Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach opäť zorganizovali Ružový október

VEDA NA DOSAH

V infostánku prístupnom širokej verejnosti informovali ženy aj mužov o zákernej diagnóze, rakovine prsníka.

Študentky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Študentky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach hovorili so ženami o rakovine prsníka. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v piatok po siedmy raz zorganizovali Ružový október. Podujatie zamerané na ženské zdravie, ktorého symbolom sa stala ružová stužka, sa konalo v tamojšom obchodnom dome.

V infostánku prístupnom širokej verejnosti počas štyroch hodín študenti informovali ženy i mužov o rakovine prsníka a maternice a o hrozbách, ktoré predstavuje ochorenie pre ich zdravie aj psychiku. Medici ženy presviedčali, aby nezanedbávali prevenciu ženských onkologických chorôb, pričom vyzdvihovali dôležitosť samovyšetrovania prsníkov, pravidelné mamografické vyšetrenia i preventívne gynekologické prehliadky.

Študenti tiež na požiadanie okoloidúcim ženám na silikónovom modeli prsníka predviedli správnu techniku autovyšetrenia, jednoduchej a účinnej metódy na včasné odhalenie nebezpečných zmien objavením hrčky v prsníku, ktorú môžu ženy pravidelne realizovať aj v pohodlí svojho domova.

Tešili sa vysokému záujmu

Stánok navštívilo vyše 400 okoloidúcich rôznych vekových kategórií. „Boli sme veľmi milo prekvapení vysokým číslom záujemcov o informácie a inštruktáž samovyšetrenia. Dominovali medzi nimi ženy, bolo ich počas štvorhodinovej akcie takmer toľko, ako ich bolo po iné roky za celý deň. Vnímali sme, že ženy mali naozaj veľký záujem rozprávať sa s nami otvorene o rakovine prsníka a maternice, a mnohé dobre poznali možnosti prevencie,“ zhodnotila študentka piateho ročníka fakulty a koordinátorka Klubu reprodukčného zdravia Spolku medikov mesta Košice Martina Klimová.

Čísla žien, ktoré sa počas života stretnú s hrozivou diagnózou, sú podľa nej alarmujúce. V prepočte je to každá ôsma Slovenka.

Ďalším podujatím, ktoré budú študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizovať, je Movember. Podujatie, ktorého symbolom sú mužské fúzy, slúži zasa na prevenciu rakoviny semenníkov a uskutoční sa v Košiciach nasledujúci mesiac. O presnom termíne akcie bude fakulta ešte informovať.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach

(af)

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky