Zaujímajú vás autonómne autá? Chcete vedieť, aké technológie ich riadia a či sú naozaj bezpečné? Pýtajte sa na Facebooku alebo prostredníctvom aplikácie SLIDO (heslo: cukraren). Na vaše otázky odpovie Ivana Budinská, odborníčka na umelú inteligenciu.
Keďže natáčanie prezentácie a rozhovor s odborníčkou prebehne v predstihu, prosíme všetkých záujemcov, aby svoje otázky poslali cez uvedené linky do 7. mája. Prezentáciu s diskusiou, v ktorej bude odborníčka odpovedať aj na otázky z online publika, si môžete pozrieť 19. mája na YouTube kanáli CVTI SR.
O autonómnych autách sa vedú spory už roky. Niektoré štúdie hovoria, že autá bez šoféra dopravu odľahčia, iné tvrdia opak. Zástancovia tohto spôsobu dopravy sú presvedčení, že vďaka autám riadeným „neomylnou“ umelou inteligenciou budú cesty bezpečnejšie. Odporcovia majú zasa obavy z vyhodnocovania nepredvídateľných situácií.
Ako autonómne autá fungujú? Na akom princípe funguje umelá inteligencia, ktorá má dbať na všetky procesy? AI (artificial intelligence – umelá inteligencia) zasiahla do automobilového priemyslu na rôznych úrovniach. Vývoj autonómnych, „samoriadiacich“ vozidiel nie je možný bez podpory technológií a metód umelej inteligencie a cloudových služieb.
Okrem samotného vozidla sa tieto technológie používajú na monitorovanie šoférov, pri určovaní poistného a, samozrejme, aj v procese návrhu, vývoja a výroby vozidiel. Mnohé technológie vyvíjané pre drony sa teraz využívajú tiež pre autonómne autá, a to za účelom zlepšenia ich schopností a zvýšenia bezpečnosti ich prevádzky.
Vo svojej prezentácii sa inžinierka Ivana Budinská zameria na niektoré špecifické metódy a technológie umelej inteligencie, ktoré sa priamo využívajú v autonómnych autách. Okrem toho sa dotkne aj etických a legislatívnych problémov súvisiacich s prevádzkou autonómnych áut.
Ing. Ivana Budinská, PhD. získala vysokoškolské vzdelanie na ElF SVŠT v Bratislave v roku 1987. Od roku 1992 pracovala na Ústave teórie riadenia a robotiky SAV. Jej výskumná činnosť je orientovaná na oblasť kybernetiky a aplikovanej informatiky. V súčasnosti sa venuje aplikovaniu metód umelej inteligencie pre robotiku. Zameriava sa na metódy inšpirované prírodou, t. j. správanie sa sociálneho hmyzu, interakcie v rámci veľkých skupín vtákov, rýb, ale aj cicavcov (netopiere). Je školiteľkou PhD štúdia pre odbor kybernetika a robotika i pre odbor aplikovaná informatika.
Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu sa momentálne prednášky vedcov konajú bez publika.
(TL)
Zdroj: CVTI SR