Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európska noc vedy: Nenechajte si ujsť bohatý program v Zážitkovom centre vedy Aurelium

VEDA NA DOSAH

Tému komplexity priblížia návštevníkom prostredníctvom nového exponátu Včely a fyzika a spoločného upcyklovania.

SPOLU. Zdroj: Zážitkové centrum vedy Aurelium

SPOLU. Zdroj: Zážitkové centrum vedy Aurelium

Európska noc vedy prináša unikátne novinky a prezentácie zo sveta výskumu a inovácií. Témou 18. ročníka najväčšieho vedeckého festivalu je KOMPLEXITA. Medzi festivalové lokácie v Bratislave bude aj tento rok patriť Zážitkové centrum vedy Aurelium na Bojnickej 3. Počas podujatia je Aurelium otvorené od 9.00 do 21.00 hod. a vstup je bezplatný.

Upcyklujte

Zážitkové centrum vedy sa už po tretíkrát aktívne zapojí do Európskej noci vedy a návštevníkom prinesie unikátny program.

„Inšpirovali sme sa témou komplexity, ktorú chceme priblížiť návštevníkovi prostredníctvom nového exponátu Včely a fyzika a participatívneho upcyclingu. Návštevníci budú môcť priniesť svoje staré oblečenie, z ktorého vpletú do veľkoformátového pletiva písmená S P O L U. Týmto spoločným dielom chceme poukázať na potrebu vzájomnosti, rešpektu a spolupatričnosti nielen vo vede a výskume, ale v celej spoločnosti,” vysvetľuje zámer podujatia Dominika Petríková, riaditeľka ZCV Aurelium.

O podujatí sa dozviete viac na facebookovej udalosti a na stránke www.aurelium.sk.

Zážitkové centrum vedy Aurelium. Zdroj: ZCV

Zážitkové centrum vedy Aurelium. Zdroj: ZCV Aurelium

Čakajú vás aj prednášky o biodiverzite

Okrem toho sa môžu diváci tešiť na dve prednášky venujúce sa biodiverzite. Mladší návštevníci sa dozvedia o živote včiel priamo od skúseného včelára Milana Kozického, ktorý zážitkovou formou priblíži život včiel v úli.

Druhá prednáška bude venovaná téme biodiverzity ohrozenej mikroplastami. „Aj v živote včiel môžeme pozorovať komplexitu. Dozviete sa, akú úlohu zohrávajú signály vo všetkých komplexných systémoch, ako vedci sledujú mikroplasty v prírode a ako ovplyvňuje znečistenie biodiverzitu,” prezrádza o svojej prednáške prof. Alžbeta Marček Chorvátová, DrSc., z oddelenia biofotoniky v Medzinárodnom laserovom centre v Bratislave.

„Téme včiel sa venuje i nový stály exponát. Včely a fyzika majú spoločné viac, ako by ste si mysleli. Pri tvorbe exponátu sme chceli poukázať na spôsob, akým stavajú včely úľ,” dodáva Martina Ivičič.

Program

  • 9:00 – 21:00   Voľný vstup do Zážitkového centra vedy Aurelium
  • 15:00 – 15:45  Lektorsky vedený workshop o hlavolame tangram pre deti i dospelých
  • 16:00 – 16:30  Zážitková prednáška Čo všetko vedia včely a my nie? Prednáša Milan Kozický – včelár a majiteľ včelej farmy Medáreň
  • 17:00 – 17:30  Včely a biodiverzita – ako mikroplasty ovplyvňujú biodiverzitu? Prednáša prof. Alžbeta Marček Chorvátová, DrSc.
  • 18:00 – 18:45  Lektorsky vedený workshop o hlavolame tangram pre deti i dospelých
  • 19:00                Laser show a prehliadka Teslovho sveta
  • 20:00               Laser show a prehliadka Teslovho sveta
  • 21:00                Záver podujatia

Aktivity počas celého dňa

  • Včely a fyzika – nový interaktívny exponát
  • Spoločný upcycling – participatívna výšivka
  • Pátračka po Archimedovi
  • Projekt ARphymedes+ fyzikálne zákony v rozšírenej realite

Zážitkové centrum Aurelium

Zážitkové centrum Aurelium patrí pod Centrum vedecko-technických informácií SR a ponúka približne 100 interaktívnych exponátov z rôznych oblastí vedy a techniky. Rozkladá sa na ploche s rozlohou 2500m² a je rozdelené do 6 základných častí. Nachádzajú sa tu exponáty so zameraním na fyziku, matematiku, chémiu, elektrotechniku, magnetizmus, termodynamiku, strojárstvo, robotiku, optiku, ale aj sekcia venovaná prírode a ľudským zmyslom.

Základným princípom objavovania expozície je priama interakcia návštevníka s exponátmi. Samostatnou časťou je Teslov svet, ktorého súčasťou je Teslova cievka a ďalšie exponáty pracujúce s vysokým napätím. Účelom centra vedy je vzdelávať a zvyšovať všeobecný záujem o vedu v spoločnosti pomocou interaktívnych expozícií. Cieľom je tiež motivovať mládež k vedeckej kariére a štúdiu technických odborov či prírodných vied.

Zdroj: TS CVTI SR

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky