna odolnosť – Umenie žien vo vede.

Jej cieľom je predstaviť umelecké diela vedkýň, ktoré vznikli ako reakcia na pandémiu ochorenia COVID-19. „Údaje UNESCO poukazujú na to, že iba jedna z troch vedeckých pracovníkov je žena, a to aj napriek tomu, že až 45 – 55 percent študentov na univerzitách a 44 percent doktorandiek predstavujú ženy,“ uvádza UNESCO na stránke výstavy.

Organizátori výstavy tiež na stránke vysvetľujú, že hoci v pandemickom období museli problémom čeliť ženy aj muži, ženy museli okrem toho zápasiť i so systémovou rodovou nerovnosťou. Prieskumy hovoria, že práve ženy stáli v prvých líniách častejšie ako muži a zároveň na nich častejšie spočíva starostlivosť o rodinných príslušníkov. Navyše sa v mnohých krajinách stále stretávajú s veľkými rozdielmi vo finančnom ohodnotení.

„Cítime naliehavú potrebu tieto ženy vypočuť a umožniť im povedať, ako im pandémia zmenila životy,“ dodávajú organizátori. Témou výstavy je Transformácia a UNESCO vyzýva vedkyne z celého sveta, aby sa prostredníctvom tohto podujatia podelili s celosvetovým publikom o svoje umelecké diela.

Do súťaže sa môžu vedkyne-umelkyne prihlásiť do 9. augusta 2021. Stačí sa prostredníctvom stránky Creative Resilience zaregistrovať a zaslať maximálne 5 ukážok diel vo formáte JPEG (maximálne 10 MB).

V prípade, že dielo uspeje a bude vybrané do súťaže, organizátori umelkyňu vyzvú na zaslanie fotografie diela vo väčšom rozlíšení. Samotná výstava prebehne virtuálne pri príležitosti 41. Generálnej konferencie UNESCO v novembri 2021.

V závislosti od pandemickej situácie v Paríži je možné, že časť umeleckých diel bude vystavených aj priamo v priestoroch UNESCO. Viac informácií nájdete na stránke Creative Resilience | Art By Women in Science.

(TL)

Zdroj: Creative Resilience | Art By Women in Science

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky