Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Festival vedeckých filmov

VEDA NA DOSAH

Festival vedeckých filmov (FVF) sa po prvýkrát konal na Slovensku v rámci celoslovenského Týždňa vedy a techniky 12. novembra 2014 v priestoroch Divadla Malá scéna STU v Bratislave. Slávnostné otvorenie tohto jedinečného festivalu bolo o 19.00 hod.

O festivale
FVF organizuje Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR (NCP VaT). Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. CVTI SR organizuje festival ako jednu zo  svojich mnohých aktivít v rámci projektu PopVaT – popularizácia vedy a techniky na Slovensku. Cieľom podujatia je poukázať na vedu, ako na sugestívnu, dynamickú a systematicky sa rozvíjajúcu oblasť.

Po oficiálnom otvorení festivalu nasledoval príhovor prof. Jána Turňu, generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií SR. V krátkom príhovore vyslovil myšlienku, že verí v to, že táto tradícia bude pokračovať aj v nasledujlúce roky, keďže ide o prvý ročník FVF. Po príhovoroch nasledovalo premietanie filmu HAWKING, ktorý zúčastnených značne zaujal. Na FVF môžete vzhliadnuť aj iné zaujímavé vedecko-populárne filmy, ako napríklad NIKOLA TESLA – TESLA, MASTER OF LIGHTNING; GMO OMG, PORTRÉTY VEDCOV, SPEKTRUM VEDY a pod. Na návštevníkov festivalu čaká bohatý program aj v podobe diskusií, kde budú mať priaznivci o vedu možnosť komunikovať s vedcami a odborníkmi na rôzne témy. Festival vedeckých filmov potrvá až do 15. novembra 2014.

Súťaže
V rámci Festivalu vedeckých filmov sa konajú dve súťaže, a to Súťaž o najlepší film s dĺžkou do 3 minút pre mladých ľudí na tému Veda a technika – minulosť, prítomnosť a budúcnosťa Súťaž o najlepšiu televíznu reportáž o vede a technike, ktorá bola odvysielaná v televízii v období od 1. 1. 2013 až do 30. 9. 2014. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaží sa bude konať 15. novembra 2014 o 14.00 hod. v priestoroch Divadla Malá scéna STU v Bratislave. Ceny pre víťazov poskytli Slovenské elektrárne a. s., člen skupiny Enel, ktorý  je hlavným partnerom TVT 2014.

Program
Plagát
Brožúra 1
Brožúra 2

Ak sa chcete o festivale dozvedieť viac, informácie nájdete na www.fvf.cvtisr.sk

logá TVT

Zo zdrojov NCP VaT spracovala: Mgr. Bibiana Kubašková
Foto: Ing. Vladimír Ješko

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky