Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prelomenie steny intolerancie

VEDA NA DOSAH

prelomenie bariér

Strach z iného je hlboko zakorenený u ľudí vďaka miliónom rokov evolúcie a je modusom operandi nášho sociálneho mozgu, čo spôsobuje nespočetné konflikty a nedorozumenia. Tak znie problém, ktorý sa svojim projektom Prelomenie steny intolerancie snaží riešiť Peter Maňo v rámci druhého ročníka súťaže Falling Walls Lab Slovakia.

Odpoveďou podľa neho je, že poznatky, postoje a vzťahy s ostatnými sa môžu zlepšiť prostredníctvom zdieľaných skúseností a kolektívnych rituálov, ktoré majú silu dočasne prekonať skupinové hranice a transformovať identity. „Musíme pochopiť rastúcu neznášanlivosť voči druhým a ponúknuť riešenie. V predchádzajúcom výskume rituálov na Mauríciu som bol svedkom toho, ako kolektívne rituály a spoločné skúsenosti pomáhajú preklenúť hranice skupiny a vytvárať inkluzívne identity. Z dôvodu evolučnej povahy môjho výskumu si myslím, že moje zistenia môžu byť aplikované všeobecne, ak sú správne prispôsobené miestnym kontextom.“

*********************************************

Podujatie Falling Walls Lab Slovakia sa konalo 31. mája 2018 na Univerzite Komenského v Bratislave. Víťazka Mgr. Lucia Lauková získala finančnú odmenu, miestenku na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční dňa 8. novembra 2018 v Berlíne, a lístok na prestížnu konferenciu Falling Walls Conference o deň neskôr. Do berlínskeho finále postupuje 100 účastníkov z celého sveta. Traja víťazi získajú finančnú výhru a predovšetkým príležitosť zopakovať svoje prezentácie ďalší deň na hlavnom pódiu prestížnej Falling Walls Conference.

Na Slovensku išlo už o druhý ročník takéhoto podujatia. Mladí vedci a inovátori mali šancu predstaviť svoje návody riešení rozličných problémov. Účasť bola široká, svoje výskumné projekty a inšpiratívne myšlienky prezentovali vedci z Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Matador Automation, ale aj Eyeblink. Išlo o témy z humanitnej oblasti, medicíny i techniky. Riešili aj problémy, ako je nedostatočné žmurkanie pred počítačom, mýtus o kole zodpovednej za metabolický syndróm, vývoj rýchleho a zodpovedného simulátora na hasenie lesného požiaru, ako spoločné rituály obohacujú spolužitie či nový pohľad na výrobcov robotov.

Nad podujatím Falling Walls Lab Slovakia prevzal záštitu premiér SR Peter Pellegrini, ktorý si vypočul inšpiratívne myšlienky mladých vedcov a víťazom odovzdal ocenenia.

Viac o súťaži Falling Walls Lab Slovakia

 

Odborný garant textu a foto poskytol: Peter Maňo

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky