Aj na Slovensku sa dá robiť dobrá veda a ženy môžu tiež vynikať v odboroch, ktoré sú vnímané ako doména mužov. To bola nosná myšlienka v poradí už tretieho ročníka súťaže L'Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede, ktorá pomohla zviditeľniť talentované slovenské výskumníčky. Víťazky súťaže si odniesli výhru vo výške 5-tisíc eur.
Laureátkami súťaže L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede 2019 sa stali: Mgr. Martina Gáliková, PhD. z Ústavu zoológie SAV v Bratislave v kategórii do 35 rokov a RNDr. Vlasta Demečková, PhD. z Ústavu biologických a ekologických vied na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach v kategórii do 45 rokov.
Každá z výherkýň súťaže získala 5-tisíc eur, ktoré môže investovať do ďalšieho výskumu alebo použiť na osobné účely. Cieľom projektu bolo nielen vyzdvihnúť prácu slovenských vedkýň, ale tiež motivovať ďalšie mladé ženy k vedeckej kariére.
Víťazka kategórie do 35 rokov
Mgr. Martina Gáliková, PhD. pracuje v Ústave zoológie SAV v Bratislave a cieľom jej práce je využiť vínne mušky (drozofily) na štúdium obezity spôsobenej nedostatkom steroidných hormónov produkovaných pohlavnými žľazami. „Tento typ obezity sa u ľudí vyskytuje najmä v súvislosti s nedostatkom estrogénu a testosterónu. K poklesu týchto hormónov dochádza pri starnutí, menopauze alebo pri liečbe rakoviny gonadektómiou. Gonády drozofíl produkujú steroidné hormóny ekdysteroidy, ktoré kontrolujú rozmnožovanie. Náš doterajší výskum ukázal, že podobne ako pohlavné hormóny u ľudí, ekdysteroidy ovplyvňujú metabolizmus u drozofily. Cieľom našej ďalšej práce je zistiť presný molekulárny mechanizmus, ktorým steroidné hormóny regulujú metabolizmus tukov a karbohydrátov. Odhalenie úlohy pohlavných hormónov pri vzniku obezity je dôležité nielen z hľadiska základného výskumu, ale aj z biomedicínskej perspektívy,“ povedala o svojej práci.
Ako výskumníčka uviedla pre portál Veda na dosah, veda pre ňu nie je práca, ktorá by sa dala robiť osem hodín denne päťkrát do týždňa, ale životný štýl, ktorý si vyžaduje veľkú flexibilitu a obrovské časové nasadenie. „Pred polrokom som sa po 10 rokoch vrátila späť na Slovensko a zariaďujem si vlastné laboratórium, čo je časovo mimoriadne náročné,“ prezradila výskumníčka, ktorá predtým pôsobila v Štokholmskej univerzite vo Švédsku a v Inštitúte Maxa Plancka v nemeckom Göttingene.
O svojom návrate na Slovensko hovorí optimisticky a rada by zužitkovala všetky skúsenosti, ktoré si osvojila v zahraničí: „Veľmi by som chcela prispieť k rozvoju vedy na Slovensku a vzdelávaniu novej generácie. Prišla som s tým, že si založím vlastné laboratórium, vlastnú výskumnú skupinu a budeme sa snažiť robiť vedu na celosvetovej úrovni.“
Víťazka kategórie do 45 rokov
RNDr. Vlasta Demečková, PhD. pôsobí v Ústave biologických a ekologických vied na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom jej projektu je výskum účinku probiotík a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev (IBD). „Ochorenia IBD sú chronické celoživotné zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktoré postihujú najmä mladých ľudí vo veku od 15 do 35 rokov. Neliečené ochorenie môže viesť k vážnym komplikáciám, napríklad k rakovine hrubého čreva a následne až k smrti. V rámci týchto ochorení zohráva dôležitú úlohu črevná mikroflóra, ako aj abnormálna imunologická reakcia organizmu vedúca k zápalu črevnej sliznice. Súčasný výskum účinku probiotík je vo veľkej miere zameraný práve na ich schopnosti modifikovať intestinálnu mikroflóru s cieľom znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s IBD. Vhodne vyselektované probiotiká so špecifickou imunomodulačnou schopnosťou nielen vzhľadom na diagnózu, ale aj štádium ochorenia, môžu predstavovať efektívne modulátory črevnej imunity aj v rámci novej fekálnej mikrobiálnej terapie,“ vysvetľuje.
Hoci Vlasta Demečková spočiatku nechcela byť vedkyňou, osud jej cestu naplánoval inak. Pôvodne totiž študovala učiteľstvo, čo ju spočiatku limitovalo v kariére a vedu si takpovediac musela vybojovať. Neraz sa stretávala s predsudkami okolia, ktoré absolventov učiteľských smerov podceňovalo. „Tento zakorenený predsudok sa snažím rúcať, pretože si myslím, že veda nie je nevyhnutne o tom, čo človek vyštudoval. Veľkú úlohu zohráva aj jeho osobnosť bez ohľadu na študijný smer,“ dopĺňa.
Jej úspechy vo vede sú o to viac zaslúžené, že sa popri práci stíha venovať aj rodine. Dobrá veda si podľa nej „vyžaduje celého človeka“ a skĺbiť s ňou voľný čas je veľakrát veľmi náročné. Svojej práce by sa však vzdať nevedela.
„Byť vedkyňou pre mňa momentálne znamená to, že pracujem v oblasti, ktorá ma nesmierne baví, pretože v imunológii je ešte veľa otázok nedovysvetlených a nepreskúmaných. Byť súčasťou objavovania vzťahov medzi imunitným systémom a črevným mikrobiómom je pre mňa naozaj neskutočná výzva a silná motivácia. Zároveň, keďže popri vede aj učím, mám možnosť inšpirovať, respektíve podporiť tých študentov, ktorí nad rozhodnutím stať sa vedcom či vedkyňou zatiaľ len premýšľajú alebo váhajú,“ opísala pre Vedu na dosah ocenená výskumníčka.
Do úzkeho finále súťaže sa prebojovalo 12 finalistiek, ktoré predstúpili pred odbornú porotu 7. júna 2019. Porota bola zostavená zo zástupcov Slovenskej akadémie vied, Slovenskej komisie pre UNESCO a členom komisie bol generálny riaditeľ spoločnosti L’Oréal Tomáš Hruška. Dve víťazky si na slávnostnom odovzdávaní cien 1. októbra 2019 v Bratislave prevzali ocenenie v hodnote 5000 eur. Pre viac informácií o L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku navštívte www.prezenyvovede.sk.
O projekte L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy vo vede
Pôvodný program „L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy“ vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien – vedkýň. Program si celosvetovo kladie za cieľ oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a vplyv ich odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, rovnako ako poskytovať podporu mladým vedkyniam na samom počiatku kariéry. Viac informácií o projekte For Women In Science nájdete na http://fondationloreal.com/categories/for-women-in-science/lang/en.
Slovenská edícia celosvetového projektu Pre ženy vo vede (www.prezenyvovede.sk ) sa koná pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí, respektíve organizácie UNESCO, odborným garantom v Slovenskej republike je Slovenská akadémia vied (SAV) a partnerom Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA).
Spracovala a uverejnila: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: L’Oréal, Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR
Tlačová správa: L’Oréal/Barbora Nagyidaiová