Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rok 2024 bol pre bociana bieleho na Slovensku rekordný. Počet hniezd dosiahol nové maximum

VEDA NA DOSAH

Slovensko zažilo mimoriadne úspešný rok v hniezdení bociana bieleho s rekordným počtom obsadených hniezd a mláďat.

Bocian biely v hniezde. Zdroj: iStockphoto.com/Michel VIARD

Bocian biely v hniezde. Zdroj: iStockphoto.com/Michel VIARD

Slovensko zažilo mimoriadne úspešný rok v hniezdení bociana bieleho s rekordným počtom obsadených hniezd a mláďat.

Do sčítania sa zapojilo mnoho ľudí

V roku 2024 prebiehalo 8. medzinárodné sčítanie bociana bieleho v areáli jeho hniezdneho rozšírenia. Sčítanie koordinovala Naturschutzbund Nemecko v spolupráci s BirdLife International. Na Slovensku ho realizovala Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovensko).

Do sčítania sa zapojilo približne 300 dobrovoľníkov, zoológov, múzeí a profesionálnych pracovníkov ochrany prírody. Zaznamenávali jarný prílet bocianov do hniezd, priebeh a úspešnosť hniezdenia, ako aj stav hniezd a potrebu ich údržby.

„Dlhodobo bola situácia s bocianom na Slovensku stabilizovaná na počte okolo 1350 obsadených hniezd. V posledných rokoch začal počet hniezd mierne stúpať a v roku 2024 sme napočítali až 1573 obsadených hniezd v 1106 obciach. Z nich bolo v 1344 hniezdach vyvedených 4081 mláďat, čo predstavuje priemerný počet 3 mláďatá na hniezdo. Na úspešnej výchove mláďat sa podieľali hlavne bociany vo veku 4 – 7 rokov,“ uviedol hlavný koordinátor sčítania Miroslav Fulín. Ten opísal rok 2024 ako mimoriadne úspešný vzhľadom na hniezdenie bociana bieleho na Slovensku.

Mladé bociany sa na svojej migračnej trase zastavujú častejšie ako staršie. Zdroj: iStockphoto.com

Mladé bociany sa na svojej migračnej trase zastavujú častejšie ako staršie. Zdroj: iStockphoto.com

Kde je ich najviac?

Najvyšší počet 16 obsadených hniezd evidujeme v obciach Dlhé nad Cirochou a Radvaň nad Laborcom. Až 860 obsadených hniezd sa nachádza na samostatných stĺpoch s podložkami. Najstarším hniezdiacim bocianom je šestnásťročná samička v obci Lučivná.

Náhly nárast počtu obsadených hniezd na Slovensku pripisujeme globálnemu otepľovaniu a s ním súvisiacemu posunu areálu výskytu populácie na severovýchod. Druhým dôvodom môže byť upustenie bocianov od potreby migrácie až na juh Afriky a vďaka miernym zimám a dostatku potravy zotrvanie na severe, resp. v strede Afriky. Vysoký počet mláďat v hniezdach u nás podporila bohatá potravná ponuka vo forme vyššieho počtu hrabošov v danom roku na Slovensku.

Buďte súčasťou aj vy

Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá každoročne monitoruje bocianov. Atlas hniezd bociana bieleho prevádzkuje skupina odborníkov z mimovládnej organizácie Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko už viac ako 20 rokov. Keďže prirodzeným hniezdnym biotopom bociana je urbanizovaná krajina, ľudia môžu aktívne prispievať svojimi zisteniami a poznatkami. Ornitológ SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh informuje, že údaje môžete jednoducho vložiť internetového atlasu a vyhľadávať v ňom na webovej stránke www.bociany.sk.

Všetkým, ktorí prispeli údajmi z hniezdenia, ornitológovia úprimne ďakujú. Viac o hniezdení bociana bieleho na Slovensku nájdete v Informačnom spravodajcovi Bocian 2024 a na stránke bociany.sk.

 

Zdroj: SOS Birdlife Slovensko, VND

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky