Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zachránil katedrálu Notre-Dame v Paríži, už sa to však nedozvie

Zuzana Šulák Hergovitsová

Aj vďaka prelomovému výskumu Andrewa Tallona povstala katedrála Notre-Dame v Paríži z popola a opäť zažiarila v plnej kráse.

Andrew Tallon počas svojho výskumu v katedrále Notre-Dame v Paríži.

Andrew Tallon počas svojho výskumu v katedrále Notre-Dame v Paríži. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=Whxpfj47oQU

V sobotu 7. decembra 2024 bude slávnostne znovuotvorená katedrála Notre-Dame v Paríži, symbol Paríža aj Francúzska. Chrám zasvätený Matke Božej je vrcholným dielom francúzskej gotickej architektúry 13. storočia. Oslavy, na ktorých sa zúčastní aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, budú pokračovať až do 15. decembra.

V roku 2019 zachvátil katedrálu rozsiahly požiar, ktorý sledovali v priamom prenose ľudia na celom svete. Na jeho uhasení pracovalo vyše 600 hasičov niekoľko dní. Veža a časť strechy gotickej stavby padli za obeť plameňom.

Z horiacej katedrály sa podarilo zachrániť najvzácnejšiu pamiatku, relikviu tŕňovej koruny, ktorú mal pravdepodobne na hlave Ježiš Kristus pred ukrižovaním, ako aj väčšinu ďalších vzácnych artefaktov umeleckej a historickej hodnoty.

Katedrála Notre-Dame v Paríži v plameňoch v roku 2019.

Katedrála Notre-Dame v Paríži v plameňoch v roku 2019. Zdroj: Wikimedia Commons. Autor: GodefroyParis

Vášeň pre Notre-Dame v Paríži

Krátko po požiari sa začali rekonštrukčné práce, ktorých cieľom bolo obnoviť vzhľad katedrály. Za úspechom rekonštrukcie stojí aj práca jedného nadšenca, ktorý katedrále zasvätil svoj život. Belgický historik umenia Andrew Tallon (12. marec 1969 – 16. november 2018) bol podľa vlastných slov katedrálou doslova posadnutý.

Ako historik umenia pôsobil Tallon na Vassar College. V rokoch 2006 až 2017 bol členom spoločnosti historikov architektúry. Založil tiež americkú organizáciu Friends of Notre-Dame Foundation, ktorá sa snažila zbierať prostriedky na údržbu a renováciu tejto kultúrnej pamiatky.

V roku 2008 Tallon inicioval spolu so Stephenom Murrayom projekt s názvom Mapping Gothic France, ktorého cieľom bolo zdokumentovanie gotických pamiatok na území Francúzska.

Tallon a Murray vytvorili rozsiahlu databázu pozostávajúcu z obrázkov, textov a máp dokumentujúcich architektúru a život vo Francúzsku v 12. a 13. storočí. Databáza obsahuje približne 30 000 obrázkov vo vysokom rozlíšení a stovky 360-stupňových pohľadov na viac ako 200 katedrál, ktoré si môžete pozrieť tu. Databáza týkajúca sa katedrály Notre-Dame v Paríži zahŕňa 614 záberov, ktoré poslúžili ako zdroj údajov na rekonštrukciu katedrály.

Presný 3-D model katedrály Notre-Dame

Architekti zodpovední za rekonštrukciu katedrály sú Philippe Villeneuve, hlavný architekt historických pamiatok, a Pascal Prunet a Rémi Fromont. Počas návštevy Vassar College v roku 2023 vyzdvihol Philippe Villeneuve prácu Andrewa Tallona, ktorý vytvoril pomocou lasera presný model katedrály Notre-Dame v Paríži: „[Tallonov] sken nám umožnil rekonštruovať klenby bez akéhokoľvek zaváhania, čo sa týka rozmerov alebo vonkajšej podoby, a zároveň nám umožnil pochopiť, ako bola [katedrála] postavená, vďaka čomu sme ju mohli zrekonštruovať premysleným, intelektuálnym a inteligentným spôsobom.“

Verná rekonštrukcia katedrály

Na zmapovanie interiéru a exteriéru použil Tallon laserové skenery. So snímaním Notre-Dame začal v roku 2010 spolu s Paulom Blaerom. Postupoval krok za krokom a detailne snímal interiér i exteriér chrámu.

Polohu skenera pritom odborníci zmenili celkovo päťdesiatkrát s cieľom zachytiť všetky detaily. Mimoriadna hustota naskenovaných údajov umožnila vernú rekonštrukciu katedrály.

Andrew Tallon zhromaždil vyše miliardu dát.

Andrew Tallon zhromaždil vyše miliardy dát. Zdroj: Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=Whxpfj47oQU

Obrovský cloud s miliardou dátových bodov

Výsledok je naozaj obdivuhodný. Tallon vytvoril obrovský cloud s viac ako miliardou dátových bodov, ktoré potom prepojil s fotografiami naskenovaných častí.

Lindsey Cooková, bývalá kolegyňa Andrewa Tallona, v reportáži pre Deutsche Welle uviedla: „Andrew bol katedrálou fascinovaný už v mladom veku. Jeho prácu odlišovala snaha o rozsiahlu laserovú štúdiu. Ešte stále zbierame plody jeho práce z rokov 2010 – 2012.“ Súbor zozbieraných dát bol podľa nej pre rekonštrukciu mimoriadne cenný: „Ide o jeden z viacerých súborov údajov, ktoré máme k dispozícii, o stave Chrámu Matky Božej v Paríži pred požiarom. Práve toto malo veľký význam pre rozhodnutie obnoviť budovu verne podľa pôvodného stavu.“

Bývalá asistentka Andrewa Tallona Karly Andreassenová pre Deutsche Welle zdôraznila, že nenaskenoval len Notre-Dame v Paríži, ale stovky gotických katedrál v Európe od Švédska až po Španielsko.

Od smrti docenta umenia Andrewa Tallona, charizmatického učiteľa a historika stredovekej architektúry, uplynulo šesť rokov. Aj vďaka jeho prelomovému výskumu mohla katedrála Notre-Dame v Paríži povstať z popola a opäť zažiariť v plnej kráse.

Zdroj: Deutsche Welle, Columbia University, Vassar College, Wikipedia

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky