O elektrických signáloch a anestézii v rastlinách sa budeme tentoraz rozprávať s biológom Andrejom Pavlovičom.
Hoci rastliny nemajú neuróny, vedia generovať a šíriť elektrické signály. Tie v rastlinách roznášajú prostredníctvom cievnych zväzkov, a dokážu tak informovať vzdialené orgány napríklad o útoku herbivora.
Elektrické signály v rastlinách spúšťajú rôzne reakcie od sklapnutia listu mäsožravej mucholapky až po aktiváciu génovej expresie.
Nedávne štúdie odhalili, že na prenose elektrického signálu v rastlinách sa podieľa rovnaká trieda glutamátových receptorov, aké sa nachádzajú v mozgu človeka.
Počas aprílovej Vedeckej cukrárne, ktorá sa uskutoční v utorok 18. 4. 2023 o 9.00 hod. v konferenčnej miestnosti CVTI SR, si povieme viac o fungovaní tohto mechanizmu, zodpovieme si rôzne otázky týkajúce sa komunikácie rastlín a dozvieme sa, či môžu na rastliny pôsobiť anestetiká a či sa dá rastlina uspať.
Otázky pre prednášajúceho môžete zasielať mailom na vnd@cvtisr.sk do 17. 4. 2023. Videozáznam z podujatia bude neskôr zverejnený na YouTube CVTI SR.
O prednášajúcom
Doc. Mgr. Andrej Pavlovič, PhD., vyštudoval fyziológiu rastlín na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci, kde sa venuje štúdiu fotosyntézy a elektrickej signalizácie rastlín. Objektom jeho špeciálneho záujmu sú popri bežných rastlinách najmä mäsožravé rastliny. Pomocou rôznych metodických postupov skúma, ako rastliny vnímajú svoje okolie, akým spôsobom túto informáciu spracúvajú a ako na ňu adekvátne reagujú. Výsledky naznačujú, že rozdiely medzi rastlinnou a živočíšnou ríšou nie sú až také priepastné, ako sme sa voľakedy domnievali.
Čo je Vedecká cukráreň?
Ide o pravidelné stretnutia študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí vedia študentom populárnou formou a jednoduchým spôsobom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu. Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a v technike. Vo Vedeckej cukrárni sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji, minerálke a koláčikoch a svoje zohráva aj mimoškolské prostredie. Témy Vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá cca 90 minút (45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia).
Zdroj: CVTI SR
(af)