Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jedenásty ročník TEDxBratislava naštrbí vaše očakávania

VEDA NA DOSAH

O necelý mesiac štartuje jedenásty ročník TEDxBratislava 2021. Jeho hlavnou témou sú očakávania.

Banner TEDxBratislava 2021. Zdroj: TEDxBratislava

Prostredníctvom ôsmich inšpirujúcich príbehov rečníčok a rečníkov zo Slovenska a Česka bude odhaľovať podoby našich očakávaní a aj to, ako úroveň ich naplnenosti vplýva na naše životy či náš prístup k iným ľuďom – od životného príbehu účastníka únosu v Angole až po riešenie problému plastov v oceáne.

Podujatie sa uskutoční v sobotu 3. júla od 15.00 do 18.00 v živom prenose z bratislavského Štúdia 23 a popri videách ponúkne umelecké vystúpenie, avšak aj netradičné živé vstupy sprievodného programu v uliciach Bratislavy. Vo večerných hodinách sa bude konať plánovaná afterpárty (v súlade s aktuálnymi pandemickými opatreniami).

„Po rokoch sme sa vrátili opäť k začiatkom, definovaným jednoslovným názvom ročníka, ktorý vystihuje aktuálnu tému dneška, a tou sú pre nás tentoraz očakávania. Očakávanie totiž čaká, čo s nami spraví neočakávaná situácia a neraz nás ťahá za nos, keď sa naše očakávania nenapĺňajú. Neočakávaným paradoxom zároveň je, že sme ústrednú tému vybrali ešte pred vypuknutím celej koronovej situácie, avšak práve ňou získala téma ešte viac na aktuálnosti,“ vysvetľuje motivácie výberu témy jej autor Peter Jančár.

Samotný motív očakávaní bude premietnutý aj vo vizuálnom prevedení podujatia a divák môže počítať s tým, že jeho očakávania bude naštrbovať a prekračovať i samotná realizácia prenosu. Má sa tak na čo tešiť.

Organizátori s témou zároveň oslovili aj slovenské ilustrátorky Luciu Žatkuliakovú, Adelu Režnú, Nikolu Aronovú, Hedvigu Gutierrez a ilustrátorov Dávida Soboňa a Viliama Slaminku. Svoje vnímanie očakávaní zhmotnili do ilustrácií, ktoré sú práve teraz na predaj v e-shope na tedxbratislava.sk/eshop.

Rečník a rečníčka konferencie. Zdroj: TEDxBratislava

Rečník a rečníčka konferencie. Zdroj: TEDxBratislava, fotografia Svetlany Žuchovej: Mišenka Plantážnik 

Z prvých odhalených rečníkov sa diváci môžu tešiť napríklad na vystúpenie známeho lektora kritického myslenia Jána Markoša, ktorý ich prevedie témou etických dilem, alebo na psychiatričku Svetlanu Žuchovú a jej posolstvo o prežívaní ľudí, ktorí sú stratení vo vlastných emóciách a hľadajú pomoc.

Konferencia bude prebiehať v slovenskom jazyku, zaznie aj v češtine a z dôvodu dlhodobej snahy tímu o sprístupňovanie myšlienok hodných šírenia čo najširšiemu publiku, bude simultánne tlmočená aj do posunkového jazyka

Vstupenky na podujatie sú dostupné na stránke tedxbratislava.sk/tedxbratislava-2021 za jednotnú cenu 11 eur, prístup k záznamu budú mať účastníčky a účastníci ešte aj po skončení, a to po dobu 28 dní. V prípade, že nemajú chuť si podujatie pozrieť doma, organizátori pripravujú (tam, kde to epidemiologická situácia dovolí) aj takzvané Offline Spots.

Súčasťou vstupenky je aj bezplatný vstup na všetky sprievodné aktivity, ktoré sa budú realizovať v júli. V rámci Offline Spots sa tak všetci diváci môžu tešiť na afterparty, exkluzívnu vernisáž, diskusie a rôzne iné aktivity.

Konferenciu TEDxBratislava organizuje skupina dobrovoľníkov združená okolo najväčšieho a zároveň najstaršieho TEDx podujatia na Slovensku, TEDxBratislava. Popri hlavnej konferencii, organizovanej každoročne v júli, pripravujú počas roka aj menšie formáty Salon a Women so zámerom otvárať nevšedné témy a prinášať „myšlienky hodné šírenia”. V online podobe sa podujatie uskutoční po druhý raz.

Tím TEDxBratislava. Zdroj: TEDxBratislava

Tím TEDxBratislava. Zdroj: TEDxBratislava

Zdroj: TS TEDxBratislava

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky