Ilustrátor Ján Kurinec a Vedátor spojili sily. Vydávajú knihu Najznámejšie experimenty vo fyzike

22. okt. 2020 • Fyzikálne vedy

Ilustrátor Ján Kurinec a Vedátor spojili sily. Vydávajú knihu Najznámejšie experimenty vo fyzike

Kniha bude mať 72 strán a vyjsť by mala na začiatku roka 2021. Jej vydanie môžete podporiť predobjednávkou na platforme StartLab

Cieľovou skupinou čitateľov sú deti vo veku od 12 do 15 rokov, teda žiaci základných škôl, ktorí sa už počas štúdia stretli s fyzikou. Hoci je kniha primárne určená pre deti, nepochybne poteší aj nejedného dospelého.

Autori sú skúsení popularizátori

Jej autormi sú Samuel Kováčik, teoretický fyzik, a Ján Kurinec, výtvarník a ilustrátor. Obaja majú skúsenosti s popularizáciou vedy. Samuel založil v roku 2017 platformu Vedátor, ktorá prináša blogy, popularizačno-vedecké prednášky aj podcasty. Ján je zase spoluautorom knihy Klikal som a čítal som, ktorá upozorňuje na zodpovednosť dospelých naučiť deti pracovať s informáciami tak, aby sa nestali obeťami bludov. 

„Iniciátorom celej myšlienky bol Ján. Oslovil ma kvôli prekonzultovaniu pár nápadov. On mal celkovú predstavu. Vie, ako napísať veci pútavo aj pre deti, zároveň aj krásne ilustruje. Ja som spravil zoznam zaujímavých pokusov a pripravil k nim podklady. Sám by som si písať pre deti asi netrúfol,“ vysvetlil Samuel Kováčik. 

Ukážka z knihy najznámejšie experimenty vo fyzike, Zdroj: Samuel Kováčik

Autori veria, že aj toto je cesta, ako deti inšpirovať od útleho veku k vedeckej kariére. 

Kniha bude mať 10 kapitol

Hlavnými hrdinami knihy sú štyria spolužiaci. Ako všetky deti chodia do školy, poobede sa trápia nad domácimi úlohami a zamýšľajú sa nad rozličnými základnými otázkami. Prečo je napríklad dôležitý výskum na iných planétach? Ako to ovplyvňuje bežné životy? A načo je dobré vedieť, ako sa šíria častice priestorom? 

„Dokopy bude v knihe deväť kapitol plus jedna kapitola bez experimentu. Vyberali sme také veci, ktoré začali ako nevinná otázka o fungovaní sveta, a neskôr viedli k objavom, ktoré zmenili svet. Bolo z čoho vyberať. Chceli sme, aby to bol mix vecí. O niektorých z experimentov už ľudia možno počuli. Niektoré však sú, aspoň myslím, pomerne neznáme,“ prezradil mladý popularizátor.

Predobjednanie knihy je možné prostredníctvom platformy StartLab. Prvé výtlačky by k majiteľom mali doraziť už na začiatku januára 2021. 

Denisa Koleničová

Foto: Samuel Kováčik

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark_11/2020
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zvuk pôsobí na naše emócie a náladu 24 hodín denne.
Zistite viac