Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Poznáme laureátov jubilejného 20. ročníka Študentskej osobnosti Slovenska

VEDA NA DOSAH

Ocenenie si prevzalo trinásť výnimočných študentov a doktorandov. TOP Študentskou osobnosťou Slovenska sa stala Lenka Ďaková zo SAV.

Lenka Ďaková z Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied, v. v. i.. Zdroj: Študentská osobnosť Slovendka

Lenka Ďaková z Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied, v. v. i. Zdroj: Študentská osobnosť Slovenska

V stredu 4. decembra 2024 v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne vyhodnotili súťaž Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2023/2024. Ocenenie si prevzalo trinásť výnimočných študentov a doktorandov. Odborná porota zároveň vyhlásila aj TOP Študentskú osobnosť Slovenska. Stala sa ňou Lenka Ďaková z Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied (SAV), v. v. i., ktorá získala prvé miesto aj v kategórii Hutníctvo, strojárstvo, energetika.

Jubilejný ročník

Podujatie sa organizuje pod záštitou J. E. prezidenta Petra Pellegriniho a pod odbornou garanciou Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied. Porota pre posudzovanie nominácií bola zložená výlučne z odborníkov vymenovaných garantmi projektu.

Odborná porota tento rok vyberala úspešných študentov a mladých vedcov z desiatok nominácií v trinástich kategóriách. Študentská osobnosť Slovenska je národná súťaž študentov I., II. a III. stupňa vysokoškolského štúdia alebo doktorandov v rámci vedeckých pracovísk SAV. Hlavným organizátorom projektu je občianske združenie JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia).

Okrem prvého miesta v kategórii TOP Študentská osobnosť roka si prvé miesto vo svojich kategóriách odniesli aj ďalší doktorandi zo Slovenskej akadémie vied – v kategórii Lekárske vedy ocenili Máriu Urbanovú z Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV, v. v. i., a v kategórii Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika, psychológia, história si cenu prevzala Júlia Čížová z Historického ústavu SAV, v. v. i.

Celý zoznam víťazov nájdete na stránke: https://studentskaosobnost.sk/vysledky.html

Poznáme laureátov Študentskej osobnosti Slovenska za akademický rok 2023/2024. Zdroj: ŠOR

Poznáme laureátov Študentskej osobnosti Slovenska za akademický rok 2023/2024. Zdroj: Študentská osobnosť roka

Výnimoční študenti

Na slávnostnej ceremónii boli prítomní aj predseda SAV Pavol Šajgalík, členka Predsedníctva SAV Ľubica Lacinová a Vladimír Hiadlovský, prezident Slovenskej rektorskej konferencie.

Podľa výkonného predsedu JCI – Slovakia Mariána Meška do tohtoročného ročníka súťaže Študentská osobnosť Slovenska prišlo z vysokých škôl a ústavov Slovenskej akadémie vied 89 prihlášok.

TOP Študentská osobnosť Slovenska

Počas štúdia na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach sa laureátka TOP Študentskej osobnosti Slovenska Lenka Ďaková najviac zaujímala o konštrukčné materiály. Oblasť ju inšpirovala k rozhodnutiu venovať sa hlbšiemu výskumu nových materiálov. Uvedomila si totiž, že majú potenciál zásadne zmeniť konštrukciu a funkcionalitu strojov a zariadení. Preto sa rozhodla svoje doktorandské štúdium zameriavať na vývoj vysokoentropických keramických materiálov, ktoré by mohli nájsť široké uplatnenie v strojárskom priemysle, kozmonautike, ako aj v zdravotníctve (implantáty). S využitím nadobudnutých teoretických vedomostí sa aktívne podieľala na príprave experimentálnych materiálov, konkrétne viaczložkovým keramickým systémom obsahujúcim päť ultravysokoteplotných karbidov.

Osobitná pozornosť sa venovala analýze na mikro- a nanoúrovni, ktoré majú významný vplyv na celkové vlastnosti materiálu. Okrem toho boli experimentálne stanovené mechanické vlastnosti, tribologické správanie a odolnosť proti oxidácii pri vysokých teplotách. S cieľom dosiahnuť optimálnu kombináciu požadovaných vlastností sa venovala aj vývoju kompozitných materiálov. Táto inovatívna stratégia priniesla sľubné výsledky a otvorila nové možnosti pri využití týchto materiálov v náročných aplikáciách, kde sa kladú vysoké nároky na odolnosť proti extrémnym podmienkam. Tvorivý prístup a hĺbkové porozumenie problematiky umožnili významne prispieť k rozvoju vedného odboru a otvoriť nové perspektívy do ďalšieho výskumu v oblasti vysokoentropických keramických materiálov.

Zdroj: študentskáosobnosť, SAV

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky