CVTI SR pripravilo novú výstavu o slovenských vedcoch, ktorá bude dostupná fyzicky aj online.
Nová panelová výstava Centra vedecko-technických informácií SR predstavuje výber vedeckých pracovníkov a popularizátorov vedy a techniky na Slovensku.
V expozícii pod názvom Slovenskí vedci: Prístup povolený sa diváci a diváčky zoznámia s laureátmi ocenenia Cena za vedu a techniku a Vedec roka SR posledných rokov.
„Osobnosti slovenskej vedy sú v zahraničí verejne známe a uznávané, u nás sa im však často nedostáva zaslúženej pozornosti. Táto výstava chce prispieť k tomu, aby sa to postupne menilo,“ hovorí Mgr. Roman Lipka z odboru propagácie vedy a techniky Centra vedecko-technických informácií SR.
Výstava je k dispozícii online od 1. júla 2021 a prezrieť si ju môžete na TOMTO LINKU (aplikácia je optimalizovaná pre stolové počítače, resp. notebooky) alebo vo verzii .PDF.
Paralelne bude vystavená do konca augusta v Zážitkovom centre vedy Aurelium na Bojnickej ulici v Bratislave a počas celého septembra aj v budove CVTI SR na Lamačskej ceste v Bratislave. Následne si ju bude možné bezodplatne zapožičať po celom Slovensku, takže na ňu možno narazíte aj vo svojom meste.
Prístup k vede bez zábran
Výstava ponúka základné informácie o vedkyniach a vedcoch z celého spektra odborových zameraní s aktuálnym pracoviskom, ale aj vysokou školou, ktorá naštartovala výnimočnú vedeckú cestu daného vedeckého pracovníka.
„Názov výstavy Slovenskí vedci: Prístup povolený odkazuje práve na fakt, že o skutočných menách slovenskej vedy sa z nášho pohľadu stále hovorí málo. Chceli sme umožniť ľuďom vstup do fascinujúceho sveta množstva vedných odborov, „povoliť im prístup“ a pozvať ich na prehliadku talentovaných ľudí, ktorí svojimi objavmi dotvárajú svet okolo nás,“ vysvetľuje vedúca oddelenia popularizačných aktivít CVTI SR Mgr. Antónia Germanovová.
Na každom paneli nájdete informácie o vede a výskume, ktorému sa jednotliví vedci venujú. Okrem toho nájdete na paneloch aj Hirschov index vedcov – medzinárodné meradlo výkonu vedca. Jeho hodnota sa zvyšuje počtom vedeckých štúdií, ktorých odbornosť potvrdzuje vysoká citovanosť. Viac o tom, ako Hirschov index funguje, sa dočítate v tomto článku.
„Samozrejme, niektoré odbory sú prirodzene citovanejšie ako iné. No v kombinácii s ďalšími indexmi či inými ukazovateľmi je Hirschov index jedným z najpoužívanejších ukazovateľov úspechu vedca. Je pre nás veľkou cťou, že sme v tejto súvislosti mohli osloviť významných slovenských vedeckých pracovníkov a pripraviť túto výstavu,“ dodáva Mgr. Marta Dušková, PhD., z odboru pre hodnotenie vedy. Organizátori tiež rátajú s tým, že sa bude výstava časom rozširovať.
Zoznam vedcov, o ktorých výstava informuje:
- prof. RNDr. Pavol Povinec, DrSc.
- Ing. Igor Lacík, DrSc.
- Ing. Mária Omastová, DrSc.
- Ing. Ján Tkáč, DrSc.
- prof. Ing. Štefan Vilček, DrSc.
- prof. Ing. Marián Valko, DrSc.
- prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc.
- doc. Ing. Vladimír Farkaš, DrSc.
- RNDr. Boris Klempa, DrSc.
- prof. RNDr. Michal Fečkan, DrSc.
- prof. Ing. Roman Martoňák, DrSc.
- prof. Ing. Ivan Chodák, DrSc.
- prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.
- RNDr. Imrich Barák, DrSc.,
- prof. RNDr. Tibor Hianik, DrSc.
- prof. RNDr. Vladimír Zeleňák, DrSc.
- Ing. Tomáš Bertók, PhD., EUR ING
- prof. Ing. Miroslava Kačániová, PhD.
- doc. RNDr. Cyril Rajnák, PhD. et PhD.
- RNDr. Peter Skyba, DrSc.
-
prof. Ing. Roman Boča, DrSc.
Táto výstava vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
(TL)