Všetky vlastnosti živých systémov sú definované – kódované – v DNA. Dokument priblíži, ako výskumníci dokážu tieto vlastnosti prenášať prostredníctvom materiálneho nositeľa DNA. S molekulárnou genetikou sa stretávame v podstate na každom kroku, asi najvýznamnejšia oblasť, kde sa výsledky analýzy DNA najviac využívajú, je medicína – pri diagnostike ochorení, pri prevencii, ale aj pri samotnej liečbe. Dokument však ponúka pohľad aj na ďalšie oblasti jej využitia.
Dokument je zameraný na prezentáciu slín ako diagnostického média a poukáže na rôzne možnosti ich diagnostického využitia. Priblíži nielen súčasný stav slinných markerov v liečbe, alebo monitoringu rôznych ochorení, ale aj aký je ich potenciál pre najbližšiu budúcnosť. Dozvieme sa, ako sa štandardizuje príprava odberu sliny, ako sa následne vzorky spracovávajú v laboratóriu a ako sa v slinách dokážu namerať pre medicínu ďalšie zaujímavé látky.
Matematika 21. storočia je strategickým kľúčom kultúrneho a ekonomického rozvoja ako súčasť mnohých technologických objavov. Progresívnosť akýchkoľvek vedeckých disciplín je daná úrovňou ich matematizácie a tá zasa ovplyvňuje blaho nášho bytia – po zdravotnej, materiálnej aj duševnej stránke. Vplyv matematiky bude rozhodujúcim pre rozvoj informačnej spoločnosti.
S matematikou a informatikou prichádzame do styku dennodenne, či to chceme, alebo nechceme. Nikto z nás nedokáže prežiť jeden jediný deň bez toho, aby neprišiel do kontaktu napríklad s počítačom, a to aj v tom prípade, že nikdy nijaký nevlastnil. Dokument nás však zavedie aj do takých oblastí nášho života, v ktorých by sme súvislosť s matematikou a informatikou vôbec nepredpokladali.
Energia, ktorú dnes vo veľkej miere využívame má pôvod prevažne vo fosílnych palivách. Zásoby ropy, zemného plynu a uhlia sa ale míňajú, súčasná spotreba hrozí, že ich v blízkej budúcnosti vyčerpáme. Obmedzenosť zdrojov palív však nie je jediná hrozba, ktorej ľudstvo čelí. Ich spaľovanie vedie totiž k vážnemu poškodzovaniu životného prostredia. Aj preto je úlohou vedcov predísť katastrofe a hľadať iné, alternatívne, teda obnoviteľné zdroje energie.
Dokument ponúka vedecké a odborné vysvetlenie podstaty fungovania jadrových technológií a zároveň aj jadrových elektrární, ktoré sú stále doslova strašiakom pre mnohých z nás, laikov. Pritom rádioaktivita je súčasťou nášho života na zemeguli už milióny rokov a jadrové elektrárne sú aj napriek tomu podľa odborníkov jednoznačne budúcnosťou v rozvoji hospodárstva. Najväčším nebezpečím v ich zlyhaní sú práve nevzdelaní ľudia.
Po úchvatných dokumentoch Putovanie vtákov a Oceány prichádza dvojica Jacques Perrin a Jacques Cluzaud s Príbehom lesa. Nie toho tropického pralesa s exotickými zvieratami, ale toho nášho, ktorý máme na dosah, a ktorý pulzuje prekvapivo bohatým životom. Tvorcovia nakrúcali dokument štyri roky, s využitím tých najmodernejších technológií a na desiatkach lokalít po celej Európe. V dokumente dokázali autenticky prerozprávať príbeh lesa od doby ľadovej až po súčasnosť a zachytiť vzrušujúci kolobeh života v ňom, ktorý ohromí dospelých aj detských divákov.