Ako sa dostať k odborným informáciám? Voľné prístupy poskytuje CVTI SR aj SAV

03. apr. 2020 • Iný

Ako sa dostať k odborným informáciám? Voľné prístupy poskytuje CVTI SR aj SAV

V čase pandémie sa internetom šíri množstvo dezinformácií, ktoré sa týkajú vírusu SARS-CoV-2. Proti tomuto fenoménu sa dá bojovať rozličnými spôsobmi, jedným z nich je aj voľný prístup k vedeckému obsahu. 

Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied (SAV) ponúka prístup k informačným zdrojom od spoločnosti Accucoms, ktorá úzko spolupracuje s niekoľkými vydavateľmi. Spoločne podpísali iniciatívu Wellcome Trust-coordinated Initiative. Jej cieľom je pomôcť v boji s pandémiou COVID-19 bezplatným zverejnením vedeckého obsahu

Svoje databázy sprístupnilo aj vydavateľstvo GALE. Okrem databáz prístupných na základe národnej licencie (AcademicOneFile, GeneralOneFile a Infotrac Custom Journal) môžu užívatelia využiť aj skúšobný prístup do databázy GALE Reference Complete. Prístup funguje prostredníctvom linku www.galepages.com/libsasa , heslo je Slovakia. 

V databázach sa nachádzajú aj novinky o súčasnej situácii, ktoré prinášajú svetové noviny, ako sú Financial Times, New York Times alebo The Economist.

Prístup k jedinečnému obsahu celosvetových licencovaných databáz poskytuje aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Aj v momentálnej situácii môžu registrovaní používatelia tieto služby využívať prostredníctvom stránky Vedeckej knižnice

Zdroj: Slovenská akadémia vied

          Centrum vedecko-technických informácií SR

Ilustračné foto: Pixabay.com 

(DK)

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 2
Veda v CENTRE máj
Quark_2020
Vedecká cukráreň 5/2020
Veda v Centre
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Alkohol je v súčasnosti jednou z najprístupnejších a najrozšírenejších návykových látok na svete.
Zistite viac