Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stredisko patentových informácií PATLIB ponúka bezplatné rešeršné služby a poradenstvo

VEDA NA DOSAH

Využite služby strediska PATLIB a získajte informácie a poradenstvo súvisiace s unikátnosťou vášho nápadu a ochranou vašej inovácie či značky.

3D vizualizácia na tému umelej inteligencie a technológií.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com. Autor: Blue Planet Studio

Inovátori a inovatívne nápady posúvajú našu spoločnosť vpred. V praxi sa však uplatnia len vtedy, keď sa o nich vie. Na ceste k patentu, ktorý ochráni duševné vlastníctvo, treba zodpovedať veľa otázok. Cenné poradenstvo v tejto oblasti poskytuje práve Stredisko patentových informácií PATLIB pri CVTI SR, ktoré podporuje rozvoj vedy a techniky, inovácií a transferu technológií najmä poskytovaním patentových informačných služieb a zvyšovaním povedomia o duševnom vlastníctve.

Stredisko je súčasťou siete stredísk PATLIB pod záštitou Európskeho patentového úradu (EPÚ) už od roku 2004. Od roku 2010 je súčasťou odboru transferu technológií pri CVTI SR.

Rešeršné služby strediska PATLIB

Odborníci strediska PATLIB, zapojeného do siete európskych PATLIB (PATent LIBraries) centier, ponúkajú profesionálne poradenstvo a rešeršné služby BEZPLATNE. Poskytujú:

  • informácie na posúdenie unikátnosti nápadu/inovácie

Rešeršné služby strediska PATLIB vám pomôžu nájsť odpovede na otázky, či je váš nápad skutočne nový, či neporušujete práva svojej konkurencie a ďalšie potrebné informácie týkajúce sa jedinečnosti vášho nápadu alebo vašej inovácie.

  • poradenstvo zamerané na ochranu inovácie alebo značky

Dozviete sa, akým spôsobom môžete ochrániť značku, ktorú už vaši klienti poznajú, alebo inováciu, ktorá má pre vaše podnikanie hodnotu, aj to, čo tým získate.

  • informácie o inovačných aktivitách konkurencie

Zaujíma vás, aké inovácie vytvára a chráni vaša konkurencia? Odborníci strediska PATLIB pre vás na základe údajov z patentových databáz vytvoria prehľad inovácií, ktoré si dala patentovať vaša konkurencia.

Medzi poskytované služby strediska patria najmä:

  • rešeršné služby (rešerše na stav techniky, patentové analýzy a sledovanie konkurencie, patentový monitoring, rešerše na ochranné známky, rešerše na dizajn),
  • odborné poradenstvo v oblasti ochrany a komerčného využitia priemyselného vlastníctva (vynálezy a technické riešenia, dizajny, patenty, úžitkové vzory, ochranné známky),
  • semináre a školenia v oblasti využitia patentových informácií a ochrany priemyselného vlastníctva.

Medzi cieľové skupiny používateľov patria:

  • vedeckovýskumné inštitúcie,
  • univerzity, strediská transferu technológií,
  • súkromné firmy, malé a stredné podniky,
  • fyzické osoby.

Patentová rešerš na stav techniky

Aby mohol byť nápad považovaný za vynález, musí spĺňať podmienku novosti, a to celosvetovo. Znamená to, že nesmie existovať dôkaz o tom, že časť nápadu, ktorá sa má vyznačovať novosťou, bola niekde opísaná alebo použitá na rovnaký účel. Patentové informácie ponúkajú prehľad o najnovších technológiách a spôsoboch výroby, ale aj o tom, kto je ich vlastníkom a kto sú hlavní aktéri v príslušnej vednej oblasti, a sú považované za hlavný zdroj pri zisťovaní stavu techniky.

Zistenie najnovšieho stavu techniky sa spravidla vykonáva formou patentovej rešerše pred začiatkom výskumu alebo pred prihlásením vynálezu. Cieľom je vyhnúť sa duplicitným nákladom na výskum a vývoj, ako aj zistiť, či sú výsledky výskumu nové a je možné chrániť ich priemyselným právom. Patentová rešerš je výsledkom informačného prieskumu a poskytuje informácie, ktoré sú relevantné vzhľadom na danú požiadavku.

Patentová rešerš na stav techniky tiež zhromažďuje informácie o najnovšom technickom rozvoji, o práci konkurencie, v akých krajinách sú vynálezy, ktoré sú predmetom nášho záujmu, chránené a aké riešenia technického problému sú publikované.

Koncept patentovania vynálezov. Zdroj: iStockphoto.com

Koncept patentovania vynálezov. Zdroj: iStockphoto.com

Rešerš na ochranné známky

Rešerš na ochranné známky zisťuje, či prihlasované alebo podobné označenie nie je zapísané pre rovnaké alebo podobné výrobky alebo služby iného majiteľa. Na základe výsledkov rešerše sa dá určiť, či niekto používa zhodné alebo podobné označenie výrobkov alebo služieb. Okrem toho môžu výsledky rešerše pomôcť pri určovaní konkurencie alebo mapovaní trhu.

V prípade rešerší na ochranné známky sa používajú najmä databázy TMView, Global Brand a národné databázy ochranných známok.

Rešerš na dizajny

Dizajnom sa chráni vonkajší vzhľad výrobku, jeho tvar aj estetická hodnota. Všeobecne platí, že všetko, čo má jedinečný tvar, má predpoklad byť registrovaným dizajnom. Rešeršou na dizajny sa zisťuje, či prihlasovaný dizajn spĺňa znaky novosti. Na základe výsledkov rešerše sa teda dá určiť, či navrhovaný/prihlasovaný dizajn spĺňa toto kritérium.

V prípade rešerší na dizajny sa používajú najmä databázy DesignView, Hague Express a národné databázy dizajnov.

V prípadne záujmu o služby strediska PATLIB kontaktujte pracovníkov tu.

Celý článok vrátane poznámok pod čiarou a vysvetliviek si môžete prečítať tu.

Zdroj: CVTI SR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky