Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tipy na vedecko-populárne knihy pod vianočný stromček

VEDA NA DOSAH

Zaujíma vás psychológia, lingvistika, história či fyzika? Je z čoho vyberať.

Titulný obal kníh Stručné dejiny opitosti, Digitálny fašizmus a Moja čínska dekáda. Zdroje foto: kníhkupectvo Martinus, kníhkupectvo Najlacnejšie knihy, vydavateľstvo RAK

Zdroje foto: kníhkupectvo Martinus, kníhkupectvo Najlacnejšie knihy, vydavateľstvo RAK

Podľa medicínskeho portálu Healthline výskumy ukazujú, že pravidelné čítanie zlepšuje prepojenia medzi neurónmi v mozgu, zvyšuje slovnú zásobu i porozumenie a umožňuje vcítiť sa do iných ľudí. A tak vám s predstihom Vianoc prajeme, aby knihy, ktoré vyberiete pod vianočný stromček, či už sebe, alebo iným, osožili vášmu poznaniu aj medziľudským vzťahom. Ak ich chcete darovať na Štedrý večer, je najvyšší čas začať ich zháňať. 

Mark Forsyth: Stručné dejiny opitosti
Ako sa ľudstvo veselilo od doby kamennej po súčasnosť

Čo ľudia pili? Koľko pili? A prečo? Mark Forsyth putuje v čase a rozpráva príbeh o tom, že alkohol bol súčasťou každej civilizácie… a s ním aj opitosť. V niektorých kultúrach bolo pitie spojené s náboženstvom, inde so sexualitou, bolo povinnosťou kráľov, sedliakom poskytovalo úľavu. Alkohol mohol poslúžiť ako obeta predkom, ako šláftrunk na dobrú noc alebo dodať odvahu do boja.
Stručné dejiny opitosti sa začínajú v praveku a privedú nás až do 20. storočia. Kniha odpovedá na všetky otázky o pijatike, ktoré by vám, triezvym či opitým, napadli. Dozviete sa o neolitických šamanoch, ktorí pili, aby mohli komunikovať s duchmi. Prezradí vám, ako sa opíjali starí Gréci či Sumeri, aj to, že bary na divokom západe vôbec nevyzerali tak ako vo filmoch. (Zdroj: Vydavateľstvo mamaš)

Mark Forsyth vyštudoval angličtinu na Oxfordskej univerzite a je autorom niekoľkých kníh o anglickom jazyku vrátane poslednej The Illustrated Etymologicon. Napísal tiež publikácie o vianočných tradíciách a kníhkupectvách. (Zdroj: Amazon.uk)

Maik Fielitz, Holger Marcks: Digitálny fašizmus
Sociálne médiá ako motor pravicového extrémizmu

Internet a zvlášť sociálne médiá ponúkajú pre krajnú pravicu priaznivé prostredie. Stali sa živnou pôdou podkopávania základných hodnôt demokracie, tolerancie a humanizmu. Demokratické štáty a ich inštitúcie s nárastom extrémizmu a krajnej pravice v posledných dekádach vedú zatiaľ neúspešný boj. Brilantná historicko-politologická esej medzinárodne uznávaných nemeckých expertov Maika Fielitza a Holgera Marcksa ponúka zrozumiteľnú a čitateľsky príťažlivo napísanú analýzu toho, čo by sme mohli označiť digitálnym fašizmom. Podarilo sa im ukázať, ako korešpondujú techniky zahmlievania a manipulácie s fungovaním sociálnych médií, ktoré zosilňujú obavy, strach a šíria tzv. postpravdy. Kniha Digitálny fašizmus zvažuje možné scenáre budúcnosti a prináša i niekoľko sofistikovaných návrhov, ako proti radikálnym tendenciám a extrémizmu bojovať, a chrániť tak demokraciu. (Zdroj: Vydavateľstvo Hadart Publishing)

Maik Fielitz je vedeckým pracovníkom Inštitútu pre výskum mieru a bezpečnostnej politiky (IFSH) na Univerzite v Hamburgu. Skúma krajne pravicový extrémizmus a sociálne hnutia v Európe a je členom Centra pre analýzu radikálnej pravice (CARR). (Zdroj: Google books)

Holger Marcks je taktiež vedeckým pracovníkom IFSH na Univerzite v Hamburgu. V centre jeho akademického záujmu sú procesy politického násilia a formy terorizmu. V tejto súvislosti študuje (de)radikalizujúce vplyvy v sociálnych hnutiach z komparatívnej a nadnárodnej perspektívy. Sústredí sa aj na výskum významu virtuálnych spojenectiev, ktoré vznikajú, keď ideológie a príbehy organizovaných aktérov informujú o individuálnom násilí. V poslednej dobe ho obzvlášť zaujíma, ako sa prostredníctvom sociálnych médií šíria krajne pravicové a islamistické svetonázory a ako sa premietajú do násilných činov. Tu sa zameriavame na osamelých vlkov, ktorí sa radikalizujú vo virtuálnych priestoroch. (Zdroj: IFSH)

Pavel Dvořák: Moja čínska dekáda
Príbehy chlapca, ktorý dospel v Číne

Pavel Dvořák nikdy netúžil precestovať svet. Túžil spoznať Čínu. Ale tak, ako ju pozná málokto! Po štúdiách na čínskej univerzite sa mal vrátiť domov, ale namiesto toho zavolal rodičom, že sa už nevráti. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja.

Začiatky bez zázemia, peňazí a známostí boli ťažké, ale Pavlovi otvorili dvere do života v Číne. Spoznal tu svoju čínsku manželku, uchytil sa ako tlmočník, sprievodca a napokon i majiteľ cestovnej kancelárie. Vďaka svojej pestrej práci precestoval Čínu od severu na juh a od západu na východ. Nazbieral bizarné a vtipné zážitky z ciest, čínskych tovární, medzinárodných korporácií, politických rokovaní, ale aj čínsko-slovenského manželstva a rodinného života, o ktoré sa v tejto knihe s čitateľmi otvorene podelí.

Kniha Čínska dekáda je osobná a úprimne napísaná kniha. Čitateľ s autorom prežije najkrajšie, najvtipnejšie a najšokujúcejšie, ako aj najťažšie a najsmutnejšie momenty života v Číne. Pavel Dvořák nakoniec Čínu naozaj spoznal tak, ako ju pozná iba málokto. A vďaka tejto knihe ju spoznáte aj vy.

Pavel Dvořák vyštudoval sinológiu na Univerzite Palackého v Olomouci, od roku 2009 žije v Číne, kde sa oženil. Pracoval ako tlmočník čínštiny, tlmočil na rôznych bilaterálnych rokovaniach s čínskym premiérom Li Keqiangom aj prezidentom Xi Jinpingom, no taktiež na rokovaniach nadnárodných firiem, ako sú LEGO či Mondelez. Pred pandémiou organizoval cestovateľské zájazdy do netradičných destinácií Číny. Počas pandémie založil dnes už úspešný YouTube kanál o živote v Šanghaji a čínskej kultúre. (Zdroj: Vydavateľstvo Rak) 

Knihy Obyčajné zázraky, Dobro a Slovenčina 21. storočia. Zdroje foto: vydavateľstvo Slovart, kníhkupectvo Pre školy, vydavateľstvo Perla Bartalošová

Zdroje foto: vydavateľstvo Slovart, kníhkupectvo Pre školy, vydavateľstvo Perla Bartalošová

Samuel Kováčik: Obyčajné zázraky
Svet očami Vedátora

„Prečo?” sa nepýtajú iba deti, aby otrávili svojich rodičov, ale od nepamäti sa to pýtajú aj myslitelia, filozofi a vedci. Je to nesmierne dôležitá otázka a len vďaka nej dnes vieme o svete pomerne veľa. Alebo si to aspoň myslíme. Samuel Kováčik, fyzik, ktorý stojí za projektom Vedátor_sk, rozpráva o vede fascinujúcim spôsobom. A to bez jediného vzorca či jedinej rovnice. Vysvetľuje bežné veci okolo nás – prečo je rastlina zelená, prečo Mesiac nespadne, ako vzniká dúha, odkiaľ sa berú oblaky či snehové vločky, prečo máme ročné obdobia. Pre niekoho to môže byť nuda, no pre Samuela sú to obyčajné zázraky a pre rodičov to môžu byť odpovede na detskú otázku „Prečo?” (Zdroj: Vydavateľstvo Slovart)

Teoretický fyzik a popularizátor vedy Samuel Kováčik pôsobí na Univerzite Komenského. V roku 2016 založil projekt Vedátor, pre ktorý píše väčšinu textov, nahráva a edituje Vedátorský podcast.

Anton Heretik: DOBRO
Príbehy zo psychoterapie

Pred pár rokmi vyšla kniha Zlo. Spomienky súdneho znalca, v ktorej Anton Heretik opísal skúsenosti zo stretnutí s páchateľmi brutálnych zločinov. Teraz prichádza s knihou Dobro. Príbehy zo psychoterapie. Približuje príbehy trinástich klientov, ktorých sprevádzal počas psychoterapie pri hľadaní dobra – ich vlastnej múdrosti, ktorá im môže pomôcť zvládať duševné ťažkosti, životné problémy či zložité vzťahy. Terapeut je fascinovaný rôznorodosťou pováh i osudov a odhodlaním hľadať zmysel života. Nie je to zbierka pracovných úspechov. O svojich klientoch píše s rešpektom. A s pokorou, ktorá zodpovedá zložitosti práce psychoterapeuta. (Zdroj: Vydavateľstvo Ikar)

Klinický psychológ Anton Heretik je známy aj ako súdny znalec, ktorý sa zameriava na posudzovanie páchateľov násilnej trestnej činnosti, i ako autor populárno-náučných kníh z oblasti psychopatológie, psychodiagnostiky a psychoterapie. Kniha Dobro je najnovšou z cyklu jeho kníh ako Zlo, Narcizmus, Sarkazmus, Humor, Sny, v ktorých predstavuje rôzne aspekty ľudskej psychiky. Popri vedeckovýskumnej činnosti pôsobí ako profesor klinickej psychológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Naďalej pracuje aj ako klinický psychológ v súkromnej poradenskej praxi.

Perla Bartološová: Slovenčina 21. storočia
Výrazy používané v súčasnej slovenčine, ktoré možno nepoznáte

Aj vy ste sa už ocitli v situácii, keď sa vás spýtali, či si spolu nedáte brunch [branč], a odpovedali ste, že ďakujete, ale alkohol nepijete, neuvedomujúc si, že brunch je bežne používaný výraz označujúci neskoré raňajky?
Táto knižka prináša stručne a zrozumiteľne vysvetlené cudzie výrazy, ktoré sa vyskytujú v každodennej komunikácii čoraz častejšie, napr. lockdown, nerd, hoax, booster, clickbait alebo sisu. A nielen to! Môžete si tiež overiť, či kráčate s dobou! Kniha obsahuje okrem kvízu aj vedomostnú hru, vďaka ktorej si viete zmerať svoje znalosti s kamarátmi, rodinnými príslušníkmi alebo sa naučiť aj pár nových slov.
Knižka môže byť originálnym, nevšedným darčekom pre rodičov či starých rodičov, aby mohli držať krok so svojimi deťmi či vnúčatami. No niektoré výrazy používané v súčasnej slovenčine dokážu prekvapiť i mladých.
Dané výrazy sa píšu inak, než sa vyslovujú? Pri každom slove nájdete možné alternatívy výslovnosti v slovenčine zachytené bežnou latinkou, aby im rozumeli všetci vrátane starších ľudí, ktorí sa často s angličtinou počas života nestretli. (Zdroj: kníhkupectvo Martinus)

Lingvistka Perla Bartološová vyštudovala slovenský jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a nedávno sa ako spoluautorka podpísala aj pod onlineovo voľne dostupný titul s názvom Policajný slovník profesionalizmov.

Knihy od Adama Granta, kolektívu autorov a Bessela van der Kolka. Zdroj foto: kníhkupectvo Najlacnejšie knihy, vydavateľstvo Lindeni, vydavateľstvo Tatran

Zdroj foto: kníhkupectvo Najlacnejšie knihy, vydavateľstvo Lindeni, vydavateľstvo Tatran

Adam Grant: Ešte si to premysli
Prečo je dobré prehodnocovať vlastné názory

Kedy ste naposledy prehodnotili názor? Ešte si to premysli je kniha o dôležitosti pochybovania a o tom, ako ľahšie spracovať nové fakty a nazerať na vlastné omyly pozitívnou optikou.

Výskumy ukazujú, že tí najlepší vedia prehodnotiť svoje stanoviská a sú schopní meniť názory. Okrem toho sa dokázalo, že lídri, ktorí pripúšťajú, že niečo nevedia a neboja sa kritiky, sú na čele výkonnejších a tvorivejších tímov. Dnes už máme dôkazy, že umeniu prehodnocovať sa dá naučiť.

Adam Grant vysvetľuje, ktoré vlastnosti na to potrebujeme. V prvej časti rozoberá, prečo je pre človeka ťažké opätovne sa zamyslieť nad problémom a ako si túto zručnosť osvojiť. Upozorňuje pritom, že samotné „odhodlanie“ môže byť občas na škodu. V druhej časti nám ukazuje, ako môžeme k prehodnocovaniu viesť druhých. Tretia a zároveň posledná časť je venovaná dôvodom, prečo sa v školách, vo firmách či vládnych inštitúciách prehodnocovaniu nedarí.

Schopnosť znova sa zamyslieť môže byť napokon tajnou zručnosťou, ktorá vám v čoraz rýchlejšie sa meniacom svete zabezpečí kľúčový náskok. (Zdroj: kníhkupectvo Najlacnejšie knihy) 

Psychológ, kouč, popularizátor vedy a spisovateľ Adam Grant pôsobí ako pedagóg na Whartonovej škole Univerzity Pensylvánie. Podľa denníka The New York Times patrí na základe piatich bestsellerov, ktoré boli preložené do 45 jazykov, medzi najpredávanejších autorov. Amazon, Apple, Financial Times aj Wall Street Journal zaradili jeho knihy medzi najlepšie knihy roka. Je tiež moderátorom podcastu WorkLife, ktorý je v sledovanosti na vrchole rebríčka podcastov produkovaných organizáciou konferencií TED. (Zdroj: adamgrant.net)

Kolektív autorov: Veda
Veľké myšlienky

Začal sa vesmír veľkým treskom? Čo je teória strún alebo čierna diera? Kto objavil gravitáciu a žiarenie? Spôsobujú ľudia globálne otepľovanie? Existuje teória všetkého? Veda nám dáva možnosť porozumieť svetu, ktorý nás obklopuje, aj teoretickým svetom nachádzajúcim sa za ním. Otvorila nám neuveriteľné technologické možnosti a rozšírila hranice nášho poznania. Kniha Veľké myšlienky: Veda zrozumiteľne a výstižne približuje najvýznamnejšie míľniky v dejinách vedy, slávne osobnosti fyziky, biológie, matematiky a chémie, priekopnícke vedecké myšlienky a vynálezy, ktoré sú základom nášho moderného sveta. Ponúka prehľadné schémy a vtipné ilustrácie, ktoré vysvetľujú zložité teórie jednoducho. Či už ste úplný laik, pokročilý študent, alebo erudovaný odborník, táto kniha vás má určite čím zaujať. (Zdroj: vydavateľstvo Lindeni)

Pod knihou Veda sú podpísaní viacerí autori, napríklad prírodovedec Dan Green, evolučný biológ Derek Harvey, astronómka Giles Sparrow, zoológ Steve Parker a ďalší.

Bessel van der Kolk: Telo si pamätá
Mozog, myseľ a telo pri liečení traumy

Doktor Bessel van der Kolk, ktorý patrí medzi najlepších odborníkov na traumu na celom svete, pracuje viac ako tridsať rokov s tými, ktorí ju prežili. V knihe Telo si pamätá využíva vedecký pokrok na to, aby ukázal, ako trauma doslova pretvorí telo aj mozog, pričom znemožní schopnosť prežívať pôžitok, zaangažovanosť, sebakontrolu či dôveru. Skúma inovatívne prístupy k liečbe, a to od neurofeedbacku a meditácie k športu, divadlu či joge, ktoré ponúkajú nové cesty k uzdraveniu tým, že aktivujú prirodzenú neuroplasticitu mozgu. Kniha Telo si pamätá sa zakladá na vlastnom výskume Bessela van der Kolka, ako i iných popredných vedcov a odhaľuje nekonečnú moc našich vzťahov liečiť aj raniť. Okrem toho ponúka novú nádej, že dokážeme znovu vziať život do vlastných rúk. (Zdroj: Vydavateľstvo Tatran)

Psychiater, výskumník a pedagóg Bessel van der Kolk v minulosti pôsobil ako prezident Medzinárodnej spoločnosti pre štúdie traumatického stresu a dnes vedie Nadáciu pre výskum traumy (Trauma Research Foundation) v Brookline v štáte Massachusetts (USA), ktorú založil. Pôsobí tiež ako profesor psychiatrie na Lekárskej fakulte Bostonskej univerzity. (Zdroj: Bessel van der Kolk)

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky