Európsky týždeň odborných zručností sa v tomto roku nesie v duchu prechodu k zelenej a digitálnej Európskej únii. Ak sa naň prihlásite do 30. júna 2020, máte šancu zúčastniť sa jeho podujatí priamo v Berlíne. Túto iniciatívu nám viac priblížila Noémi Ráczová, ambasádorka pre Slovensko.
Európsky týždeň odborných zručností (ETOZ) je iniciatíva Európskej komisie na podporu zvýšenia kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania. V rámci Európskej únie sa odohráva už po piatykrát, Slovensko sa však zapojilo prvýkrát len pred tromi rokmi. Najdôležitejšou súčasťou ETOZ sú podujatia, ktoré sa budú konať v termíne od 1. septembra do 31. decembra 2020 v celej Európskej únii.
Tieto podujatia majú za úlohu spropagovať výučbu, či už klasického remesla, počítačovej odbornej zručnosti, alebo napríklad digitálnej pomôcky pre vzdelávanie. Ak ste pedagógom odbornej školy, môžete sa do ETOZ zapojiť napríklad formou dňa otvorených dverí, výstavou, prezentáciou aplikácie pre vzdelávanie či online webinárom.
Koho hľadá ETOZ
Iniciatíva ETOZ však zďaleka nie je určená len pedagógom. Jej cieľom je to, aby o sebe dalo vedieť čo najviac inštitúcií, profesijných zväzov, vedeckých tímov i jednotlivých vedcov, ale aj súkromných spolkov, kurzov, remeselníkov, umelcov či podnikateľov z Európskej únie. Skrátka, každý, kto niečo vie a svoju zručnosť odovzdáva ďalším ľuďom. Dôležité je to, aby ste svoju vzdelávaciu aktivitu zaregistroval na stránke ETOZ, len tak o nej bude môcť iniciatíva informovať zvyšok Európskej únie.
Registrácia je otvorená až do konca roka 2020. Ak ju ale stihnete do 30. júna, máte šancu vyhrať pozvanie na prezentáciu Európskeho týždňa odborných zručností v Berlíne, ktorý prebehne 9. – 13. novembra 2020.
Súčasťou Európskeho týždňa odborných zručností je okrem slávnostnej ceremónie a odovzdávania symbolickej ceny v podobe umeleckého diela (každý rok je iné) aj mnoho zaujímavých aktivít a hostí. Viac nám priblížila Mgr. art. Noémi Ráczová, ambasádorka ETOZ pre Slovensko.
Noémi Ráczová je výtvarníčka, ilustrátorka, pedagogička a vedúca odboru Digitálna maľba – koncept art na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach. Od minulého roku pôsobí ako ambasádorka ETOZ. Udialo sa tak po tom, ako sa v rámci ETOZ stala jednou z dvoch finalistiek na Cenu výnimočného učiteľa v Európskej únii za rok 2018.
Výučba zvárania vo virtuálnej realite?
Ak si na webovej stránke Európskeho týždňa odborných zručností kliknete mapu Slovenska, uvidíte, že minulý rok sa do ETOZ u nás zapojilo 51 subjektov. Často šlo o stredné odborné školy, ktoré prezentovali svoje študijné odbory a odborné zručnosti študentov v rámci tzv. otvorených dverí.
„Možností, ako sa zapojiť, je však oveľa viac, čo som videla, keď som sa prvýkrát zúčastnila ETOZ vo Viedni v roku 2018, ale aj minulý rok v Helsinkách. Z Viedne musím spomenúť napríklad firmy, ktoré vyvinuli počítačové simulátory reality pre školy. Študenti prostredníctvom nich mohli získavať zručnosti vo svojom remesle, či už išlo o zváranie, alebo pilotovanie lietadla. Takéto aplikácie by sa nám v období pandémie, keď nemohli študenti odborných škôl pokračovať v štúdiu v dielňach, veľmi zišli,“ približuje Noémi Ráczová.
Príbehy úspešných
„Zaujal ma však aj 20-ročný podnikateľ – výrobca čokolády, s ktorou dosahuje veľké úspechy. V rámci tohto podujatia môžete spoznať aj príbehy úspešných remeselníkov, odborníkov, školiteľov, podnikateľov a pod. A ak sa aj nestihnete na ETOZ prihlásiť, prípadne vás do Berlína, kde bude tento rok prebiehať, nepozvú, môžete im príbeh svojho úspechu napísať. Možno sa tak pripojíte k ôsmim Slovákom, ktorí sa takto na stránke ETOZ už prezentujú. Medzi nimi je napríklad príbeh Petra Onda, vývojára počítačových hier, ktorý svoje zručnosti zároveň odovzdáva študentom stredných aj vysokých škôl. Nájdete tu aj príbeh Jaroslava Bašku, organizátora stredoškolskej prezentačnej výstavy na podporu stredoškolského štúdia remesiel.
Remeslo nie je druhá voľba
Na Európskom týždni odborných zručností stretnete veľa mladých ľudí, ale aj ich rodičov. „Mnohí už pochopili, že stredné odborné vzdelanie nie je druhá voľba a snažia sa deti včas oboznámiť s možnosťami, ktoré v tomto smere majú. Stále je síce trendom uprednostňovať štúdium gymnázií a vysokých škôl, ale absolventi týchto škôl sa musia nakoniec často rekvalifikovať, aby našli uplatnenie na trhu práce,“ upozorňuje Noémi Ráczová.
Ďalšími aktivitami, s akými sa môžete na podujatí ETOZ stretnúť, sú rôzne prednášky, workshopy, ale aj exkurzie. „Minulý rok v Helsinkách bola možnosť zúčastniť sa exkurzie do čokoládovne alebo exkurzie na letisko, kde bolo možné zoznámiť sa s technológiami, s ktorými tu ľudia pracujú.“
I keď sa predpokladá, že v budúcnosti mnohé povolania nahradia stroje, Noémi Ráczová vyzdvihuje, že na ETOZ sa prezentujú rôzne firmy, ktoré stále hľadajú zručných ľudí, ale možno o nich ani neviete. A tak rastie obojstranná šanca, že nielen oni nájdu svojich zamestnancov, ale aj vy svojho budúceho zamestnávateľa.