Letné prázdniny sa dajú využiť rôzne. Voľný čas počas nich sa neodmysliteľne spája najmä s hrami, kúpaním, oddychom v prírode, cestovaním… a hlavne množstvom nezabudnuteľných zážitkov. Tí, ktorí radi objavujú niečo nové, sa počas leta venujú aspoň týždeň či dva aj vzdelávaniu. Mnohí žiaci základných a stredných škôl každoročne v júli a auguste navštevujú detské univerzity a letné školy. V jednotlivých krajoch Slovenska ich organizujú univerzity alebo vysoké školy, ktoré účastníkom ponúkajú netradičné formy vzdelávania a s nimi súvisiace príťažlivé aktivity.
Detská Univerzita Komenského v Bratislave
V tomto roku sa koná jubilejný 15. ročník Detskej Univerzity Komenského (DUK). V Aule Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa 6. júla 2017 uskutočnila slávnostná imatrikulácia malých študentov DUK za prítomnosti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana, rektora UK prof. RNDr. Karola Mičietu, CSc., iniciátora DUK a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru a ďalších.
Štúdium v DUK sa uskutočňuje v týždenných intervaloch v mesiacoch júl a august v Divadle Aréna. Hlavný program tvorí 9 prednášok vysokoškolských pedagógov a po každej z nich debata. Študenti pri zápise dostávajú indexy, tričko a šiltovku, ktoré nosia počas celého trvania podujatia, aby sa identifikovali s univerzitou a mestom, v ktorom študujú. Do indexov im prednášajúci potvrdzuje účasť a tí, ktorí sa zúčastnia minimálne 6 z 9 prednášok, dostanú na slávnostnej promócii diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského. Okrem prednášok je pre deti zabezpečený bohatý sprievodný program, napr. workshopy, exkurzie, výlety, návšteva kultúrnych podujatí a pod. Pre deti, ktoré nemôžu študovať v DUK ako denní študenti a majú prístup k internetu, je pripravené bezplatné online štúdium. Študenti sa zoznámia so všetkými témami aktuálneho ročníka Detskej univerzity Komenského. Online štúdium je sprostredkované prostredníctvom webovej stránky spoločnosti DATALAN, partnera DUK ONLINE.
Trenčianska detská univerzita v Trenčíne
Do Trenčianskej detskej univerzity, ktorá sa uskutoční v dňoch 23. – 25. augusta 2017, sa mohli prihlásiť žiaci základných škôl vo veku od 10 do 14 rokov. Detská univerzita sa koná pod záštitou rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne doc. Ing. Jozefa Habánika, PhD. Prostredníctvom tohto projektu chcú zábavnou formou stimulovať u deti chuť vzdelávať sa. Na deti čakajú experimenty v laboratóriách, súťažný kvíz, špeciálna technika v histórii a súčasnosti, ale aj večerná prehliadka astronomickej pozorovateľne.
Žilinská detská univerzita v Žiline
Žilinská univerzita v Žiline v spolupráci s Elektrotechnickou fakultou a Klubom absolventov a priateľov Elektrotechnickej fakulty ŽU v Žiline organizovala v dňoch od 10. 7. do 14. 7. 2017 v poradí už 13. ročník Žilinskej detskej univerzity (ŽDU). Detskej univerzity sa zúčastnilo 120 detí, z toho 40 v Liptovskom Mikuláši. Štúdium ukončili titulom „bakalárik“ alebo „inžinierik“. Štúdium na ŽDU tvorili prednášky univerzitných docentov, profesorov a pedagógov jednotlivých fakúlt Žilinskej univerzity. Prednášky boli doplnené o praktické ukážky a experimenty v laboratóriách fakulty. Cieľom tejto ativity je popularizácia prírodovedných a technických predmetov, zvýšenie záujmu detí o štúdium matematiky, prírodovedy, prípadne fyziky, chémie a biológie vo vyšších ročníkoch ZŠ.
Detská univerzita Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
Slávnostnou imatrikuláciou v aule Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici odštartoval 3. júla 2017 už 11. ročník Detskej univerzity UMB. Na výchovno-vzdelávacom programe sa stretávali žiaci základných škôl vo veku 9 až 15 rokov do 14. júla 2017. Odborným garantom Detskej univerzity UMB je doc. PhDr. Katarína Chovancová, PhD., prorektorka pre medzinárodnú spoluprácu a vzťahy s verejnosťou UMB. Záštitu nad podujatím prevzal rektor UMB a primátor mesta Banská Bystrica.
Poslaním Detskej univerzity UMB je okrem zmysluplného využitia voľného času počas letných prázdnin aj podpora záujmu detí o nadobudnutie vedomostí a zvýšenie záujmu o štúdium na vysokej škole. Zaujímavé a originálne témy spracovali vysokoškolskí pedagógovia a pedagogičky jednotlivých fakúlt Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Prednášky, primerané veku detí, boli zamerané na rastlinnú a živočíšnu ríšu, archeológiu a stredovek, medzinárodný obchod a informačno-komunikačné technológie. Nechýbali ani pohybové aktivity, ktoré spestrili športovou olympiádou.
Nitrianska letná univerzita 2017
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre v spolupráci s mestom Nitra pripravili v tomto roku jubilejný 10. ročník letnej univerzity, určený pre deti vo veku od 8 do 11 rokov. Aktivity, ktoré sa uskutočnili v dňoch 3. – 14. júla 2017, boli rozdelené do rôznych tematických okruhov. Žiaci sa mali možnosť hravou a tvorivou formou oboznámiť s akademickým prostredím a charakterom štúdia na univerzite. Zaujali ich aj vybrané témy, ktoré sú súčasťou pestrej ponuky študijných programov oboch nitrianskych univerzít. Na záverečných promóciach v aule UKF v Nitre si viac ako šesťdesiat detí prevzalo certifikát s titulom Academicus Nitriensis Jr.
Detská univerzita Technickej univerzity v Košiciach
Detská univerzita „Sme TU pre deti“ 2017, ktorej organizátorom je Technická univerzita v Košiciach, vstúpila do 12. ročníka. Je určená pre žiakov 3. – 8. ročníka základných škôl. Koná sa v dvoch turnusoch, a to od 10. do 14. 7. 2017 a od 17. do 21. 7. 2017. Organizátori chcú deťom priblížiť vysokoškolský život na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE).
Štúdium tvoria prednášky univerzitných docentov, profesorov a pedagógov deviatich fakúlt TUKE, ktoré sú prispôsobené veku a záujmom detí. Prednášky dopĺňajú praktické ukážky a experimenty v laboratóriách, návštevy výstavných priestorov, ateliérov a ďalších priestorov univerzity. Žiaci majú indexy ako vysokoškolskí študenti. Štúdium ukončia promóciou za prítomnosti rodičov a príbuzných. Diplomy im odovzdá rektor TU v Košiciach.
Prešovská univerzita v Prešove (PU) aj tento rok ponúkla takmer 200 deťom vo veku od 7 do 15 rokov jedinečnú príležitosť pre plnohodnotné trávenie prázdninového týždňa v podobe netradičného vzdelávania. Jubilejný 10. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU), ktorý sa uskutočnil od 10. do 14. 7. 2017, sa niesol v znamení bilancovania. Do programu zaradili výber toho najlepšieho a najúspešnejšieho čo ponúkli predchádzajúce ročníky. Prihlásenií žiaci základných škôl sú rozdelení do dvoch študijných stupňov, a to „bakalárček“ (1. – 4. ročník ZŠ) a „magisterček“ (5. – 9. ročníka ZŠ, resp. zodpovedajúcich tried 8-ročných gymnázií).
Univerzita bez hraníc UPJŠ v Košiciach
Univerzita bez hraníc, ktorej organizátorom je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, je zameraná na sprístupnenie sveta vedy a vzdelania deťom pochádzajúcim aj zo sociálne vylúčených vrstiev našej spoločnosti, s cieľom podporiť tak rozvoj ich talentu, schopností a zručností. Univerzita bez hraníc, určená žiakom 5. a 6. ročníka základných škôl, sa konala od 10. 7. do 14. 7. 2017. Snahou UPJŠ v Košiciach je šíriť osvetu prostredníctvom kvalifikovaných pedagógov z oblasti lekárskych, prírodovedných, právnych či filozofických vied a práve toto podujatie je jedinečnou príležitosťou, ako žiakom priblížiť „vážny a seriózny“ akademický svet hravou formou a vzbudiť tak ich záujem o nové poznatky.
Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
O ďalších vzdelávacích aktivitách v lete prinesieme informácie v najbližších dňoch.