V tomto článku vám prinášame tipy na podujatia a aktivity, ktoré sa uskutočnia 9. novembra 2022.
Devätnásty ročník Týždňa vedy a techniky (ďalej TVT) sa koná od 7. do 13. novembra 2022 na rôznych miestach Slovenska. Na čo sa môžete tešiť vo štvrtok?
V znamení dňa otvorených dverí
Vo štvrtok vás privítajú v rámci dňa otvorených dverí hneď v troch inštitúciách: na Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied či Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied a na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave.
Chemici od 9.00 do 14.00 hod. sprístupnia v budove ústavu SAV svoje laboratóriá: laboratórium Fyziológie rastlín, NMR laboratórium (nukleárnej magnetickej rezonancie), laboratóriá Oddelenia glykochémie, Oddelenia glykobiotechnológie a Oddelenia štruktúry a funkcie kvasiniek. Záujemcom ukážu Zbierku kvasiniek a pripravených majú aj niekoľko popularizačných pokusov.
Jazykovedci budú mať dvere pre verejnosť otvorené od 14.00 do 17.00 hod. Návštevníkom priblížia prácu jednotlivých oddelení ústavu. Budete si môcť spolu s nimi zasúťažiť a hravou formou si overiť i rozšíriť vedomosti zo slovenského jazyka.
Deň otvorených dverí bude mať aj Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave. Tešiť sa môžete na ukážky prednášok a seminárov šiestich ústavov fakulty: Ústavu ekonómie, európskych štúdií a medzinárodných vzťahov, aplikovanej psychológie, sociálnej antropológie, verejnej politiky a mediamatiky. Navštíviť ich môžete od 9.00 do 15.00 hod.
Noc na Drevárskej fakulte
Originálne svoje priestory sprístupní na nahliadnutie Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene. Brány verejnosti totiž otvorí až od 16.00 do 20.00 hod., preto podujatie nazvala nie Dňom, ale Nocou Drevárskej fakulty.
Verejnosť bude mať možnosť netradičnou formou a v netradičnom čase navštíviť všetkých 12 katedier Drevárskej fakulty, ktoré pre ňu pripravili zaujímavý program. Podujatie je určené pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o možnostiach vzdelávania, ale aj o práci vedeckých či umeleckých pracovníkov fakulty.
Ako lepšie porozumieť sebe aj iným?
Odpoveď na túto otázku prinesie prezentácia Bc. Edity Bugaty, ktorá poslucháčom predstaví neurolingvistické programovanie ako psychológiu interpersonálnej a intrapersonálnej komunikácie. Praktické cvičenia privedú účastníkov k lepšiemu uvedomeniu si toho, ako pracuje ľudská myseľ, ako premýšľame a ako funguje motivácia.
Prednáška sa uskutoční od 16.30 do 17.30 na Katedre anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre.
Európa, mier a vojna
S prednáškou na veľmi aktuálnu tému v dnešných dňoch zavíta do Bratislavy známy francúzsky sociológ a riaditeľ výskumu CNRS (Národného vedecko-výskumného centra vo Francúzsku) v oblasti komunikačných vied Dominique Wolton.
K verejnosti prehovorí od 15.00 do 17.00 hod. na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave. Vstup na prednášku, ktorú fakulta zorganizovala v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku, je voľný, tlmočenie z francúzštiny bude zabezpečené.
Podcast o virtuálnej realite v architektúre a o budovách, ktoré šetria energiu
Centrum vedecko-technických informácií SR prispeje k štvrtkovému programu podcastom na tému Budovy, ktoré šetria elektrickú energiu, a virtuálna realita v architektúre.
Solárna energia dokáže naše domy preslniť a vyhriať, ale môže poskytnúť aj energiu potrebnú na ich prevádzku. Aké máme dnes možnosti, čo všetko s tým súvisí a prečo je dôležitá správna poloha domu na pozemku, vysvetlia v podcaste Veda na dosah Ing. arch. Peter Morgenstein, PhD., a Ing. arch. MArch. Roman Hajtmanek, PhD., z Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave.
(af)