Určite ste už počuli o televíznej kampani, ktorá sa niesla pod sloganom „Študuj vedu a techniku, budúcnosť sa ti poďakuje“. Reklamné spoty v televízii však boli len časťou aktivít, pomocou ktorých Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) chcelo mladým ľuďom a širokej verejnosti, ukázať aká je veda a technika zaujímavá a zároveň dôležitá. Vďaka PR kampani sme mali možnosť predstaviť vám zaujímavé vedecké osobnosti, ako aj slovenské objavy, ktoré dosiahli celosvetový úspech.
V máji sme odštartovali spoluprácu s tvorcami projektu Aj ty v IT, ktorý má za cieľ prilákať viac dievčat k štúdiu informačných technológií. Vďaka tejto spolupráci sme lepšie spoznali samotný projekt, ako aj množstvo úspešných žien pôsobiacich v IT odvetví, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Aká je práca „ajťáčky“ prezradili napríklad Petra Cross (Google), Martina Šturdíková (JP Morgan Chase), alebo Mária Virčíková (Technická univerzita Košice).
Neostali sme však len pri článkoch venujúcich sa IT. Od augusta sme spolu s Klubom akčných hrdinov hľadali „najcoolerskejšieho“ vynálezcu v hre. Hľadanie bolo skutočne náročné, svedčí o tom množstvo nominovaných vedcov, ktorých ste mohli aj vďaka PR kampani lepšie spoznať. V novembri počas Týždňa vedy a techniky sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie. Ktorí vedci sa stali historicky prvými členmi Klubu akčných hrdinov? Sú nimi: prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc; doc. RNDr. Erika Halašová, PhD.; prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.; doc. RNDr. Katarína Mikušová, PhD.; RNDr. Juraj Tóth, PhD.; prof. MUDr. František Novomeský, PhD.; a prof. RNDr. Michal Zeman, DrSc.
Svet vedy a techniky je skutočne pestrý, presvedčiť ste sa o tom mohli aj vďaka Vedeckej roadshow. V rámci nej ste mohli spoznať ďalších významných slovenských vedcov, ktorí spolu s Čakom Vednýmodborisom cestovali po Slovensku a prednášali na rôzne vedecké témy. V článkoch ste sa tak s nimi mohli oboznámiť a čo-to sa o nich dozvedieť. Predstavili sme RNDr. Erika Mingyára; prof. Ing. Jána Híveša, PhD.; prof. RNDr. Karla Šafaříka, CSc.; Doc. Ing. Marka Sukopa, PhD.; doc. RNDr. Milana Ftáčnika, CSc.; prof. RNDr. Petra Sýkoru, PhD.; Ing. Radoslava Mizeru; Mgr. art. Róberta Mucsku; Ing. Rudolfa Jánoša, PhD.; prof. Ing. Vladimíra Lukeša, DrSc.; Ing. Gabriela Cibiru, PhD. a Mgr. Petra Baumanna.
Začiatkom septembra sme vám priniesli taktiež informácie týkajúce sa Týždňa vedy a techniky 2015 a postupne predstavili podujatia, ktoré pre vás CVTI SR pripravilo. Napríklad Festival vedeckých filmov, podujatie Veda netradične či súťaže. Lákali sme vás napríklad aj na Stredu s molekulárnou biomedicínou, ktorej hosťami boli vedecko-výskumní pracovníci z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
Čo ste si ešte v rámci kampane mohli prečítať? Nezabudli sme ani na našich vedcov a ich prácu. Mohli ste sa dočítať, že slovenský vynález využívajú viaceré svetové automobilky, biodegradovateľné (rozložiteľné) plasty už nie sú len výmyslom v sci-fi, a že vďaka génovej terapii poznáme nové spôsoby liečenia chorôb. V článkoch nám mnohé o sebe a svojej práci prezradili napríklad doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH, doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., ale aj Vedkyňa roka 2014, Mgr. Lucia Kučerová, PhD.
Kampaň v rámci projektu PopVaT bola skutočne rozmanitá. Pevne veríme, že vďaka nej sme vám priniesli zaujímavé informácie a viac podnietili váš záujem o vedu a techniku. V našej snahe budeme naďalej pokračovať a na stránke VEDA NA DOSAH vám denne prinášať to najzaujímavejšie zo sveta vedy a techniky na Slovensku.
Autor: Viera Fábryová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto2: Milan Krupčík
Foto4: archív P. Alexyho
Uverejnila: ZVČ