Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na festivale Agrofilm sa tento rok predstaví 98 filmov

VEDA NA DOSAH

V októbri opäť štartuje filmový festival s poľnohospodárskou, lesníckou a potravinárskou tematikou.

Plagát festivalu Agrofilm. Zdroj: Agrofilm

Počas 37. ročníka Medzinárodného filmového festivalu sa divákom predstaví 98 filmov, v ktorých autori z 24 krajín ponúkajú svoj originálny pohľad na témy, ako sú plodnosť, umelá inteligencia v medicíne, biznis s kvetmi, ale aj množstvo iných.

Slovensko na prehliadke reprezentuje 32 filmov, okrem iného napríklad snímka režiséra Pavla Baláža Má poľovníctvo zmysel?, ktorá sa zaoberá poslaním poľovníkov v 21. storočí.

Film Pavla Barabáša Tradícia ako dar rieši tému tradície v kontexte osobnej identity. V snímke Korytnačí rébus sa zasa režisér Daniel Gruľa rozhodol spolu so slovenským herpetológom Danielom Jablonskim vypátrať, ako je to s rozmnožovaním nepôvodnej korytnačky písmenkovej v našej prírode.

Tradične najviac sú zastúpené filmy zo Slovenska, Česka a Nemecka, ale tento rok bohato prispeli aj filmári z USA, Veľkej Británie, Ruska, Nového Zélandu či Kanady. Do hlavnej súťaže postúpilo 35 filmov, ktoré zastupujú 16 krajín.

AGROFILM sa uskutoční v termíne od 4. do 9. októbra 2021. Premietať sa bude tradične v Nitre, Lužiankach, Zvolene, Brezne, Bratislave a mimoriadne aj v Tatranskej Lomnici, samozrejme, pri dodržaní aktuálnych protipandemických opatrení. Ak to podmienky počas festivalového týždňa nedovolia, organizátori presunú premietanie do online priestoru.

Prihlásené filmy posúdi medzinárodná odborná porota, ktorá udelí Hlavnú cenu festivalu a ostatné ceny. Súčasťou hlavnej ceny je finančné ocenenie na podporu ďalšej tvorby vo výške 2 000 eur.

Cieľom AGROFILMU je zoznamovať laickú aj odbornú verejnosť s najnovšími poznatkami v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy obyvateľstva, problematiky vidieka, ochrany čoraz vzácnejších prírodných zdrojov. Festival ponúkne aj tento rok divákom veľa užitočných informácií z oblasti inovácií, výskumu, príkladov dobrej praxe, a to v podobe špičkových dokumentov, divácky veľmi atraktívnych.

Garantom festivalu je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Festival tradične organizuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav živočíšnej výroby v Lužiankach. Tešíme sa na stretnutie v októbri pri dobrom dokumente.

Aktuálne informácie o festivale sa dozviete na webovej stránke www.agrofilm.sk.

Zdrok: TS Agrofilm

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky