Interaktívne múzeum vedy „Pevnost poznání“ sídli v unikátnych priestoroch bývalého delostreleckého skladu v areáli Korunnej pevnosti v centre Olomouca. Počas tohtoročného medzinárodného festivalu populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO 52), oslávilo múzeum vedy už svoj druhý ročník. Počas dvoch rokoch svojej existencie, rozšírilo svoje exponáty a ako aj v iných centrách vedy a interaktívnych múzeách, exponáty nie sú určené len na strohé „prezeranie si za sklom“. Práve naopak. Exponáty si môžu návštevníci ohmatať a interaktívne si ich vyskúšať.
Expozície v múzeu vedy „Pevnost poznání“
Stále expozície múzea vedy sú zamerané na štyri vedné oblasti. Návštevníci majú priestor pre rozvoj vedomosti v oblasti dejín resp. dejepisu inak, neminie ich pohľad na prírodu predstavujúcu fascinujúci svet vody, nad logickými úlohami sa zapotia malí aj veľkí a v neposlednom rade zistíme aká je dôležitá fyzika vo dne aj v noci. Súčasťou múzea vedy je aj Digitálne planetárium, ktoré návštevníkom ponúka presun do iných dimenzií, či už ide o hlbiny vesmírneho oceána alebo sa poprechádzate po povrchu Mesiaca…
„Pevnost poznání“ nezabúda ani na filmových nadšencov a má pripravených viacero filmových vedeckých hitov. Z filmov sa dozviete viac o Mesiaci, ľadovom svete našej planéty, pochopíte vesmír pomocou teleskopu, uvidíte planetárnu šou a neobídete ani dôležitosť Slnka pre život na Zemi.
Veda v pevnosti
Dejiny v múzeu vedy na vlastnej koži. 18. storočie, historické uniformy, dejiny Olomouca a život v Pevnosti v časoch, kedy sa obyvatelia venovali viac delostrelectvu ako poznaniu. Prostredníctvom komiksového príbehu múzeum vedy ponúka príbeh o vzniku olomouckej pevnosti, dozviete sa ako fungovalo zdravotníctvo, stavebníctvo, kartografia a to všetko aj za účasti Márie Terézie alebo cisára Františka Jozefa I.
Rozum v hrsti
Múzeum vedy ponúka úchvatný pohľad na neurónovú sieť ľudského mozgu v celej svojej kráse, ale aj komplikovanosti. A keď už viete ako naše neuróny fungujú, môžete ich otestovať pri 3D piškôrkach, vyskúšať si logické úlohy aj náročné hlavolamy a šifry. Nemáte stále dosť? Máte možnosť na vlastné (ne)bezpečie vyskúšať si jednu z najobľúbenejších atrakcií múzea, tzv. gyroskop. Ide o prístroj, ktorý sa používa aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici a vďaka rotačným spôsobom sa budete cítiť ako pilot akrobatického lietadla.
Živá voda
Expozícia návštevníkom ponúka pohľad na rôznorodosť živočíšnej a rastlinnej ríše. Dozviete sa o flóre a faune pri vodných tokoch, rôznorodosti obyvateľstva jednotlivých druhov ekotopov, neminie Vás možnosť mikroskopického skúmania a v neposlednom rade vás čaká tajuplná podmorská jaskyňa so svojimi tajomstvami.
Svetlo a tma
Viete ako vzniká svetlo? Je náročnejšie rozsvietiť obyčajnú žiarovku alebo LED svietenie? Objavte podstatu svetla a presvedčte sa, že vďaka svetelnému žiareniu môžeme vytvoriť elektrický prúd alebo rozohrať hudobný nástroj.
Okrem stálych expozícii sa v centrách vedy, ako aj interaktívnych múzeách konajú rôzne sprievodné programy a podujatia. Olomoucká „Pevnost poznání“ počas dvojročného fungovania podporila napríklad Noc vedcov, kde si návštevníci mohli vyskúšať futuristické okuliare Oculus Rift. Návštevníci sa mohli pozrieť na lásku naprieč astronómiou, biológiou geoinformatikou; ponúkal sa pohľad na Tajomný život plazov odhaľujúci ako tieto zvieratá žijú, čím sa živia a kto ich ohrozuje; Deň mozgu a narodeniny Einsteina ukázali tipy ako si trénovať mozog a ako si zapamätať dlhé číselné rady; Veľtrh vedy priblížil prácu vedcov širokej verejnosti; a nezabudlo sa ani na Európsky vtáčí festival zameraný na úhyn vtáctva.
Počas dvojročného fungovania interaktívneho múzea pribudli nové exponáty ako 3D tlačiareň, 3D snímanie (video-mapping, kde vďaka 3D kamere program reaguje na návštevníkmi pozmenený povrch), digitálne mikroskopy, drevené hlavolamy, guľôčková dráha, a mnohé iné.
Aby ste mali možnosť vidieť ako to vyzerá vo vnútri interaktívneho múzea Pevnost poznání v Olomouci, prinášame vám krátke video.
Spracovali: Zuzana Vetrecin Čeplíková a Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: pevnostpoznani.cz
Foto: pevnostpoznani.cz, archív NCP VaT
Uverejnila: VČ