Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Americkí chirurgovia po prvý raz transplantovali ľudskú očnú guľu

VEDA NA DOSAH

Zákrok pomohol prinavrátiť pacienta po nehode do normálneho života. To, či bude transplantovaným okom niekedy vidieť, stále nie je isté.

Operácia pod vedením Eduarda Rodrigueza trvala približne 21 hodín. Zdroj: NYU Langone Health

Operácia pod vedením Eduarda Rodrigueza trvala približne 21 hodín. Zdroj: NYU Langone Health

Americkí chirurgovia po prvý raz v histórii transplantovali človeku očnú guľu. V tejto chvíli doktori nevedia, či pacient niekedy týmto okom uvidí. Samotný zákrok je však významným krokom k tomu, aby v budúcnosti bolo možné prinavracať zrak ľuďom, ktorí utrpeli vážne poranenie oka. O úspechu informoval web New Scientist.

Operácia sa uskutočnila 27. mája 2023 pod vedením Eduarda Rodrigueza z akademického zdravotného centra NYU Langone Health v New Yorku s tímom pozostávajúcim z vyše 140 lekárov. Pacientovi, 46-ročnému Aaronovi Jamesovi z Arkansasu, okrem oka transplantovali aj časť tváre.

Dosiaľ bolo zrealizovaných menej než 50 transplantácií tváre, no žiadna z nich zatiaľ nezahŕňala transplantáciu oka. Zákrok bol kedysi považovaný za takmer nemožný vzhľadom na zložitosť tohto orgánu.

James pracoval ako montér elektrických vedení a v roku 2021 utrpel vážne zranenie – tvárou sa dotkol drôtu pod napätím a zasiahol ho prúd so silou 7 200 voltov. Prišiel o väčšinu ľavej strany tváre vrátane oka a aj o veľkú časť ľavej ruky.

Operácia trvala 21 hodín

Náročná operácia trvala približne 21 hodín. Rodriguez a jeho tím preniesli Jamesovi nos, kostné segmenty ľavej časti tváre a brady od mŕtveho darcu vrátane viečok, obočia a očnej jamky.

Zákrok pomohol prinavrátiť pacienta do bežného života. Či niekedy na oko uvidí, je zatiaľ otázne. Zdroj: NYU Langone Health

Zákrok pomohol prinavrátiť pacienta do bežného života. To, či niekedy transplantovaným okom uvidí, je zatiaľ otázne. Zdroj: NYU Langone Health

Prvou výzvou bolo vybratie zložitej siete krvných ciev obklopujúcich očnú guľu. Na rozdiel od ostatných častí tváre je oko prekrvované z oblasti mozgu, ktorá sa nachádza priamo za očnou guľou. Chirurgovia museli preto čiastočne odstrániť lebku darcu, aby sa k týmto cievam dostali. Aby nemuseli odstrániť časť Jamesovej lebky, čo by znamenalo operovať v blízkosti jeho mozgu, prepojili Jamesove cievy s cievami v tvári darcu. To umožnilo prietok krvi do oka za 25 minút. Neskôr, počas samotnej transplantácie, tieto cievy prepojili s cievami na Jamesovom krku.

Odstránenie lebky darcu umožnilo chirurgom lepší prístup k očnému nervu. Tento zväzok nervových vláken prenáša informácie z oka do mozgu a umožňuje nám vidieť. Lekárom sa ešte nikdy nepodarilo prerušený očný nerv znovu spojiť. Pri pokuse o to Rodriguez a jeho tím zachovali čo najväčšiu časť dĺžky darovaného zrakového nervu, čím maximalizovali šancu, že sa nervové vlákna zregenerujú a nadviažu spojenie s Jamesovým mozgom.

Z darcovej kostnej drene lekári odobrali aj kmeňové bunky, ktoré sa môžu vyvinúť na rôzne typy špecializovaných buniek, a vstrekli ich do miesta, kde sa stýkal darcov zrakový nerv s Jamesovým, aby ďalej stimulovali jeho rast.

Päť mesiacov po zákroku

Viac ako päť mesiacov po chirurgickom zákroku sa Jamesova očná guľa zdá zdravá, má dostatočný prietok krvi aj tlak vnútornej tekutiny a môže produkovať slzy. Niektoré nervové bunky dôležité pre zrak sú tiež živé, i keď James zatiaľ týmto okom nevidí a podľa Rodrigueza možno ani nikdy nebude.

Za úspech sa považuje už to, že lekári dokázali udržať očnú guľu životaschopnú, živú a zdravú. „Musíme však byť opatrní, aby sme v ľuďoch nevzbudzovali očakávania alebo nádeje presahujúce to, čo je v tejto chvíli technicky uskutočniteľné,“ poznamenal Damon Cooney z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Marylande.

James môže vďaka operácii sám jesť a dýchať. „Na tieto aspekty zabúdame, pretože sa všetci sústreďujú len na oko. No už to, že sme tomuto človeku mohli dať ďalšiu šancu na normálny život s možnosťou určitej formy zraku, je úžasné,“ poznamenal Rodriguez.

Zdroj: VTM, New Scientist

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky