Výskum poskytuje nové molekulárne poznatky o prísadách v elektronických cigaretách, ktoré sú pre ľudské zdravie nebezpečné.
Vitamín E acetát a niektoré ďalšie látky obsiahnuté v liquidoch e-cigariet deformujú a oslabujú ochrannú lipidovú vrstvu vnútri pľúc. Zistili to vedci z Ústavu fyzikálnej chémie J. Heyrovského Akadémie vied ČR (AV ČR) v spolupráci s Helsinskou univerzitou. Štúdiu uverejnil časopis Scientific Reports v nakladateľstve Nature.
Na následky fajčenia elektronických cigariet, takzvaného vapingu, zomreli pred niekoľkými rokmi v Spojených štátoch desiatky ľudí, ďalšie tisíce trpeli zdravotnými ťažkosťami. V roku 2019 sa vedcom podarilo objasniť záhadné úmrtia spájané s elektronickými cigaretami. Zistili, že hlavnou príčinou poškodenia pľúc bol acetát vitamínu E (tokoferol acetát) obsiahnutý v náplniach e-cigariet, takzvaných liquidoch. V dôsledku toho sa prestal tokoferol acetát v liquidoch používať. Aj naďalej sa však do liquidov pridávajú rôzne látky, napríklad konzervanty, farbivá a príchute, niektoré majú pritom podobné vlastnosti ako tokoferoly.
Tokoferol mení povrchový tlak
Vedci z Ústavu fyzikálnej chémie J. Heyrovského AV ČR v spolupráci s Helsinskou univerzitou skúmali, akým spôsobom tokoferoly ovplyvňujú pľúca na molekulárnej úrovni. Zistili, prečo je vitamín E v pľúcach škodlivý, kým pri inom spôsobe užívania, napríklad perorálnom, je zdraviu prospešný.
Pri výskume bádatelia použili prasací surfaktant, čo je proteínovo-lipidová vrstva na povrchu pľúcnych alveol, ktorá je dôležitá pre správnu funkciu pľúc. Vzorky surfaktantu pridávali na vrstvu vody, ktorá je v pľúcach prirodzene obsiahnutá. Nechali na nej pôsobiť tokoferol a sledovali povrchový tlak počas rozťahovania a zmršťovania vzorky, ktorá napodobňovala dýchanie. Zistili, že povrchový tlak sa prudko zvýši.
„Vzorky sme tiež skúmali pod fluorescenčným mikroskopom. Videli sme, že po pridaní tokoferolu vznikali na vzorke deformácie a zhluky molekúl, a to presne vo chvíli, keď sa začal povrchový tlak zvyšovať. To znamená, že tokoferol sa do vrstvy surfaktantu zabudoval,“ opisuje vedúci výskumu Lukasz Cwiklik z Ústavu fyzikálnej chémie J. Heyrovského AV ČR. Závery experimentov potvrdili tiež vedci z Helsínk, ktorí urobili molekulárne simulácie.
Škodí aj základ liquidov
Výskumníci sa rozhodli svoje záverečné zhrnutie preveriť aj v pokusoch s e-cigaretou. Použili rôzne druhy liquidov, napodobňovali fajčenie e-cigarety a sledovali zmeny povrchového tlaku surfaktantu po určitom čase fajčenia. Opäť sa ukázalo, že pri použití liquidu s obsahom tokoferolu sa povrchový tlak prudko zvyšuje. Vedci však dospeli i k ďalšiemu záveru, ktorý je alarmujúci. Aj pri použití bežne predávaných liquidov, ktoré tokoferol neobsahujú, sa menil povrchový tlak – v tomto prípade však klesal.
„Z toho vyplýva, že nepriaznivý vplyv na pľúca má i základ liquidov,“ vysvetľuje Lukasz Cwiklik.
Výskum poskytuje nové molekulárne poznatky o nebezpečných prísadách v elektronických cigaretách. Mimoriadne obozretní by mali byť ľudia vtedy, keď si zmes liquidu pre vaping pripravujú sami z prísad, ktoré sa bežne pre vapovanie nepoužívajú.
Zdroj: TS Ústav fyzikálnej chémie J. Heyrovského AV ČR
(zh)