Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mesiac bez alkoholu: Ako rýchlo sa dokáže organizmus zregenerovať?

Zuzana Šulák Hergovitsová

Abstinencia od alkoholu prospieva psychickému aj fyzickému zdraviu. Orgány postihnuté nadmerným pitím sa dokážu časom zotaviť.

Alkohol a dôsledky na pečeň. Zdroj: iStock.com/Rudzhan Nagiev

Pečeň trpí v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu. Rovnako ako iné orgány postihnuté nadmerným pitím sa však dokáže časom zotaviť. Zdroj: iStock.com/Rudzhan Nagiev

Zvykne sa hovoriť, že mierna konzumácia alkoholu nie je škodlivá, dokonca môže byť pre organizmus, konkrétne pre srdce, prospešná. Už v roku 2022 však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala stanovisko v The Lancet Public Health, v ktorom sa píše, že „pokiaľ ide o konzumáciu alkoholu, neexistuje bezpečné množstvo, ktoré by nemalo vplyv na zdravie“.

WHO tiež upozorňuje, že konzumácia alkoholu každoročne prispieva k 3 miliónom úmrtí na celom svete. Ďalšie milióny ľudí v dôsledku konzumácie alkoholu čelia invalidite a zhoršenému zdravotnému stavu.

Úrad verejného zdravotníctva SR radí alkohol medzi najčastejšie požívané návykové látky v Slovenskej republike. Pritom ide o toxickú, karcinogénnu a psychoaktívnu látku vyvolávajúcu závislosť. Nie je preto prekvapujúce, že abstinencia od alkoholu je pre organizmus prospešná. Profitujú z nej aj orgány ako žalúdok, srdce a pečeň. Pozitívnym vedľajším efektom môže byť tiež úbytok na váhe.

Mesiac bez alkoholu a jeho benefity

Nový rok, nový začiatok. Aj preto mnohí začínajú január s novými plánmi a predsavzatiami, často je medzi nimi práve predsavzatie obmedziť pitie. V súvislosti s tým sa udomácnil i pojem suchý január, teda mesačná abstinencia od alkoholu.

Suchý január sa oficiálne začal ako kampaň v roku 2013 pod hlavičkou organizácie Alcohol Change UK. Jeho korene však siahajú oveľa ďalej do histórie, a to do obdobia druhej svetovej vojny. Keď sa Fínsko pridalo na stranu Nemecka proti Sovietskemu zväzu, vyhlásili vraj Fíni triezvy január, aby posilnili morálku vojska.

Čo získame, ak sa na mesiac zriekneme alkoholu? V podstate len samé benefity pre fyzické aj psychické zdravie, zlepší sa nám kvalita spánku a v mnohých prípadoch i medziľudské vzťahy.

Vďaka abstinencii môžeme zaznamenať tiež úbytok na váhe, lebo alkohol je nielen vysokokalorický, ale stimuluje i chuť do jedla a zhoršuje metabolizmus tukov. Keďže v prípade alkoholu ide o toxickú látku zaťažujúcu mnohé orgány a funkcie tela, abstinencia prispieva k zdravšiemu a výkonnejšiemu organizmu. Mnohé orgány sa totiž dokážu časom zregenerovať.

Takzvaný suchý január sa ujal najmä vo Veľkej Británii. Približne 4 milióny Britov sa v januári dobrovoľne zriekajú pitia alkoholu. Čo nám dokáže priniesť mesiac bez konzumácie alkoholických nápojov, skúmali aj vedci z University of Sussex. Účastníci štúdie uviedli, že sa im zlepšil spánok, mali viac energie, schudli a zlepšil sa im stav pokožky.

Milióny ľudí sa v januári dobrovoľne zriekajú pitia alkoholu. Ilustračný obrázok.

