Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Intergalaktické AFO 52 a mnoho ďalšieho

VEDA NA DOSAH

robot

Na tohtoročnom festivale v Olomouci (AFO 52) sa programové sekcie nesú  najmä v znamení robotov. Získal tak ďalší prívlastok INTERGALAKTICKÝ.

Roboty sú všade. Všetko, čo s nimi súvisí, či už ide o umelú inteligenciu, techniku, vedu a spoločnosť, totiž odhalí ponurá, ale aj optimistická programová sekcia R.U.R. – Robotika a Umelý rozum. Od robota Emila po Terminátora sa príchod inteligentných strojov predpovedá už pekných pár generácií, avšak donedávna bez väčších aplikácií do praxe. V skutočnosti však miera rastúcej robotizácie stúpa k výšinám.

Už v 50. rokoch prišlo v USA vplyvom automatizácie pomocou priemyselných robotov o prácu 18 miliónov ľudí (ale nezamestnanosť nestúpla). Avšak predvlani našlo medziročne nový domov o 15 percent viac robotov než rok predtým. Dnes sme si už zvykli na „robotov“ vo fabrikách a nové uplatnenie nachádzajú už aj bližšie k ľuďom (manipulácia, komunikácia, a iné).

Vedľa filmového segmentu v rámci robotiky, prednášajú na AFO na túto tému mnohí akademickí experti a expertky. Na prednáške manchesterského vedátora Rosse D. Kinga je možné vidieť možnosti „robotických vedcov“ pri výskume rakoviny a mnohých iných medicínskych záležitostí. Ďalším hosťom je vedkyňa Susan Schneider, ktorej filozofiu a náhľad na problematiku umelého vedomia si diváci majú možnosť priamo vypočuť. Hlavnou hviezdou však je Hiroshi Ishiguro, riaditeľ Intelligent Robotics Laboratory University of Osaka. Zaoberá sa ľudsko-robotickou interakciou, a tým, ako zlepšiť schopnosti robotov, aby vyzerali ako ľudia. Vedec už v minulosti zostrojil robota podľa svojho vzhľadu, tzv. Geminoid. 

Poďme k filmového segmentu, film svetovej kapacity Wernera Herzoga s názvom Lo and Behold: Reveries of the Connected World odhaľuje historické pozadie nástupu robotov a urýchlenie ich vývoja pomocou internetu.

V dokumente Rise of the Robots je naopak možné vidieť priebeh DARPA Robotic Challenge, kde sa najrôznejšie tímy sveta predháňajú v tom, ako zostrojiť najlepšie fungujúce chodiace stroje. Ďalší dokument The Human Robot poukazuje na strasti a slasti vývoja robotov podobných Homo sapiens.

Pokračujeme v téme robotika

Ľudskejšie stroje majú pritom  množstvo netušených možností. Dokument I Am Alice je spojenie robotov so sociálnou starostlivosťou o seniorov. Kam to všetko smeruje, ukáže film How to Build a Human, ktorý porovnáva fiktívnu techniku sci-fi seriálu Humans so súčasnými možnostmi.

V každom prípade Olomouc a jeho návštevníci sa stávajú svedkami 4. priemyselnej revolúcie.

roboty

Ďalší program na AFO 52

Okrem už spomínaného „intergalaktického“ programu sa na AFO 52 môžete zapozerať aj do tajov z oblasti zvuku, vesmíru, prírody a ekológie. Návštevníkom sú k dispozícii i sekcie zamerané na každodennosť, či už ide o témy týkajúce sa rodiny, neplodnosti, ale aj stále viac do popredia sa tlačiacej témy „gender“.

Ekológia

Čaká ľudstvo žiarivá budúcnosť alebo hlad, záplavy, extrémne počasie, sucho a nedýchateľný vzduch? To čo sa v minulosti zdalo ako zvestovanie apokalypsy, sa dnes dá považovať za pomerne realistický odhad vývoja klímy. Faktom je, že klíma sa na našej planéte mení a je len na nás ako sa k tomu postavíme. Na AFO 52 sa môžete pozrieť na Antarktídu (pozn. redakcie: nedávno sa odtiaľ vrátila expedícia aj s účasťou slovenských vedcov), precestujete celý svet, aby ste zistili ako zmeny klímy vplývajú na jednotlivé oblasti na Zemi a v rámci diskusie preskúmate zákonitosti vzniku, vzostupu, ako aj pádu civilizácií.  

Zvuk

Zvuky sú, aj keď im často nevenujeme pozornosť, neoddeliteľnou súčasťou sveta. Zvukové vlny sa pohybujú všade okolo nás a takmer úplne ticho bežne nezažijeme. Sú ale všetky zvuky žiaduce? Na AFO 52 sa dozviete ako môže zvukové znečistenie morí narúšať komunikáciu a život podmorských živočíchom, uvidíte rôzne dopady zvukového smogu na ľudský organizmus, a zistíte, že akustické algoritmy nám môžu pomôcť pri obnove biotopov.

Rodina

Čo vlastne rodina je? Ako vyzerá tradičná rodina? Aké formy rodiny dnes existujú? Aký dopad majú dnešné formy rodiny na jednotlivcov? Tieto, ako aj mnohé ďalšie otázky sa pokúša zodpovedať sekcia Podoby rodiny, ktorá predstavuje témy rodiny v súčasnej spoločnosti.

Neplodnosť

Nemožnosť splodiť dieťa je súčasťou ľudstva od nepamäti. AFO 52 tvrdí, že budúcnosť nastala. Dozviete sa aké riešenia moderná medicína a technológie ponúkajú, aké sú vyhliadky do ďalšej budúcnosti a môžete si sami poskladať vlastnú mozaiku na základe názorov, prístupov, ako aj jednotlivých príbehov. Sekciu sprevádzajú i názory a skúsenosti lekárky, vedkyne, filozofa a etika a režisérky úspešného filmu Future baby.

 

Pokiaľ vás témy zaujali, tak neváhajte a bežte sa pozrieť do Olomouca, AFO 52 trvá až do NEDELE…(pozn. redakcie: nezabudnite sa predtým zadarmo zaregistrovať na afo.cz)

 

Spracovala: Mária Izakovičová a Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a foto: AFO 52

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky