Podujatie sa uskutoční súbežne vo viac ako 25 krajinách po celej Európe. Ústrednou témou bude tento rok i voda.
Máte radi odborné prednášky, experimenty, nečakané momenty? V Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Poprade môžete dnes v rámci Európskej noci výskumníkov preniknúť do tajov vedy, robotiky a umelej inteligencie. Sedemnásty ročník podujatia sa zameria na všadeprítomnú umelú inteligenciu, mikrosvet a vodíkové technológie a témou dňa bude aj nenahraditeľná a čoraz vzácnejšia voda.
Organizátori festivalu Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Slovenská akadémia vied (SAV), Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractiv pripravili pre návštevníkov v každom z avizovaných miest špeciálny program.
V Bratislave sa bude Európska noc výskumníkov realizovať v priestoroch Starej tržnice, Lab.cafe, V-klubu, na lodi Kriváň a v Zážitkovom centre vedy AURELIUM, ktoré okrem iného prinesie aj zážitkovú science show či nočnú prehliadku Aurelia a obľúbenú laserovú show.
Aurelium POTME – Európska noc výskumníkov 2023
Zážitkové centrum vedy Aurelium bude i tento rok súčasťou Európskej noci výskumníkov ako sprievodné podujatie. Kedy a kde prebehne program...
Voda základ života
Na tému vody sa z rôznych strán pozrú nielen v Starej tržnici, ale predovšetkým na lodi Kriváň, ktorá dokonca dvakrát počas dňa prevezie návštevníkov po Dunaji. Na náučnú plavbu nadviažu prednášky a diskusie s odborníkmi zameranými na život našej jedinečnej rieky.
Vo vedeckých stánkoch si zasa záujemcovia budú môcť vyskúšať simuláciu dažďa či testovacie súpravy na analýzu kvality vody a rôzne experimenty.
Téma vody bude mať popri Bratislave silné zastúpenie i v ďalších slovenských mestách, napríklad v Poprade, Kežmarku či Levoči, kde počas dňa prebehne päť zážitkových besied pre žiakov 2. stupňa špeciálnych základných škôl (najmä nevidiacich) a študentov stredných škôl.
Čo hovorí rieka?
Záver septembra už tradične patrí Európskej noci výskumníkov, ktorá sa postupne udomácňuje aj v programovej ponuke Múzeum špeciálneho školstva v...
Budúcnosť patrí aj technológiám
Bez vody sa síce nik z nás nezaobíde, no budúcnosť podľa organizátorov podujatia nepochybne patrí i novým technológiám (tie napokon môžu pomôcť tiež v oblasti primeranej regulácie vodných tokov a ich očisty). V rámci viacerých prednášok a expozícií preto zamerajú svoju pozornosť práve na umelú inteligenciu a interakciu s ňou.
Stredoškolskí debatéri sa popoludní v bratislavskej tržnici stretnú v argumentačnom súboji s robotom Furhatom a trpezliví návštevníci sa napokon dozvedia i odpoveď na otázku, ktorá znie: „Ako možno prepojiť umelú a ľudskú inteligenciu?”
Pre malých i veľkých
Starostlivo pripravený program v jednotlivých mestách zaujme deti i dospelých. Príďte zažiť vedu na vlastnej koži, vyskúšajte si najnovšie technológie a opýtajte sa vedcov všetko, čo vás zaujíma.
- Bratislava – Stará tržnica, Lab.cafe, V-klub, loď Kriváň, Centrum vedy AURELIUM, piatok 9.00 – 23.00 hod., program
- Banská Bystrica – Europa SC, piatok 9.00 – 21.00 hod., program
- Košice – OC Optima, piatok 9.00 – 21.00 hod., program
- Žilina– OC Mirage, piatok 9.00 – 21.00 hod., program
- Poprad – OC Max, piatok 9.00 – 20.00 hod., program
Európska noc výskumníkov je súčasťou iniciatívy Európskej komisie, v rámci ktorej sa v posledný septembrový piatok uskutoční podujatie súbežne vo viac ako 25 krajinách a zapojených bude vyše 300 miest po celej Európe. Cieľom podujatia je zvýšiť povedomie o dôležitosti a prínosoch vedy pre náš každodenný život a motivovať mladých ľudí k záujmu o vedu, techniku a inovácie.
V rámci Slovenskej republiky prevzala nad podujatím záštitu prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroje: TS SOVVA, nocvyskumnikov.sk
(af)