Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Objavili prvú dvojhviezdu pri supermasívnej čiernej diere v našej Galaxii

VEDA NA DOSAH

Objav hviezdneho páru D9 je dôkazom toho, že niektoré dvojhviezdy môžu krátko prosperovať i za deštruktívnych podmienok.

Lokalizácia novoobjavenej dvojhviezdy D9 v tesnej blízkosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*.

Lokalizácia novoobjavenej dvojhviezdy D9 v tesnej blízkosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*. Zdroj: ESO. Credit: ESO/F. Peißker et al., S. Guisard

Medzinárodná skupina vedcov objavila dvojhviezdu obiehajúcu v blízkosti Sagittarius A*, supermasívnej čiernej diery v centre našej Galaxie. Je to vôbec prvýkrát, čo bol v blízkosti supermasívnej čiernej diery objavený hviezdny pár.

Prvý objav dvojhviezdy v blízkosti supermasívnej čiernej diery

Objav založený na dátach získaných pomocou ďalekohľadu VLT (Very Large Telescope) na Európskom južnom observatóriu (ESO) pomáha astronómom a astrofyzikom pochopiť, ako prežívajú hviezdy v prostredí s extrémnou gravitáciou. Navyše by mohol otvoriť cestu k detekcii planét v blízkosti Sagittarius A*.

„Čierne diery nie sú také deštruktívne, ako sme si mysleli,“ uviedol Florian Peißker, vedecký pracovník z univerzity v nemeckom Kolíne nad Rýnom a hlavný autor štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Nature Communications.

Dvojhviezdy, teda dvojice hviezd obiehajúcich okolo seba, sú vo vesmíre veľmi časté, nikdy predtým však neboli nájdené v blízkosti supermasívnej čiernej diery, kde môže intenzívna gravitácia spôsobiť nestabilitu hviezdnych systémov.

Dvojhviezda D9

Tento nový objav je dôkazom toho, že niektoré dvojhviezdy môžu krátko prosperovať i za deštruktívnych podmienok. Dvojhviezda dostala názov D9. Podľa vedcov sa ju podarilo objaviť práve včas. Jej vek sa odhaduje na 2,7 milióna rokov. A silné gravitačné pôsobenie blízkej čiernej diery pravdepodobne spôsobí jej splynutie do jedinej hviezdy v priebehu len milión rokov, čo je pre taký mladý systém veľmi krátky čas.

„V kozmickom časovom meradle ide o naozaj krátke okno na pozorovanie takého binárneho systému. A nám sa to podarilo!“ vysvetľuje spoluautorka Emma Bordierová, vedecká pracovníčka z Kolínskej univerzity a bývalá študentka ESO.

Objavená v hustej hviezdokope

Vedci sa dlho domnievali, že extrémne prostredie v blízkosti supermasívnej čiernej diery bráni vzniku nových hviezd. Niekoľko mladých hviezd objavených v tesnej blízkosti Sagittarius A* tento predpoklad vyvrátilo. Objav mladej dvojhviezdy teraz ukazuje, že aj hviezdne páry majú potenciál vznikať v týchto drsných podmienkach.

Dvojhviezda bola objavená v hustej hviezdokope hviezd a ďalších objektov obiehajúcich okolo Sagittarius A*, nazývanej hviezdokopa S (S cluster). Najzáhadnejšie objekty v tejto hviezdokope sú tzv. objekty typu G, ktoré sa správajú ako hviezdy, ale vyzerajú ako oblaky plynu a prachu.

Práve pri pozorovaní týchto záhadných objektov objavila skupina prekvapivý vzorec pri objekte D9. Dáta získané pomocou prístroja ERIS na VLT v kombinácii s archívnymi dátami z prístroja SINFONI odhalili opakujúce sa zmeny rýchlosti hviezdy. Toto naznačuje, že v prípade D9 ide v skutočnosti o dve hviezdy, ktoré obiehajú okolo seba. „Myslel som si, že moja analýza je chybná,“ hovorí Peißker, „ale spektroskopický vzorec pokrýval asi 15 rokov a bolo jasné, že tento objav je skutočne prvou dvojhviezdou pozorovanou v hviezdokope S.“

Objasní záhadné objekty G?

Výsledky vrhajú nové svetlo na to, o čo by mohlo ísť v prípade záhadných objektov G. Tím predpokladá, že by v skutočnosti mohlo ísť o kombináciu dvojhviezd, ktoré sa ešte nezlúčili, a zvyšky materiálu z už zlúčených hviezd.

Presná povaha mnohých objektov obiehajúcich okolo Sagittarius A* a aj to, ako mohli vzniknúť tak blízko supermasívnej čiernej diery, zostáva zatiaľ záhadou.

K jej vyriešeniu by mohla prispieť modernizácia GRAVITY+ na interferometri VLT a prístroj METIS na ďalekohľade ESO ELT (Extremely Large Telescope), ktorý sa stavia v Chile.

Tento výskum bol publikovaný v článku A binary system in the S cluster close to the supermassive black hole Sagittarius A, ktorý bol uverejnený v časopise Nature Communications.

Zdroj: TS ESO

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky