Zaujímavý výskum rozbieha Fakulta humanitných a prírodných vied (FHPV) Prešovskej univerzity v Prešove v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Tatry Spišské Bystré, Baníckym cechom horného Spiša a Obecným úradom Spišské Bystré. Partnerstvo na výskume spečatili dohodou o spolupráci.
Projekt bude zameraný na výskum zaniknutých banských diel v oblasti horného Spiša, rovnako tak bude mapovať zaniknuté banské osady v oblasti horného toku Hornádu a využitie banských diel v období II. svetovej vojny, primárne však v období SNP.
Prínosom celého výskumu je aj participácia študentov univerzity na procese jeho realizácie. Dosiahne sa tým mnohokrát požadované prepojenie medzi teóriou a praxou, čo vyzdvihol pri podpise dohody aj dekan FHPV PU v Prešove, René Matlovič: „Fakulta disponuje vybavením a skúsenosťami, náš tím dokáže zmapovať podzemné priestory prostredníctvom geopriestorových technológií, urobiť inventarizáciu starých banských diel a následne tieto poznatky pretaviť do publikácie“.
Nemenej dôležitým benefitom projektu je potenciálny rozvoj turizmu prostredníctvom následného vytvárania nových náučných chodníkov, či turistických trás, a to lokalizáciou jednotlivých šácht a vytváraním kartografických vizualizácií. V konečnom dôsledku to môže byť zaujímavé aj pre širokú verejnosť.
Výsledky zistení pomôžu odhaliť aj viac faktov o vojenskej histórii regiónu Spiša. Na základe svedectiev je známe, že počas II. svetovej vojny prebiehala obranná línia ponad obec Spišské Bystré a Hranovnica. Aj v tejto lokalite by sa mohli nachádzať banské chodby využívané vojskom. Predseda a konateľ občianskeho združenia Klubu vojenskej histórie Tatry Spišské Bystré Ján Jurčík prezentoval zámer vstúpiť do projektu práve kvôli nájdeniu dôkazov o vojenskom využití uvedených banských trás: „Je vysoká pravdepodobnosť, že aj počas SNP a II. svetovej vojny boli staré banské diela využívané ako skladiská alebo úkryty pre partizánov alebo vojakov. Z pohľadu Klubu vojenskej histórie je to veľmi zaujímavé, pretože nevieme, kde všade čo bolo“.
Realizácii výskumu je naklonená aj obecná samospráva, ktorá sa rozhodla podporiť ho materiálne, ako aj využitím pracovnej sily v rámci malých obecných služieb. Samotné výsledky zistení by využila na doplnenie svojich historických prameňov.
Výskumnú činnosť bude technicky zabezpečovať Prešovská univerzita v Prešove a náklady spojené s realizáciou výskumu si bude hradiť každý z partnerov samostatne.
Informácie a foto poskytol: Mgr. Tomáš Burger, PhD., tajomník Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove
Redigovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