Milióny ľudí sa v januári dobrovoľne zriekajú pitia alkoholu. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Pozitívny efekt na srdce je takmer okamžitý

Abstinencia od alkoholu je prospešná pre naše srdce. Štúdia, uskutočnená v Mníchove na 3 000 konzumentoch piva, ukázala, že od 0,8 promile alkoholu v krvi trpí každý tretí človek srdcovou arytmiou a každý štvrtý búšením srdca. Príčinou je acetaldehyd, ktorý vzniká pri rozklade alkoholu. Táto látka spôsobuje v tele uvoľňovanie stimulačných látok, ako sú adrenalín a noradrenalín. Tie zvyšujú krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Už po poldňovej regenerácii sa však srdcový tep opäť normalizuje. Mesiac bez alkoholu teda prospieva i ľuďom, ktorí sú náchylní na srdcovú arytmiu: srdce sa môže vrátiť do správneho rytmu a normalizuje sa aj zadržiavanie vody v tele. Postihnutí sa celkovo cítia lepšie a majú nižší krvný tlak.

Abstinencia od alkoholu vplýva pozitívne na srdce. Zdroj: iStockphoto.com

Abstinencia od alkoholu vplýva pozitívne na srdce. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Profituje žalúdok aj pečeň

A aké sú účinky mesačnej abstinencie od alkoholu na naše orgány?

Alkohol stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny v žalúdku. Ak ide o dlhodobý stav, dochádza k zápalu sliznice žalúdka. Avšak i po dlhodobej a pravidelnej konzumácii alkoholu sa žalúdok dokáže zotaviť už po jednom až dvoch mesiacoch abstinencie.

Z mesačnej abstinencie od alkoholu profituje najviac pečeň, ktorá trpí v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu. Zodpovedá totiž za detoxikáciu tela a distribúciu energie. Keď však musí neustále rozkladať alkohol, ukladá ho vo forme tuku a dochádza k takzvanému alkoholovému stukovateniu pečene. Tá môže až zdvojnásobiť svoju normálnu veľkosť a často vedie k cukrovke a obezite. Stukovatená pečeň sa však môže zmenšiť. Tento vývoj sa dá ľahko rozpoznať podľa hodnôt pečeňových enzýmov v krvi už po jednom mesiaci.

Alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Alkohol poškodzuje nielen pečeň, pankreas či žalúdok. Môže tiež zvyšovať riziko vzniku rakoviny, pretože produkty rozkladu alkoholu prenikajú hlboko do buniek, priamo do bunkového jadra, a spôsobujú poškodenie genetického materiálu DNA, čím zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Pri abstinovaní od alkoholu, keď už molekuly alkoholu nepôsobia na telo, dokážu opravné procesy organizmu takéto poškodenia zaceliť.

Konzumácia alkoholu zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, hltanu, hlasiviek, pažeráka, hrubého čreva a prsníka. Niektoré štúdie ukazujú, že pitie troch a viac nápojov s obsahom alkoholu denne zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka a pankreasu. Pitie alkoholu môže tiež zvyšovať riziko vzniku rakoviny prostaty.

Alkohol tiež môže zvyšovať hladinu hormónov vrátane estrogénu, ktorý zohráva úlohu pri vzniku rakoviny prsníka, a uľahčuje bunkám v našich ústach absorbovať chemické látky spôsobujúce rakovinu. Konzumácia alkoholu napríklad zvyšuje vstrebávanie karcinogénov z tabaku.

Kde nájdete pomoc

Alkohol nám teda neprospieva. Mesačná abstinencia má aj psychologický efekt. Ukazuje nám, že bez alkoholu dokážeme žiť. Zdá sa vám, že január je už v plnom prúde, takže ste suchý január nestihli? Nič sa nedeje, začať môžete kedykoľvek. Ak však máte pocit, že to sami nezvládnete alebo sa potrebujete poradiť, môžete sa obrátiť na Centrum pre liečbu drogových závislostí, ktoré poskytuje poradenstvo na telefónnom čísle 02/ 5341 7464.

Zdroj: WHO, ÚVZ SR (1, 2), Norddeutscher Rundfunk, Time, CDC

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky