Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Festival vedeckých filmov sa skončil

VEDA NA DOSAH

Banner Lights Out!

Druhý ročník Festivalu vedeckých filmov (FVF), ktorý sa realizoval v rámci celoslovenského Týždňa vedy a techniky 2015 sa dnes skončil. Vo všeobecnosti možno priebeh festivalu označiť za úspešný. Zaujal nielen premietaním filmov, ale aj diskusiami s vedcami, odborníkmi k témam filmov.

Jednu z takýchto diskusií, konkrétne k filmu AVATARS DE LUMIERE (AVATARY SVETLA), viedli žiaci s doc. Jaroslavom Kováčom (ÚEF FEI STU v Bratislave, Medzinárodné laserové centrum v Bratislave). Nemožno opomenúť ani dialógy, ktoré viedla doc. Alžbeta Marček Chorvátová so študentmi (Medzinárodné laserové centrum v Bratislave, FPV UCM v Trnave) k sérii edukačných filmov o fotonike a využití svetla – SPIE EDUCATIONAL VIDEOS (SPIE VZDELÁVACIE VIDEÁ). Druhý ročník FVF bol venovaný Medzinárodnému roku svetla. To bol dôvod prečo sa venoval práve téme „Svetlo“.

Zľava: Moderátor, Michael McNamaraHlavným ťahákom FVF bolo premietanie filmu s názvom LIGHTS OUT! (ZHASNÚŤ!). Autorom filmu je kanadský režisér Michael McNamara, ktorý bol zároveň hlavným hosťom festivalu. Film LIGHTS OUT! bol v roku 2014 nominovaný na Canadian Screen Awards, ako najlepší vedecký dokumentárny snímok.

Lights Out – Teaser

Zdroj: Aaron Hancox, 11. 04. 2013

Vyhlásenie výsledkov súťaží – Súťaž amatérskych filmárovSúťaž o najlepšiu reportáž o slovenskej vede a technike sa konalo v stredu 11. novembra o 13.00 hod. v priestoroch Divadla Malá scéna STU v Bratislave. O jednotlivých oceneniach sa dočítate v e-novinách NCP VaT – Vedecký kaleidoskop. Ak sa chcete o festivale dozvedieť viac, informácie nájdete na www.fvf.cvtisr.sk

Program

Bulletin FVF 2015

Spracovala: Bibibiana Kubašková

Foto: Marián Zelenák, CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky