Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TOP 5 kvízov v roku 2019

Tamara Leontievová

Posilnite sa vianočným koláčikom a pripravte si mozgové závity! Toto sú kvízy, ktoré našich čitateľov v roku 2019 bavili zo všetkých najviac. Ak ste ich ešte neskúšali, tak do toho: zistíte, ako ste na tom s vedomosťami z chémie či kombinatoriky a overíte si, čo viete o ženách vo vede či o slovenských vynálezcoch. 


1. CHÉMIA

Pamätáte si vzorec vody? Paráda! Ale čo ďalej? Chémia je veda o každodennom živote, o tom, čo jeme, dýchame či konzumujeme. Otestujte sa a zistite, ako ste na tom s vedomosťami o dejinách a zákonitostiach chémie.


2. SLOVENSKÍ VYNÁLEZCI

Mnohé vynálezy súčasnosti nadväzujú na poznatky z minulosti, za ktoré sa zaslúžili aj vedci a vynálezcovia z oblasti dnešného Slovenska. Poznáte našich významných bádateľov minulosti? Vyskúšajte sa v našom kvíze a ak si aj niečím alebo niekým nebudete istí, aspoň čiastočne vám napovedia naše články z oblasti histórie.


3. GENETIKA

Po tatkovi, či po mamke? Alebo máte oči po babičke? Genetika nie je jednoduchá veda, no je o to zábavnejšia. Spravte si kvíz a možno zistíte, prečo vám tie husle nikdy nešli, aj keď vaša mama hrávala vo filharmóni.


4. KOMBINATORIKA

Pre niekoho vášeň, pre iného nočná mora. Základy by sme však mali zvládať všetci. Ako ste na tom s kombinatorickou hrou, ktorú Einstein považoval za podstatnú črtu produktívneho myslenia? Skúste sa otestovať v našom štvrtom najpopulárnejšom kvíze.


5. ŽENY VO VEDE

Ženy vo vede sú dnes pomerne bežným javom, no nebolo to vždy tak. Aj v časoch najväčšej diskriminácie však boli vo svete, ale aj u nás, priekopníčky, ktoré razili cestu pre ženy v botanike, astronómii, medicíne, fyzike či chémii. Ako dobre poznáte naše amazonky v bielych plášťoch?

Spracovala: tl

Foto: Pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky